JEDZ CO CHCESZ, CZYLI DIETA IIFYM OKIEM DIETETYKA
Data publikacji: March 28, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JEDZ CO CHCESZ, CZYLI DIETA IIFYM OKIEM DIETETYKA

Każdy z nas z pewnością marzy o tym, by jeść co chce i chudnąć! Słowo „dieta” spotyka się u nas z oporem i myślą o tym, że do końca życia będziemy zmuszeni do  jedzenia sałaty, brokułów na parze i gotowanego kurczaka. Ogarnia nas strach, że już nigdy nie będziemy mogli zjeść pizzy, czy kawałka sernika. W odpowiedzi na rygorystyczne diety powstała dieta IIFYM, czyli elastyczne podejście do żywienia, a hasło jedz co chcesz pozwala na „żywieniowe szaleństwa”.

IIFYM – IF IT FITS YOUR MACROS: JEDZ CO CHCESZ

IIFYM to skrót od angielskiego zwrotu „if it fits your macros”, co oznacza „jeśli pasuje do twoich makro”. W tym stwierdzeniu zawarte jest główne założenie diety IIFYM. W diecie tej chodzi o to, by liczyć kalorie oraz makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze, które przyjmujemy w ciągu dnia. Nieistotny jest natomiast fakt jakie jest ich źródło. Nieważne, czy dzienne zapotrzebowanie na energię i makroskładniki pokryjemy jedząc hamburgery, frytki, czy wybierzemy warzywa, kasze i soki owocowe. Ważne jest to, że ilość energii oraz makroskładników zgadza się z naszym dziennym zapotrzebowaniem.

Zobacz również: Czy ujemne kalorie istnieją?

Według diety IIFYM nieistotna jest również regularność oraz ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Jeśli uda nam się pokryć dzienne zapotrzebowanie jedząc lunch, a następnie obfitą kolację, a pomiędzy nimi sięgając po przekąski to wszystko jest w porządku. Według twórców diety IIFYM tradycyjne diety, oparte na „nudnym jedzeniu”, tzw. „czystym jedzeniu” są niemożliwe do zrealizowania, ponieważ na dłuższą metę nikt z nas nie jest w stanie odżywiać się wyłącznie warzywami, czy rybami. Nakładanie takich restrykcji żywieniowych powoduje, że ludzie łamią zasady diety i wracają do początkowej masy ciała. W związku z tym dieta IIFYM opisywana jest jako skuteczny sposób odchudzania, ponieważ nie wystawia nas na takie próby, nie wywołuje poczucia winy jeśli zjemy, np. kawałek ciasta. Według jej założeń jeśli ograniczymy ilość kcal oraz tłuszczu i będziemy przestrzegać tych ilości to schudniemy niezależnie od tego czy będą one pochodzić z produktów fast-food, czy z produktów określanych przez autorów jako „czyste jedzenie” (np. warzywa, gotowane mięso). Autorzy diety IIFYM na każdym kroku podkreślają, że to innowacyjna dieta, która sprawi, że schudniemy nie rezygnując z produktów, które kochamy jeść. Takie hasło brzmi bardzo zachęcająco, lecz czy na pewno takie ilościowe podejście do diety to dieta idealna?

Zobacz również:

Jak się odżywiać, by wygrywać walki MMA?

Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

CZY W DIECIE LICZY SIĘ TYLKO ILOŚĆ?

Dieta IIFYM to ilościowe podejście do diety, które zdecydowanie stawia na ilość, a nie na jakość. Najważniejsze według diety IIFYM jest obliczanie ILOŚCI energii oraz makroskładników nieważna jest natomiast jakość. Nie można zaprzeczyć temu, że ilość energii oraz białek, tłuszczów i węglowodanów, które spożywamy w ciągu dnia jest kwestią istotną. Jednak, czy w diecie liczy się tylko ilość? Oczywiście, że nie. Bardzo istotną kwestią jest również jakość. Po pierwsze oprócz tego, że ważna jest ilość energii oraz makroskładników, ważny dla naszego zdrowia jest również fakt jakiego typu makroskładniki wybieramy. Nie zapominajmy, o tym, że białka mogą być pełnowartościowe i niepełnowartościowe, węglowodany dzielimy na proste i złożone natomiast tłuszcze mogą występować pod postacią kwasów tłuszczowych nasyconych, nienasyconych oraz tłuszczów trans. Zadbanie o odpowiednią ilość energii i makroskładników nie przyniesie nam korzyści zdrowotnych jeśli nie zadbamy również o ich jakość. Z jednej strony będziemy zadowoleni, że realizujemy założenia diety dostarczając, np. odpowiednich ilości tłuszczu i jedząc ulubione produkty fast-food, a z drugiej narazimy się na rozwój chorób układu krążenia związanych z nadmiernym spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. Należy również pamiętać o tym, że na energii oraz makroskładnikach „świat się nie kończy”. W naszym codziennym jadłospisie powinno znaleźć się także miejsce dla witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy (zobacz: Jak opóźnić proces starzenia? - zatrzymać czas dietą). Żywność fast-food, ciasteczka i ciasta nie są najlepszym źródłem tych składników, więc nawet jeśli ich spożywanie pokryje nasze zapotrzebowanie na energię i makroskładniki, to nabawimy się niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów witamin, składników mineralnych oraz narazimy nasz organizm na niekorzystne działanie wolnych rodników (czytaj: Zwlacz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC).

Zobacz nasze przykładowe przepisy na zdrowe odstępstwa:

Brownie z czerwonej fasoli

Sernik śliwka w czekoladzie

Piernik migdałowo-marchewkowy

Owsiane ciasteczka dyniowe

Czekoladowy pudding z tapioki

Zdrowe lody owocowe na patyku

Pudding jaglany na dzień dziecka

Zdrowe tiramisu

Szarlotka jaglana bezglutenowa

Batony zbożowe bez cukru

Trufle daktylowe z pomarańczą

CZY IIFYM TO DIETA DLA KAŻDEGO?

Dieta IIFYM z pewnością nie będzie dobra dla każdego. Nie przyniesie ona korzyści zdrowotnych osobom, które podejdą do niej jak do sposobu żywienia, który zezwala na to, by codzienny jadłospis bazował na produktach fast-food, czy słodyczach. Dieta IIFYM może mieć zastosowanie jedynie wśród osób, które podejdą do niej świadomie, wprowadzając odstępstwa żywieniowe pod postacią, np. produktów fast-food raz na jakiś czas, a nie przez cały czas stosując się do zasady jedz co chcesz.

Zobacz: Dieta dla miss fitness - zdrowie i uroda

PODSUMOWANIE

Z pewnością dobrą stroną diety IIFYM jest fakt, że pokazuje „ludzkie podejście do diety” i daje nam przyzwolenie na słabości pod postacią niezdrowych produktów. Tego typu elastyczne podejście jest bardzo ważne, ponieważ zbyt duże restrykcje często skazują dietę na niepowodzenie. Warto jednak pamiętać, że niezdrowe produkty powinny być jedynie sporadycznym odstępstwem od zasad zdrowego odżywiania i że z pewnością nie powinny być codziennym elementem naszego jadłospisu nawet jeśli ich obecność zapewni pokrycie zapotrzebowania na energię i makroskładniki.

Zobacz: Dieta dla sportowców - praktyczne wskazówki

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!