ZDROWE PRODUKTY NA LIŚCIE ZAKUPÓW!
Data publikacji: May 12, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZDROWE PRODUKTY NA LIŚCIE ZAKUPÓW!

Większość z nas wie, że zdrowe produkty powinny znaleźć się na liście zakupów, lecz ile razy zdarzyło nam się, że wracaliśmy ze sklepu z torbą produktów, które z pewnością nie należą do zdrowych! Szeroki asortyment sklepów sprawia, że pośród licznych alejek sklepowych możemy poczuć się zagubieni. Jeśli chcemy uniknąć błędów na zakupach przyjrzyjmy się co powinno znaleźć się na liście zakupów.

Zobacz również: Przepis na udane zakupy? Lista zakupów!

WARZYWA I OWOCE TO PODSTAWOWE ZDROWE PRODUKTY NA LIŚCIE ZAKUPÓW!

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszej listy zakupów, tak samo jak są podstawą piramidy zdrowego żywienia. Kupując warzywa i owoce starajmy się wybierać produkty sezonowe (kalendarz sezonowości dostępny jest w internecie) oraz przede wszystkim produkty świeże. Jeśli robimy zakupy w dużych sieciach handlowych, gdzie nie zawsze przywiązuje się wagę do jakości towarów, za każdym razem przyglądajmy się dokładnie owocom i warzywom. Brokuł, który stracił swój zielony kolor, pomidory z czarnymi plamkami, czy cytryna z nalotem pleśni to przecież żadna dawka zdrowia. Z drugiej strony uważajmy jednak na nienaturalnie wyglądające, błyszczące się owoce i warzywa. Może być to dowód na to, że są one co jakiś czas polewane wodą, aby zamaskować ich niedoskonałości i zachęcić do zakupu. Najlepiej jeśli kierując się kalendarzem sezonowości będziemy wybierać świeże warzywa i owoce.

Nie najgorszym wyborem będą również produkty mrożone, które tracą stosunkowo mało cennych składników (zobacz: Warzywa i owoce - właściwe przechowywanie). Wiele osób decyduje się również na zakup gotowych sałatek i surówek w sklepach. Jeśli faktycznie nie mamy czasu, aby przygotowywać je w domu, to możemy skusić się od czasu do czasu na taki wybór. Lepszym zakupem będą w tym przypadku surówki, przygotowane wyłącznie na bazie warzyw i owoców, ponieważ sałatki zawierają często dodatek, np. majonezu. Pamiętajmy jednak, że aby surówki i sałatki zachowały swoją wartość odżywczą najlepiej przygotowywać je w domu i zjadać od razu po spożyciu.

Wypróbuj nasz przepis na Kotlety z kalafiora i brokuła

Kotlety z kalafiora i brokuła - przepis, z którego warto skorzystać, by "przemycić warzywa do naszej diety, tym samym wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

PRODUKTY ZBOŻOWE – ZDROWA LISTA ZAKUPÓW

Chleb, czy bułka wydaje się z pozoru prostym produktem, którego zakup nie powinien sprawiać nam problemu. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, a wybór pieczywa staje się coraz trudniejszy. Dlatego, aby wybór pieczywa stał się prostszy kierujmy się następującymi zasadami:

- czytajmy skład i wybierajmy produkty o jak najkrótszym składzie (zasada ta dotyczy wszystkich produktów).

- Wybierajmy chleb na zakwasie, który w swoim składzie ma jedynie mąkę, zakwas, wodę i sól (zobacz: Chleb na zakwasie czy na drożdżach?).

- Unikajmy zbyt ciemnego, wręcz czarnego pieczywa. To prawda, że potocznie zwane „ciemne pieczywo” jest zdrowsze, ale wiedzą o tym również producenci, którzy wykorzystują ten fakt i sprzedają nam „białe pieczywo” pod kamuflażem „ciemnego”. Robią to dodając karmel do pieczywa.

- Unikajmy, tzw. „słodkiego pieczywa”, np. drożdżówek, rogalików francuskich, bułek ze słodkim nadzieniem.

- Poza pieczywem na zakwasie z jak najkrótszym składem na naszej liście zakupów powinny znaleźć się również inne zdrowe produkty, takie jak kasze, ryż brązowy oraz makaron żytni, czy konjac.

Zobacz również: Pieczywo chrupkie okiem dietetyka

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE – TYLKO NATURALNY SMAK!

Część z nas nie może pozwolić sobie na zakup produktów z tej grupy ze względu na nietolerancję laktozy. Na szczęście z pomocą przychodzą tu coraz powszechniejsze mleka roślinne oraz produkty bez laktozy (zobacz: Mleko roślinne - wybór nie tylko od krowy). Kupując mleko roślinne pamiętajmy, aby wybierać produkty bez dodatku cukru i wzbogacone o witaminy i składniki mineralne. Jeśli natomiast kupujemy mleko zwierzęce powinniśmy pamiętać, aby unikać produktów typu „light”, „0%”, ponieważ mają one niższą wartość odżywczą (dotyczy to również produktów mlecznych) - zobacz: Dieta light - pozornie odchudzająca fit pułapka. Po drugie wybierajmy jogurty, kefiry i maślanki o naturalnym smaku. Produkty o wymyślnych smakach i dodatkach typu syropy, kuleczki czekoladowe mają spory dodatek cukrów prostych i zdecydowanie wypadają gorzej pod kątem wartości odżywczej. Po trzecie pamiętajmy żeby na naszej liście zakupów częściej znajdowały się chude lub półtłuste sery twarogowe (również bez zbędnych dodatków smakowych) niż sery żółte, czy pleśniowe.

MIĘSO, RYBY I JAJKA – KUPUJ LOKALNIE!

Mięso, ryby i jajka to produkty, które zdecydowanie lepiej kupować w mniejszych, branżowych sklepikach, od lokalnych producentów. Bardzo ważne jest, aby kupować produkty świeże (zwracajmy na to szczególną uwagę), ponieważ zjedzenie nieświeżego mięsa, ryby, czy jajek może prowadzić do poważnych zatruć pokarmowych! Przy wyborze mięsa pamiętajmy, aby częściej wybierać chude gatunki mięs i wędlin oraz unikać sklepowego mięsa mielonego. W przypadku ryb najlepszym wyborem będzie zakup świeżych ryb natomiast ryby wędzone ze względu na dużą zawartość sodu nie powinny znajdować się na naszej liście zakupów codziennie. Z kolei gotowe produkty na bazie ryb typu paluszki rybne nie powinny w ogóle znaleźć się na naszej liście zakupów (czytaj: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe?). W przypadku jajek powinniśmy kierować się oznaczeniami znajdującymi się na ich opakowaniu. Wybierajmy te z symbolem „0” lub „1”, ponieważ są to jajka najwyższej jakości, które pochodzą od kur z hodowli ekologicznych lub z wolnego wybiegu (czytaj o tym jak wybrać jajka).

Zobacz też wpis: Chwyty marketingowe - czyli jak nie dać się oszukać na zakupach

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!