KARDAMON – NIEZWYKŁA PRZYPRAWA W KUCHNI
Data publikacji: Dec. 13, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

KARDAMON – NIEZWYKŁA PRZYPRAWA W KUCHNI

Wiele osób uważa, że kardamon (Elettaria cardamomum) to najstarsza przyprawa na świecie, która nie tylko nadaje potrawom niesamowity aromat, ale także ma właściwości prozdrowotne dla organizmu ludzkiego. Wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, przyprawa ta była doskonale znana starożytnym Egipcjanom. Jednak dziś możemy dokonać jego zakupu, praktycznie w każdym miejscu na ziemi, ponieważ porasta także regiony m.in. południowych Indii, Gwatemali czy Tanzanii. W Polsce najczęściej sięgamy po kardamon w okresie jesienno- zimowym, dodając m.in. do herbaty lub kawy. Chcielibyśmy zmienić wasze nastawienie i zachęcić do używania tej przyprawy także wiosną i latem, dlaczego? Poznaj korzyści płynące z włączenia kardamonu do diety na stałe, przeczytaj nasz artykuł do końca.

WŁAŚCIWOŚCI KARDAMONU – KORZYŚCI PŁYNĄCE Z JEGO SPOŻYCIA

W starożytnym Egipcie, kardamon służył za produkt do pielęgnacji zębów, całej jamy ustnej i nadawaniu przyjemnego zapachu, jego funkcję można przyrównać do współczesnych gum do żucia. W Rzymie oraz Grecji także wykorzystywano jego wspaniały zapach do „perfumowania” ciała, niwelując nieprzyjemną woń. Obecnie częściej sięgamy po tą przyprawę w celach kulinarnych, choć do dziś niektórzy używają ziaren kardamonu do „odświeżenia oddechu”.

Nie da się ukryć, że kardamon należy do jednych z najdroższych przypraw, w tym aspekcie nie ustępuje miejsca szafranowi. Choć na półkach w dużych marketach możemy znaleźć ziarna kardamonu w „dobrej cenie”, to nie łudźmy się, ten koszt jest podyktowany jakością. Za „grosze” możemy zakupić tylko kardamon jawajski czy nepalski, o gorszej jakości od malabarskiego. Tak więc wybierając się na zakupy z chęcią pozyskania najlepszej jakości ziaren kardamonu, powinniśmy zwrócić uwagę na etykiecie jakiej odmiany jest omawiana przyprawa lub zapytać sprzedawcę. Jako dietetyk zachęcam do zakupu takich przypraw w sklepach zielarskich lub ekologicznych, radzę raczej unikać zakupu kardamonu w dużych marketach. Warto też wiedzieć, że najlepiej zakupić całe ziarna kardamonu a nie w postaci sproszkowanej.

Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów

Dlaczego kardamon jest zaliczany do jednych z najlepszych dla naszego zdrowia przypraw?

Oto kilka plusów, wynikających ze stosowania kardamonu:

Wspomaga procesy trawienne. Jest pomocny w takich dolegliwościach, jak: zgaga, uczucie nudności, wzdęcia, spadek apetytu, problemy z wypróżnianiem.

Niektórzy dietetycy zachęcają do żucia kilku ziaren kardamonu tuż po posiłku, co ma na celu odświeżenie oddechu, pomaga także przy zakażeniach jamy ustnej, ponieważ ma właściwości antybakteryjne.

Według medycyny niekonwencjonalnej, ziarna kardamonu mogą okazać się bardzo pomocne przy zakażeniach dróg moczowych, problemach z oddawaniem moczu oraz przy usuwaniu toksyn z organizmu wraz z moczem. Jego działanie moczopędne, ma także wpływać na regulację wartości ciśnienia tętniczego krwi, tak więc jego stosowanie może okazać się szczególnie korzystne osobom narażonym na nadciśnienie tętnicze.

Dodając do herbaty lub naparu z kurkumą i miodem, przyprawa ta może wpływać na nasz nastrój, według niektórych, znacznie poprawiając go.

Działanie przeciwzapalne kardamonu sprawia, że wykorzystuje się go przy terapii przeziębień, kaszlu, infekcji bakteryjnych, ale także wirusowych i grzybiczych, jako element wspomagający terapię farmakologiczną, można przygotować na jego bazie napar do picia lub płukania jamy ustnej.

Badania przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych, dowodzą, że kardamon może w przyszłości odgrywać dla nas ważną rolę w terapii nowotworów.

Z wiedzy przekazywanej „z pokolenia na pokolenie”, można także usłyszeć o wpływie kardamonu na potencję, zwiększając ją. Niektórzy uznają kardamon za silny afrodyzjak.

KARDAMON W KUCHNI – DO CZEGO MOŻE NAM POSŁUŻYĆ?

Kardamon to przyprawa jaką można dodawać do:

potraw kuchni indyjskiej,

kawy, herbaty, ale także grzanego wina wypijanego w zimowe wieczory,

ciast (np. marchewkowego, idealnie komponuje się z dodatkiem imbiru oraz cynamonu),

dań przygotowanych na bazie soczewicy,

znajdziemy kardamon, również w przyprawie curry.

CZY KARDAMON JEST BEZPIECZNY DLA WSZYSTKICH?

Jeżeli nie przepadasz za smakiem kardamonu to nie musisz umieszczać go w swoim jadłospisie. Pamiętaj, zdrowe odżywianie ma polegać także na zjadaniu smacznych potraw, więc z pewnością znajdziesz inną przyprawę o podobnych prozdrowotnych właściwościach.

Osoby, które źle czują się pod spożyciu kardamonu nie powinny po niego sięgać. Mało jest badań dotyczących, kto powinien ze szczególną uwagą uważać na spożycie kardamonu.

Zobacz również: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach - na co warto postawić w kuchni?

 

PIŚMIENNICTWO:

Verma S K, Jain Vartika, Katewa S S. Blood pressure lowering, fibrinolysis enhancing and antioxidant activities of Cardamom (Elettaria cardamomum). Indian Journal of Biochemistry & Biophysics. 2009 Dec; 46(6): 503-506.

Sunita Bansod and Mahendra Rai Antifungal Activity of Essential Oils from Indian Medicinal Plants Against Human Pathogenic Aspergillus fumigatus and A. niger World Journal of Medical Sciences 3 (2): 81-88, 2008 ISSN 1817-3055

Daljit Singh Arora Gurinder Jeet KaurAntibacterial activity of some Indian medicinal plants Journal of Natural Medicines July 2007, Volume 61, Issue 3, pp 313–317

Lutomski J., 2001: Znaczenie ziół w terapii i dietetyce. Postępy fitoterapii 2,3, 3-8.

Kot M. Drogocenny aromat. KardamonCukiernictwo i Piekarstwo  2008  12  7-8 ISSN czasopisma  1643-9988

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Łągiewska
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!