ZŁOTE MLEKO – KURKUMA Z MLEKIEM W MEDYCYNIE AJURWEDYJSKIEJ
Data publikacji: March 9, 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ZŁOTE MLEKO - KURKUMA Z MLEKIEM W MEDYCYNIE AJURWEDYJSKIEJ

Czy złote mleko i jego właściwości są Ci już znane? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Czy to kolejny produkt, w świecie dietetyki,  który jako chwilowy hit przeminie za kilka miesięcy, czy może na dobre zagości w naszych jadłospisach? Zdecyduj sam! Dowiedz się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

Złote mleko jest znane ludzkości już od starożytności, szczególnie w medycynie ajurwedyjskiej. Chociaż od niedawna stało się popularne na tak szeroką skalę. Głównym składnikiem złotego mleka, jest kurkuma, o której już nie raz wspominaliśmy w naszych artykułach. To przede wszystkim jej właściwości prozdrowotne, wpływają na tak duży zachwyt wspomnianym napojem.

WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Złote mleko to mieszanka składników, do których zaliczyć należy, przede wszystkim kurkumę i mleko (uwaga - można stosować mleko także pochodzenia roślinnego). Przepis na ten cudowny napój, wraz z upływem lat, ulegał modyfikacji i teraz pewnie nieco różni się od pierwotnego, stosowanego w danej medycynie ajurwedyjskiej czy chińskiej. Jednak nigdy nie może w nim zabraknąć, jego podstawy, jaką jest pasta przygotowana na bazie kurkumy.

Złote mleko zachwyca swym kolorem oraz niepowtarzalnym smakiem (lekko pikantnym, rozgrzewającym oraz ziemistym posmakiem pochodzącym z kłącza kurkumy, a także lekko słodkim, mleka).

Złote mleko, w zależności od użytego przepisu i doboru składników w jego przygotowaniu (chociażby w kwestii dotyczącej doboru mleka jako bazy, czy będzie ono pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego), może okazać się źródłem w diecie, m.in. witamin (np. E, C, z grupy B), składników mineralnych (np. wapnia, żelaza, fosforanów) i przeciwutleniaczy.

Według medycyny niekonwencjonalnej, wypijanie regularnie złotego mleka ma przynosić wiele korzyści zdrowotnych, do których zaliczyć można, m.in.:

działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze

wzmacnianie układu immunologicznego

wspomaganie naszego metabolizmu, przyspieszając przemianę materii

działanie oczyszczające na nasz organizm, „odtruwające z toksyn”

korzystnie wpływające na stan naszych naczyń krwionośnych, układ krążenia, regulujące ciśnienie tętnicze krwi

działanie przeciwnowotworowe

opóźnianie procesów związanych ze starzeniem się organizmu

wpływ na stan naszej skóry, jej wygląd, jędrność, szybsze gojenie się ran

poprawianie nastroju, zapobieganie wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych

wspomaganie koncentracji i zapamiętywania

działanie uspokajające, wyciszające

działanie łagodzące bóle menstruacyjne

korzystny wpływ na gospodarkę lipidową oraz węglowodanową organizmu.

Jak widać, według informacji pozyskanych z medycyny chińskiej czy ajurwedyjskiej, wypijanie złotego mleka niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia człowieka.

Część z tych informacji, można także uznać za prawdziwe i przekonywujące, spoglądając na nie pod kątem medycyny konwencjonalnej i wyników badań naukowych dotyczących właściwości prozdrowotnych kurkumy, a dokładnie związków w niej zawartych, takich jak, np. kurkumina. Jednak warto zachować, rozwagę i w przypadku występujących jednostek chorobowych, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperlipidemia czy depresja, postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, a złote mleko stosować ewentualnie jako wspomaganie terapii (o ile lekarz uzna, że można takowe włączyć do terapii i nie wystąpią interakcje pomiędzy stosowanymi środkami farmakologicznymi, składnikami złotego mleka).

Osoby zdrowe, nie borykające się z chorobami przewlekłymi, które chcą stosować złote mleko, na zasadach prewencji, jak najbardziej mogą wypróbować ten napój i zastanowić się wspólnie ze swoim lekarzem i/lub dietetykiem, czy warto wprowadzić go do swojej diety na stałe. Dodatkowo, w przypadku alergii na białka mleka krowiego lub nietolerancji na laktozę, można skonsultować z dietetykiem dobór właściwego mleka roślinnego.

Zobacz również: Kuchnia pięciu przemian

PRZEPIS NA ZŁOTE MLEKO W WERSJI STANDARDOWEJ i WEGAŃSKIEJ

KROK NR 1: PRZYGOTOWANIE PASTY Z KURKUMY (BAZY)

Składniki:

¼ szklanki sproszkowanej kurkumy (jeżeli masz możliwość użycia świeżego kłącza, to sięgnij po nie, nie zapominając o wcześniejszym założeniu rękawiczek ochronnych i rozdrobnieniu produktu).

½ szklanki wody mineralnej lub z kranu

Przygotowane składniki umieść w garnku i ogrzewaj na średnim ogniu, przez około 6-7 minut, mieszając od czasu do czasu. Od czasu do czasu przemieszaj zawartość, nie dopuść do tego by pasta z kurkumy zaczęła się gotować. Gdy mieszanka, zacznie zmieniać się w formę pasty, możesz przełożyć ją do słoiczka i szczelnie zamknąć, a następnie przechowywać w lodówce, przez maksymalnie 3 tygodnie.

KROK NR 2: PRZYGOTOWANIE ZŁOTEGO MLEKA

W szklance ciepłego mleka (może być pochodzenia zwierzęcego, np. krowie, bądź roślinne,  np. takie jak  w tradycyjnym przepisie: mleko kokosowe), rozpuść 1 łyżeczkę wcześniej przygotowanej pasty i wypij.

Uwaga! Niektórzy modyfikują ten przepis i dodają do szklanki mleka tuż przed wypiciem lub podczas przygotowania pasty, dodatkowe składniki, m.in. pieprz, imbir, goździki, kardamon, olej kokosowy. A by dodać odrobiny więcej słodyczy złotemu mleka, sięgają po miód.

W zależności od tego, w jakim celu chcemy użyć złote mleko, niektórzy zalecają by w celach prewencyjnych wypijać je codziennie, przed zaśnięciem. W medycynie niekonwencjonalnej, osobom, którym doskwiera infekcja, zaleca się stosowanie złotego mleka, nawet co 4 godziny w ciągu dnia, jednak lepiej takie działania wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.

 

PIŚMIENNICTWO:

Wolanin, Kamila, and Katarzyna Piwocka. "Kurkumina-od medycyny naturalnej do kliniki." Kosmos 57.1-2 (2008): 53-65.

http://sekrety-zdrowia.org/zlote-mleko-napoj-z-kurkuma-na-przeziebienie-odpornosc-dobry-sen-i-depresje/

http://www.zdrowyportal.org/2216/zlote-mleko-czyli-kurkuma-olej-kokosowy-wyplukuje-toksyny-watroby/

Matuszek, Dominika, Bożena Jadach-Biłos, and Łukasz Biłos. "Wpływ diety oraz zabiegów kosmetycznych na stan zdrowia i wygląd skóry." Strategiczne modelowanie i animowanie rozwoju oraz technologii. (2014): 85.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Stanibuła
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!