JAK OPÓŹNIĆ PROCES STARZENIA? – ZATRZYMAĆ CZAS DIETĄ
Data publikacji: Dec. 29, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

JAK OPÓŹNIĆ PROCES STARZENIA? - ZATRZYMAĆ CZAS DIETĄ

W ostatnich latach, możemy zaobserwować  „lawinę”, pojawiających się sukcesywnie publikacji, dotyczących biologicznych przyczyn starzenia się oraz sposobów na spowolnienie tego procesu. Głównym celem wielu naukowców jest chęć odkrycia związku lub mechanizmu hamującego proces starzenia się organizmu. Brzmi to dość fantastycznie i pewnie jeszcze przez wiele lat ludzkość będzie musiała wyczekiwać na cudowny „eliksir młodości”. Jednak już dziś, można sprawić, że nasze ciało będzie starzeć się wolniej. Według licznych doniesień naukowych, sama zmiana nawyków żywieniowych i włączenie produktów, bogatych w określone związki, może pomóc nam w utrzymaniu naszego młodego wyglądu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania całego artykułu, w którym poznasz o jakich składnikach w diecie nie możesz zapominać, chcąc cieszyć się młodym i zdrowym ciałem.

BADANIA NA ZWIERZĘTACH

Zainteresowanie naukowców  biologicznymi przyczynami starzenia się jest coraz większe. Wielu rozpoczęło swoje badania z udziałem zwierząt (owadów, a także naczelnych). Prowadząc liczne obserwacje, do dziś trudno stwierdzić jednoznacznie, że jest możliwe przedłużenie życia zwierząt i ludzi, poprzez wykorzystanie związków spowalniających, czy cofających starzenie się. Mimo to, istnieją pośrednie dowody na to, iż  istnieje możliwość występowania zależności, pomiędzy zdolnością hamowania procesów starzenia się organizmu, a przedłużeniem jego życia. Jednym z nich jest chociażby umiejętność spowolnienia procesu rozwoju schorzeń, które towarzyszą starzeniu się (np. choroba Alzheimera) z użyciem terapii celujących w przyczyny samego procesu starzenia organizmu.

Zobacz również: Demencja starcza - czy można jej przeciwdziałać dietą?

Według badaczy, obecność w diecie odpowiedniej ilości określonych: składników mineralnych, witamin oraz inny związków z pokarmu, może mieć wysokie działanie korzystne na stan skóry, włosów, paznokci, funkcjonowanie narządów. Stworzono nawet określenie dla sposobu żywienia zawierającego w sobie wszystkie potrzebne składniki - dieta anti-aging. Jadłospis przygotowany zgodnie z zaleceniami tej diety, według jej autorów, ma na celu opóźniać procesy starzenia się.

SPOWOLNIJ SWÓJ ZEGAR BIOLOGICZNY – LISTA PRODUKTÓW I ZACHOWAŃ

Tak, jak w każdej diecie, mającej na celu utrzymanie organizmu w zdrowiu, zaleca się zjadanie posiłków w regularnych odstępach czasowych, bez podjadania i sięgania po słodkie i tłuste oraz mocno przetworzone przekąski (zobacz: Regularne posiłki - podstawa zdrowego żywienia).

Nie warto zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Jej brak nie tylko sprzyja wzrostowi tkanki tłuszczowej, ale także negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeżeli należysz do grona osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, a ich jedynym ruchem, jest wejście po schodach do domu lub zakupy w sklepie, to zmień to, póki czas!

Chroń swoją skórę przed promieniami słonecznymi, uszkadzającymi ją i przyspieszającymi jej starzenie. Używaj kremów z filtrem UV.

Pozytywne nastawienie do świata to podstawa! Odrzucaj negatywne myśli, staraj się rozwiązywać problemy na bieżąco i nie nadinterpretuj rzeczywistości. Żyj tu i teraz! Ciesz się chwilą i staraj się uśmiechać najczęściej jak tylko będziesz mógł.

Staraj się ograniczać używki lub zrezygnuj z nich! Zastanów się jak często sięgasz po kawę, alkohol, papierosy, napoje energetyzujące? Jeżeli już określiłeś średnią liczbę dni w tygodniu lub miesiącu kiedy po nie sięgasz, teraz staraj się zmniejszyć ich liczbę i dawkę (zobacz: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka?).

Wypijaj odpowiednią ilość płynów! Woda jest składnikiem potrzebnym do zajścia wszystkich procesów życiowych w naszym organizmie, jej brak powoduje, m.in. utratę elastyczności skóry, suchość błon śluzowych, zmęczenie, obniżenie nastroju… Istnieje długa lista negatywnych skutków, wypijania zbyt małej ilości wody każdego dnia! Nie pozwól sobie na odwodnienie! Noś zawsze w torebce/torbie butelkę z wodą lub niech stoi ona na Twoim biurku i sięgaj po nią w określonych odstępach, wypijając po kilka łyków. Wypijaj także napary ziołowe, które według medycyny niekonwencjonalnej mają „moc odmładzającą”, są to, m.in.:

Wierzbownica , nazywana „zielem młodości”. Niektóre badania naukowe, dowodzą, że faktycznie roślina ta oczyszcza organizm z toksyn, działa bakteriobójczo, a także  może działać profilaktycznie na przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Napary ze Skrzypu polnego, korzystnie wpływającego na stan włosów, paznokci i skóry.

