WARZYWA I OWOCE – WŁAŚCIWE PRZECHOWYWANIE
Data publikacji: Dec. 30, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

WARZYWA I OWOCE - WŁAŚCIWE PRZECHOWYWANIE

Warzywa i owoce to cenne źródło błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych i antyoksydantów (czytaj: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC). Biorąc pod uwagę jak wiele dobrego robią dla naszego organizmu warto zadbać o to, by przechowywać je we właściwy sposób, który nie spowoduje utraty cennych składników. Choć z pozoru pytanie o to jak przechowywać warzywa i owoce wydaje się banalne, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chcemy by nasze produkty zachowały nie tylko świeżość, ale i swoje wartości odżywcze nie wystarczy po prostu włożyć ich do lodówki.

Zobacz również: Owoce egzotyczne - czyli jakie właściwości ma tropikalna słodycz?

JAK MĄDRZE KORZYSTAĆ Z LODÓWKI?

Wydawać by się mogło, że lodówka to cudowny sprzęt w naszej kuchni, który sprawi, że wszystkie kupione owoce i warzywa będą świeże w nieskończoność. Wystarczy je do niej włożyć i po sprawie. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze nie wszystkim warzywom i owocom przechowywanie w lodówce dobrze służy. Po drugie warto wiedzieć jak mądrze korzystać z lodówki, ponieważ w przeciwnym razie może przynieść to więcej szkody niż korzyści. Na początku dowiedzmy się które z nich należy przechowywać w lodówce, a które lepiej pozostawić w temperaturze pokojowej.

WARZYWA I OWOCE, KTÓRE NALEŻY PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE

warzywa: papryka, por, cukinia, seler, brukselka, szparagi, rzodkiewki, sałata, szczypiorek i cebulka dymka, kukurydza, kalafior, marchew, brokuły.

owoce: śliwki, winogrona, wiśnie, czereśnie, borówki, jagody, jeżyny, maliny, truskawki, jabłka,

wszystkie owoce i warzywa obrane ze skórki, pokrojone, sałatki i surówki na bazie warzyw/owoców.

Zobacz również: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?

WARZYWA I OWOCE, KTÓRYCH, NIE NALEŻY PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE

warzywa: cebula, pomidory, ogórki,

owoce: awokado, banany, figi, gruszki, owoce cytrusowe, mango, papaja, ananas i inne owoce egzotyczne, arbuz, melon, nektarynki, brzoskwinie, morele, kiwi.

wszystkie niedojrzałe owoce (np. banany, śliwki).

Wiemy już jakie owoce i warzywa możemy włożyć do lodówki. Jest to bardzo ważna, choć nie jedyna istotna informacja. Oprócz tego, że wiemy, którym produktom służy lodówka, a którym nie, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób odpowiednio przechowywać nasze produkty w lodówce.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

WŁAŚCIWE PRZECHOWYWANIE WARZYW I OWOCÓW - OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA Z LODÓWKI

warzywa i owoce wkładaj do dolnej szuflady lodówki, gdzie panuje optymalna dla nich temperatura,

warzywa i owoce przechowuj osobno,

dbaj o to, by zielone warzywa (sałata, ogórki, brokuły) nie znalazły się w jednym miejscu z owocami i warzywami wydzielającymi etylen (pomidorami, papryką, jabłkami, gruszkami), ponieważ spowoduje to żółknięcie zielonych warzyw,

wyłóż miejsce, w którym przechowujesz warzywa i owoce papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar wilgoci i spowodują, że zachowają świeżość na dłużej,

owoce, takie jak truskawki, maliny, poziomki, jagody i borówki przechowuj nieumyte, razem z szypułkami,

nie trzymaj owoców i warzyw w pojemnikach, ponieważ skraplająca się w nich para wodna powoduje rozwój grzybów i gnicie produktów.

Zobacz również: Produkty sypkie - jak właściwie je przechowywać?

ZAMRAŻANIE OWOCÓW I WARZYW

Zamrażanie to sposób przechowywania owoców i warzyw, który pozwala nam cieszyć się ich smakiem, a przede wszystkim walorami zdrowotnymi nawet w zimowe dni. Dzięki temu zamiast suplementów diety możemy postawić na naturalne, lepiej przyswajalne źródła witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Oczywiście i w tym przypadku nie unikniemy pewnych strat witamin i składników mineralnych jednak są to stosunkowo niewielkie straty, porównywane z tymi, które występują w obrocie towarowym. Najbardziej wrażliwą witaminą jest witamina C, której utrata podczas mrożenia może wynieść nawet 40%. Dla porównania inne witaminy są bardziej odporne na zamrażanie, a ich straty wynoszą w przybliżeniu ok 5-30%-beta-karoten, 10-20% - witamina B1 oraz 10% witamina B2.

Jeśli nie chcemy, aby nasze warzywa i owoce traciły jak najmniej cennych składników podczas zamrażania, a także zachowały smak, zapach i odpowiednią strukturę musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

owoce i warzywa zamrażaj w hermetycznych workach, bądź workach służących do zamrażania,

jak najszczelniej wypełniaj pojemniki, w których zamrażasz warzywa i owoce tak, by znalazło się w nich jak najmniej powietrza,

zamrażaj produkty jak najbardziej świeże,

po rozmrożeniu nie zamrażaj warzyw i owoców ponownie,

owoce, takie jak maliny i truskawki zamrażaj najpierw układając je płasko, np. na blaszce do pieczenia, a potem przesyp je do pojemników (dzięki temu zachowają swój kształt),

pamiętaj o tym, by przed zamrożeniem warzyw sparzyć je we wrzątku, a następnie zanurzyć w zimnej wodzie z lodem i osuszyć (spowoduje to zniszczenie enzymów, które podczas zamrażania sprawiają, że warzywa tracą jędrność i kolor).

SUSZENIE OWOCÓW I WARZYW

Suszenie owoców i warzyw polega na odparowaniu z nich wody i jest metodą, która pozwala na zminimalizowanie utraty wartości odżywczej owoców i warzyw. Choć straty podczas suszenia są jeszcze mniejsze niż w przypadku mrożenia to jednak nadal są nieuniknione (dotyczy to głównie witaminy C oraz witamin z grupy B). Na szczęście suszenie pozwala na ograniczenie prawie do minimum strat węglowodanów (w tym cennego błonnika pokarmowego, czytaj: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie) oraz składników mineralnych. Jedyną wadą suszenia może być fakt, że nie jest ono metodą tak łatwo dostępną jak zamrażanie. O ile zamrażarka znajduje się praktycznie w każdym domu o tyle suszenie wymaga od nas długich godzin suszenia owoców i warzyw w piekarniku lub zakupu odpowiedniego sprzętu.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!