Paulina Górska
Dietetyk
Witaminy z grupy B to skrót, którego używamy do opisu szeregu witamin, które tak naprawdę nie są identyczne. Każda z nich spełnia inne funkcje w organizmie, zapotrzebowanie na każdą z nich jest inne i różne są skutki ich niedoboru. Różnice kryją się również w źródłach pokarmowych, ponieważ o ile witaminy, takie jak witamina B1, czy B2 znajdują się w wielu różnych produktach, o tyle trudniej jest pokryć zapotrzebowanie na witaminę B12. Dziś nasza uwaga skupi się właśnie na witaminie B12 – jej funkcjach w organizmie, skutkach niedoboru, źródłach pokarmowych oraz suplementacji.
Witaminę B12 możemy spotkać również pod nazwą „kobalamina”. Spełnia ona wiele bardzo istotnych funkcji w naszym organizmie dlatego jej niedobór może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Do czego jest nam potrzebna witamina B12? Jest to witamina niezbędna nam do:
- produkcji elementów morfotycznych krwi,
- wytwarzania osłonek nerwowych,
- syntezy białek, a także kwasów nukleinowych,
- prawidłowego metabolizmu tłuszczów oraz węglowodanów,
- przyswajania kwasu foliowego,
- metylacji homocysteiny do metioniny, co odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu hiperhomocysteinemii, która wiążę się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.
Czasem sama wiedza nie wystarczy.
Osiągnij swój cel z profesjonalnym wsparciem i spersonalizowaną dietą. Pomoże Ci w tym jeden ze 168 zweryfikowanych dietetyków na Kcalmar.com
Grupą osób szczególnie narażoną na niedobory witaminy B12 są wegetarianie oraz weganie. Wynika to z faktu, że witamina ta występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Grupą o większym zagrożeniu są w tym przypadku weganie, którzy odrzucają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (zobacz: Dieta wegetariańska - niedobory). Poza wegetarianami oraz weganami osobami, u których może dojść do niedoborów, są osoby, u których występuje upośledzone wchłanianie witaminy B12. Do tej grupy należą:
- osoby, u których dochodzi do upośledzenia lub braku wydzielania czynnika wewnętrznego (czynnika Castle’a) w żołądku. Są to osoby z niedokrwistością złośliwą, z uszkodzeniami błony śluzowej żołądka oraz będące po całkowitej resekcji żołądka. Niedobór lub brak czynnika Castle’a może być również wrodzony lub spowodowany przyjmowaniem leków (np. inhibitorów pompy protonowej).
- Osoby z niedokwaśnością żołądka, która powoduje zaburzone wchłanianie witaminy B12 oraz zespół rozrostu bakteryjnego.
- Osoby ze zmianami chorobowymi w obrębie jelita krętego lub po resekcji jelita krętego. Jelito kręte to miejsce wchłaniania witaminy B12, więc w przypadku stanów chorobowych występujących w jego obrębie lub resekcji tej części jelita cienkiego dochodzi automatycznie do niedoborów witaminy B12. W związku z tym na niedobory narażone są osoby z chorobą Leśniewskiego-Crohna, a także zespołem krótkiego jelita, którego przyczyną może być zarówno resekcja części jelita (w wyniku, np. choroby Leśniewskiego-Crohna), jak i przetoki, martwica jelita, popromienne zapalenie jelit, jak i celiakia oporna na leczenie.
- Osoby po operacjach bariatrycznych - szczególnie wyłączających i skojarzonych (przeczytaj o operacjach bariatrycznych).
- Osoby cierpiące na anoreksję (czytaj więcej), osoby starsze, alkoholicy.
Zobacz również: Zaburzenia hormonalne w przebiegu anoreksji
Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego dlatego osoby zdrowe, stosujące urozmaiconą dietę, w której znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego nie powinny mieć problemów z pokryciem zapotrzebowania na witaminę B12. W jakich produktach możemy ją znaleźć?
- Mięso – przede wszystkich wątróbka (ze względu na dużą zawartość cholesterolu nie należy traktować jej jako główne źródło witaminy)
- Owoce morza – w szczególności ostrygi, homary
- Ryby – szczególnie tuńczyk i flądra (zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka)
- Mleko oraz produkty mleczne
- Jajka, a konkretnie żółtko jaj (wykorzystaj je w naszym przepisie na Szakszukę ze szpinakiem)
Wśród osób, u których niedobory witaminy B12 nie wynikają z błędów żywieniowych, lecz ich przyczyny leżą w eliminacji produktów zwierzęcych, stanach chorobowych, czy zabiegach w obrębie przewodu pokarmowego zaleca się suplementację witaminy B12. Jeśli przyjrzymy się zalecanym dawkom (250-500 µg na dobę) możemy się zdziwić, że są one tak duże skoro zapotrzebowanie dla dorosłej osoby wynosi 2,4 µg na dobę. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że witamina z suplementów wchłania się w małym stopniu.
Lista objawów wynikająca z niedoboru witaminy B12 w organizmie jest długa. Jest to dowód na to, że witamina ta spełnia wiele ważnych funkcji i powinniśmy zadbać o to, by codziennie dostarczać do organizmu jej odpowiednie ilości. Czym grozi nam niedobór witaminy B12?
- Utratą łaknienia, zaburzonym czuciem smaku,
- bólami głowy oraz zawrotami głowy, bladością skóry, osłabieniem, gorszą koncentracją (są to objawy wynikające z niedokrwistości megaloblastycznej - czytaj o niej więcej),
- licznymi objawami neurologicznymi, m.in. mrowieniem palców dłoni i stóp, niepewnością chodu, upośledzeniem czucia temperatury, upośledzeniem dotyku, osłabieniem ostrości wzroku,
- zwiększonym ryzykiem demencji (zobacz: Demencja starcza - czy można jej zapobiegać dietą?),
- depresją (czytaj: Depresja - leczenie żywieniowe),
- zaburzeniami zachowania, drażliwością, apatią, splątaniem.
Jak widać z przedstawionych wyżej skutków niedoborów, niedostateczna ilość witaminy B12 dotyka głównie nasz układ nerwowy. Podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B.
Opublikuj ten post