Żeń-szeń, zapewnia szybką regenerację organizmu i „dodaje siły”.

Miłorząb – to roślina zapewniająca nie tylko dobra pamięć, ale także koncentrację, działa odprężająco na organizm, przywracając dobre samopoczucie.

Zadbaj o prawidłową liczbę godzin snu! Sen zapewnia naszemu ciału czas na regenerację, „podładowanie baterii”. Niektórym wystarcza 5-6 godzin, a inni potrzebują 7-9h. Sprawdź, do której grupy zaliczasz się ty i staraj się kłaść spać o takiej godzinie by móc się porządnie wyspać. Pamiętaj też, by nie objadać się tuż przed snem, zachowaj minimum 1,5h odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem, a położeniem się do łóżka. Gdy pokarm zalega w twoim przewodzie pokarmowym, organizm zamiast poddawać się procesom regeneracyjnym, marnuje siły na strawienie ostatniego posiłku.

Przygotowując śniadania czy obiady sięgaj po pełnoziarniste produkty, np. płatki owsiane, płatki żytnie, otręby owsiane lub gryczane, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, kasze, amarantus. W każdym posiłku staraj się umieszczać warzywa (najlepiej świeże lub ugotowane na pół twardo lub przetarte na soki). Nie zapominaj także o 1-2 porcji świeżych owoców (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki). Warto, umieścić w swoim menu, także orzechy, ziarna i pestki. Wszystkie te produkty dostarczą twojemu organizmowi nie tylko błonnik, który m.in. oczyszcza organizm, ale także związki antyoksydacyjne (czytaj: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie).

Oto kilka produktów, które pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów, paznokci i/lub funkcjonowanie narządów wewnętrznych:

Tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, tran, olej lniany - bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, którym przypisuje się właściwości spowalniające powstawanie zmarszczek oraz usprawniające pracę mózgu, koncentrację i pamięć.

Natka pietruszki, owoce dzikiej róży, żurawina – bogactwo witaminy C oraz rutyny poprawiającej funkcjonowanie narządu wzroku, wspomagającej procesy regeneracyjne organizmu, wzmacniającej odporność, wspomagającej oczyszczanie organizmu z toksyn.

Jabłka – dzięki zawartym w nich związkom, regularne zjadanie jabłka może nie tylko pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi, ale także unormować rytm wypróżnień, neutralizować wolne rodniki w organizmie.

Brokuły – zawierają m.in. sulforafan, związek działający wzmacniająco na paznokcie oraz włosy.

Jagody, borówki, jeżyny – zawierają antocyjany i witaminy, m.in. C i E. Działają rozjaśniająco na cerę, zapobiegają przebarwieniom i zwalczają wolne rodniki (czytaj: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC).

Warto pomyśleć nad ograniczeniami dotyczącymi kaloryczności naszej dotychczasowej diety.

Według badaczy: „ (…) ograniczenie kaloryczne, tj. ograniczenie zużycia kalorii (zazwyczaj o 20-40%, bez stwarzania warunków niedożywienia) jest uważane od ok. 70 lat za ważny czynnik powstrzymujący starzenie i przedłużający życie zarówno u bezkręgowców, jak i kręgowców”. (…)Skutki ograniczenia kalorycznego w postaci przedłużania życia są poprzedzane pojawianiem się cech sprzyjających takiemu przedłużaniu: obniżenie stężenia glukozy, insuliny i trijodotyroniny we krwi, zwiększenie czułości komórek na insulinę, obniżenie temperatury, polepszenie reperacji DNA, zwiększenie częstości programowanej śmierci komórek oraz opóźnienie zmian starczych w układzie nerwowym i wewnątrzwydzielniczym” (Sawicki W. i wsp.2015).

Zobacz również: Złote mleko - kurkuma z mlekiem w medycynie ajurwedyjskiej 

 

PIŚMIENNICTWO:

Aubert G, Lansdorp P. Telomeres and aging. Physiol Rev. 2008; 88: 557-79.

Sawicki W, Malejczyk J, Wróblewska M. Ujarzmianie starzenia: różnicowanie komórkowe i komórki macierzyste. Gerontol Pol. 2015; 3: 131-6.

Marchewka J.Czernecki T.: Nutrigenomika, nowy sposób na indywidualną dietę, Journal of NutriLife, 2013, 02, ISSN:2300-8938,

Hendler, Sheldon Saul The complete guide to anti-aging nutrients (http://agris.fao.org/)

Wojciech Sawicki, Jacek Malejczyk, Martyna Wróblewska, Aging subjugation: sirtuins, NFκB, mTOR, GH/IGF1 and caloric restriction GERONTOLOGIA POLSKA 2015, 4, 200-05

https://www.researchgate.net/profile/Dorota_Wydro/publication/278038135_Proces_zapalny_a_tempo_starzenia_sie_organizmu_Inflammation_process_vs_pace_of_aging/links/55c4d41208aebc967df3811f.pdf

http://www.termedia.pl/mz/Starzenie-standardowy-problem-niestandardowe-podejscie,6612.html

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.bwnjournal-article-ksv65p323kz

 

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Marta Kaczorek
Specjalizacje:
Vege
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!