PAPRYKA NA ZDROWIE – DLACZEGO WARTO JĄ MIEĆ W SWOJEJ KUCHNI?
Data publikacji: Sept. 14, 2017
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

PAPRYKA NA ZDROWIE – DLACZEGO WARTO JĄ MIEĆ W SWOJEJ KUCHNI?

Za oknem deszczowo i szaro, ale na straganach wciąż kolorowo. Jesień nadciąga wielkimi krokami a wraz z nią feeria barw i smaków sezonowych warzyw. Jednym z nich jest papryka, która choć dostępna cały rok, to właśnie teraz smakuje najlepiej. A jej obecnie niska cena zachęca do hurtowych zakupów. Możemy z niej bowiem przygotować nie tylko sałatkę na śniadanie czy zupę na obiad, ale i rozmaite przetwory na zimę. Dlaczego warto jeść paprykę i co z niej przyrządzić?

KILKA SŁÓW O PAPRYCE…

Papryka należy do warzyw psiankowatych a więc jest niedaleką kuzynką bakłażana i pomidora. Podobnie jak one przybyła do Europy pod koniec XV w. na statkach konkwistadorów powracających z Ameryki i bardzo szybko się w niej zadomowiła. Początkowo uprawiana była głównie nad Morzem śródziemnym. Do dziś stanowi podstawę wielu narodowych potraw Bułgarskich, rumuńskich czy greckich. Później powędrowała na północ i wkrótce Węgrzy też już nie wyobrażali sobie bez niej życia. W XX w. Wykorzystali ją nawet dla rozwoju nauki. To właśnie z papryki węgierski lekarz Albert Szent Győrgyi po raz pierwszy wyizolował kwas askorbinowy popularnie nazywany witaminą C za co został uhonorowany nagrodą nobla w 1937 r. Wybór papryki do tego celu nie był przypadkowy. Papryka czerwona jest bowiem jednym z najbogatszych źródeł witaminy C wśród owoców i warzyw. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi u dorosłego człowieka 75-90 mg a 100g dowolnej papryki dostarcza jej ok. 90 mg.

Zobacz również: Przepis na paprykę - 6 pomysłów na wykorzystanie w kuchni

NA ZDROWIE! - WARTOŚCI ODŻYWCZE PAPRYKI

W czerwonej może być nawet do 150 mg witaminy C. Witamina ta nie tylko zwiększa naszą odporność, co w okresie jesiennym jest niezmiernie ważne, ale także wspomaga wchłanianie żelaza. Dodatkowo jako antyoksydant pomaga zapobiegać pojawianiu się zmarszczek i odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Witamina C jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury więc najlepiej ją jeść na surowo. Jeśli natomiast zależy nam na znajdującym się w papryce likopenie lepiej ją poddać choćby niewielkiej obróbce termicznej, gdyż wtedy związek ten będzie łatwiej przyswajany przez nasz organizm. Ponadto 100g papryki dostarczy nam: 12 mg magnezu, 31 mg fosforu, 255mg potasu 0,112mg manganu i 2g błonnika. Przy takiej ilości dobroczynnych składników 100g czerwonej lub zielonej papryki to tylko 40 kcal, a w przypadku żółtej nawet o połowę mniej.

Co ciekawe, papryki różnią się między sobą właściwościami zależnie od koloru. Papryka czerwona zawiera sporo beta karotenu. Zawiera także rutynę, a więc wzmacnia nasze naczynia krwionośne. Papryka zielona ma sporo witaminy E, dzięki czemu poprawi kondycję naszej skóry. Papryka żółta przyczynia się do profilaktyki chorób wzroku. Zawarte w niej luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze chroniące siatkówkę oka.

Nieprawdą jest natomiast obiegowa opinia, że papryka nie traci swoich właściwości w trakcie gotowania czy duszenia, ale faktem jest, iż traci ich mniej niż większość warzyw gdyż stosunkowo szybko mięknie a więc krócej poddajemy ją obróbce termicznej.

Zobacz również: Wyposażenie kuchni a zdrowe odzywianie - postaw na te urządzenia kuchenne

PAPRYKA NA ZDROWIE I…ODCHUDZANIE!

Substancją odpowiedzialną za ostrość jest kapsaicyna. Papryka zielona czy czerwona zawierają jej śladowe ilości ale chili albo czuszka mogą zawierać do 35000 jednostek. Najwięcej kapsaicyny znajduje się w nasionach i białych błonach w środku papryki.

Do niedawna popularne przekonanie, że kapsaicyna ma właściwości odchudzające, było odrzucane przez naukowców. Twierdzili oni, że aby osiągnąć pożądany efekt, konieczne było by zjedzenie takiej ilości ostrej papryki, że nasz przewód pokarmowy by sobie z tym nie poradził. Obecnie jednak, niektóre badania wskazują na to, że faktycznie może ona przyspieszać przemianę materii i ułatwiać spalanie tłuszczu. Nawet jeśli skonsumujemy jej niewielkie ilości. 

INNE WŁAŚCIWOŚCI PAPRYKI

Z innych właściwości papryki należy wymienić także jej działanie delikatnie rozrzedzające krew dzięki czemu poprawia krążenie, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na koncentrację i pomaga zwalczyć ból głowy. Ponadto występujący w niej związek podobny do kortyzolu pomaga zwalczać zakwasy i działa delikatnie przeciwzapalnie. Niektóre źródła też podają, że papryka jest afrodyzjakiem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Chodzi tu jednak raczej o ostrą paprykę, która dzięki kapsaicynie sprawia, że krew zaczyna nam szybciej krążyć w żyłach.

Zobacz również wpis o afrodyzjakach

WADY PAPRYKI – KTO POWINIEN NA NIĄ UWAŻAĆ?

Mimo swoich licznych zalet, papryka nie jest pozbawiona wad. Niestety stosunkowo łatwo wywołuje reakcje alergiczne. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie u dzieci. Obserwujmy ich reakcje po wprowadzeniu papryki do diety. Innym minusem jest ciężkostrawność tego warzywa. Osoby borykające się z problemami układu trawiennego powinny na nią uważać.  Nikomu nie zaleca się też zbyt częstego spożywania ostrej papryki, gdyż jest ona bardzo obciążająca dla błony śluzowej żołądka, dwunastnicy i wątroby.

Zobacz również przepis na: Papryki faszerowane komosą ryżową

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Małgorzata Herman
Specjalizacje:
Odchudzanie
Alergie
Choroby autoimmunologiczne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!