Dieta Intermittent Fasting – wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Ostatnio przybliżyliśmy Wam nowy model żywienia, jakim jest Intermittent Fasting. Jednak dla kogo jest on odpowiedni? Intermittent Fasting najlepiej sprawdzi się w przypadku osób chcących zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Pragniesz zrzucić parę zbędnych kilogramów, ale nie chcesz tracić pół życia nad garnkami przygotowując codziennie dietetyczne potrawy? Marzysz o wspaniałych muskułach, ale nie chcesz stać się niewolnikiem pudełek z lekkostrawną sałatką zabieranych do pracy a nawet na imprezy? IF jest więc właśnie dla Ciebie. Wbrew obiegowej opinii okresowy post nie wyklucza wzmożonej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, zgodnie z założeniami IF, odpowiednio połączony z głodówką trening może przynieść bardzo dobry efekt. Należy tylko racjonalnie zaplanować rozkład dnia. W przypadku Leangains najbardziej efektywny jest trening na pusty żołądek, czyli najlepiej wybrać się na basen lub siłownie rano, przed rozpoczęciem okienka żywieniowego. Należy pamiętać, aby posiłek po dużym wysiłku był najbardziej energetyczny i zasobny w węglowodany. W pozostałych modelach zaleca się treningi w dni, w które nie pościmy. Należy zaznaczyć, iż IF sprawdzi się w wypadku osób o średniej aktywności fizycznej. Niewskazany jest natomiast dla sportowców wyczynowych. Ze względu na to, że IF może w przypadkach ekstremalnych powodować zaburzenia w gospodarce wodnej i hormonalnej, nie powinny go stosować osoby cierpiące na cukrzycę oraz mające problemy z funkcjonowaniem nerek, wątroby i tarczycy. IF jest również niewskazany dla dzieci, młodzieży, osób starszych a także kobiet w ciąży, czy karmiących piersią.
Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?
Intermittent Fasting - wady i zalety
Niewątpliwym plusem IF będzie wyzwolenie się z zaklętego kręgu pięciu posiłków. Konieczność dokładnego zaplanowania z wyprzedzeniem tego co i kiedy zjemy niejednokrotnie zmusza nas do rezygnacji ze spontanicznego wyjścia do kina czy weekendowego wypadu z przyjaciółmi. Zdarza się nawet, że takie obsesyjne planowanie 5 posiłków dziennie może u niektórych wzmagać apetyt. Inną zaletą, która z pewnością zachęci wiele osób jest fakt, iż stosując IF nie będą zmuszone do rezygnacji z ulubionych potraw, a nielubiane produkty dietetyczne nie staną się obowiązkowym elementem jadłospisu. W Intermittent Fasting sami decydujemy co jemy. Niestety te pozytywy mogą łatwo obrócić się przeciwko nam! Wiele osób wpada w pułapkę okna żywieniowego. Widząc, że nasza sylwetka zachowuje pożądaną formę niezależnie od tego co jemy, jesteśmy przekonani, iż możemy bezkarnie objadać się fastfoodami i słodyczami. Jest to nie tylko błędne, ale i bardzo niebezpieczne myślenie. Choć „śmieciowe” jedzenie może i początkowo nie odbije się negatywnie na naszej figurze, to bardzo szybko odczujemy jego niszczycielski wpływ na nasz organizm. Zabraknie podstawowych witamin i składników mineralnych, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do anemii lub innych chorób, wynikających z niedoboru. Dlatego, mimo iż okienko żywieniowe oferuje swobodę w doborze produktów spożywczych, to nigdy nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia i starać się by zawsze nasze posiłki były odpowiednio zbilansowane.
Jeśli jeszcze nie czytaliście artykułu o zasadach Intermittent Fasting, znajdziecie go tu: Dieta Intermittent Fasting – zasady
Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka