PRZEPIS NA PAPRYKĘ - 6 POMYSŁÓW NA WYKORZYSTANIE W KUCHNI
Data publikacji: 29 września 2017
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

PRZEPIS NA PAPRYKĘ - 6 POMYSŁÓW NA WYKORZYSTANIE W KUCHNI

Papryka to warzywo, które nie tylko dobrze komponuje się z różnymi potrawami, ale również wzbogaca przepisy o różne barwy (w zależności od rodzaju papryki) Do jakich posiłków warto ją wykorzystać i jaki jest najlepszy przepis na paprykę? We wpisie odpowiadamy podając konkretne potrawy razem z ich wykonaniem!

Koniecznie zajrzyj do 1. części wpisu, w którym przedstawiamy wartości odżywcze papryki :)

DANIA Z PAPRYKI – PRZYKŁADY WYKORZYSTANIA

Poniżej przedstawiamy propozycje na podanie papryki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam swój ulubiony przepis na paprykę :)

1. PAPRYKA NA ŚNIADANIE

Papryka jest oczywiście świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju kanapek. Może jednak także zagrać pierwsze skrzypce stając się podstawowym składnikiem różnych past kanapkowych. Najlepiej do tego użyć papryki uprzednio upieczonej i obranej ze skórki. Taką paprykę kroimy w drobną kostkę albo blendujemy i mieszamy z twarożkiem lub ugotowaną fasolą. Pasty takie doprawić możemy na indyjsko curry, na meksykańsko limonką i chili albo śródziemnomorsko bazylią i tymiankiem.

Przeczytaj dlaczego warto jeść śniadania we wpisie: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia

Papryka całkiem nieźle komponuje się także z jajkami. Przyzwyczajeni jesteśmy do jajecznicy na boczku lub cebuli czemu by więc nie spróbować jajecznicy na papryce? Lekko podduszona soczysta papryka z pewnością doda charakteru naszej jajecznicy. Jej kolor ożywi nawet najbardziej deszczowy poranek! Innym pomysłem na połączenie papryki z jajkami jest szakszuka czyli izraelski omlet. Do jej przygotowania najlepiej wykorzystać upieczoną wcześniej i pokrojoną w kosteczkę paprykę ale możemy też poddusić ją na patelni. Na oliwie podsmażamy czosnek i pokrojone w plasterki pieczarki po kilku minutach dorzucamy paprykę, zalewamy pomidorami z puszki i przyprawiamy ostrą papryką, pieprzem, solą,  następnie gotujemy chwilę. Wbijamy jajka i czekamy aż białka się zetną. Gotową szakszukę możemy posypać serem feta lub posiekanymi kiełkami.

Sprawdź również nasz przepis na szakszukę ze szpinakiem

2. GULASZE I SOSY

Do popularności papryki na świecie przyczynili się między innymi Węgrzy rozsławiając ją przy pomocy swoich dań narodowych. Jednym z nich jest leczo. Klasyczne leczo zawiera smalec i kiełbasę. Spotyka się jednak często wersję wegetariańską. Aby zbliżyć się do oryginału w garnku o grubym dnie rozpuszczamy smalec a następnie podsmażamy na nim posiekaną cebulę i kiełbasę. Kiedy zmiękną dorzucamy starty czosnek i przesmażamy. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę papryki czerwoną i zieloną, doprawiamy pieprzem i solą oraz ostrą i słodką papryką w proszku. Następnie w garnku lądują obrane i pokrojone pomidory lub passata pomidorowa. Potrawę gotujemy pod niepełnym przykryciem przez ok. kwadrans.

Francuzi natomiast wykorzystali paprykę do stworzenia ratatouille. Przygotowując ten  gulasz z wczesnojesiennych warzyw bakłażana kroimy w kostkę, cukinię w plastry, paprykę w paski a sparzone i obrane ze skóry pomidory na ćwiartki. Najpierw na oliwie podsmażamy z obu stron plasterki cukinii, następnie odkładamy je do garnka a na patelni na nowej porcji oliwy ląduje papryka. Obsmażona dołącza do cukinii. Ostatecznie na patelni obsmażamy bakłażana przez kilka minut a gdy się zrumieni dokładamy go do papryki i cukinii. Na patelnię wlewamy kolejną łyżkę oliwy i tym razem smażymy wyciśnięty czosnek i cebulę aż ta ostatnia się zeszkli. Wtedy dodajemy pomidory oraz tymianek i natkę pietruszki. Następnie zawartość patelni przekładamy do garnka z uprzednio obsmażonymi warzywami i zagotowujemy. Potrawa powinna się gotować pod przykryciem ok.10 minut. Po upływie tego czasu doprawiamy ją solą, pieprzem i świeżą bazylią. Ratatouille może być dodatkiem do mięs ale także samodzielnym daniem podawanym z ryżem albo pieczywem.

Kuchnia afrykańska ma w swoim repertuarze podobny sos o nazwie chakalaka. Do jego wykonania w brew pozorom nie potrzebujemy wybitnie egzotycznych składników. Posiekane drobno papryczki chili i czosnek podsmażamy na oliwie a po chwili dorzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Następnie dokładamy sparzone, obrane ze skórki i pokrojone pomidory, pokrojoną czerwoną i zieloną paprykę, startą na tarce marchewkę i dusimy przez jakieś 20 min. Następnie dolewamy bulion warzywny, doprawiamy pieprzem solą i cukrem i gotujemy aż woda odparuje. Chakalaka może być podawana na ciepło albo na zimno jako deep do mięs i ryb.

3. PAPRYKA NADZIEWANA

Paprykę wypełnić możemy praktycznie wszystkim. Jednakże niezależnie od tego z czego planujemy przyrządzić farsz początek przygotowań zawsze będzie podobny. Warzywo myjemy i usuwamy z niego błonki i gniazda nasienne. Niektórzy wolą faszerować paprykę w całości, wtedy nasionka wyciągamy przez dziurę po ogonku, inni wolą wypełniać paprykę przekrojoną na pół tworząc apetyczne łódeczki. Wtedy z pewnością łatwiej jest też usunąć zbędne elementy. Zazwyczaj paprykę po wypełnieniu farszem wstawiamy do piekarnika i serwujemy na ciepło. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby użyć małych surowych papryczek i po wypełnieniu pastą z tuńczyka albo fetą wymieszaną z ziołami zaserwować je na imprezie jako zimną przystawkę albo przekąskę.

Jeśli chodzi o paprykę faszerowaną na ciepło to możemy puścić wodze swojej fantazji. Klasyczną propozycją będzie farsz z mielonego mięsa i ryżu z dodatkiem podsmażonej cebulki. Wegetarianie mogą w takim przepisie mięso zastąpić pieczarkami i zielonym groszkiem. Propozycją orientalną jest turecki farsz z kuskusu, orzeszków piniowych, cebuli i rodzynek, doprawionych cynamonem, gałką muszkatołową oraz miętą. Popularny jest też farsz z kaszy jaglanej i duszonych warzyw. Wegetarianom i weganom z pewnością przypadnie do gustu pomysł faszerowania papryki soczewicą i quinoą (komosą ryżową). Weganie mogą również z powodzeniem sięgnąć po tofu.

Zobacz naszą propoycję na papryki faszerowane z komosą ryżową

4. PRZETWORY Z PAPRYKI

Paprykę można z powodzeniem mrozić by zimą dorzucić do gulaszu czy zapiekanki. Warto też jednak pokusić się o bardziej wyrafinowane sposoby jej przechowania. Jednym z najpopularniejszych jest marynowana papryka. Aby ją przygotować w słoiku umieszczamy oczyszczoną z nasion i pokrojoną w ćwiartki słodką paprykę. Zalewamy ją wodą z octem i dodajemy odrobinę dowolnych przypraw. Nie powinno zabraknąć soli, pieprzu, liścia laurowego i ziela angielskiego, ale możemy też dorzucić ulubione zioła lub ząbek czosnku. Jeśli chcemy poeksperymentować dodajmy kolendry lub imbiru, albo miodu i gorczycy.  Podobne do octu właściwości konserwujące wykazuje gorąca oliwa. Jeśli chcemy więc cieszyć się zimą pyszną papryką ale nie przepadamy za warzywami konserwowymi możemy upiec paprykę a następnie ułożyć ją w słoiku z dodatkiem czosnku i świeżego tymianku. Tak przygotowaną kompozycję zalewamy niemal wrzącą oliwą. Zakręcamy słoiki i odstawiamy do spiżarki.

Chcąc zaskoczyć gości zaserwujmy im wędliny i sery z dodatkiem dżemu paprykowego. Aby go zrobić Mielimy, a następnie smażymy czerwoną paprykę z cukrem, sokiem z cytryny, odrobiną imbiru i kilkoma goździkami tak długo aż cała woda odparuje. Dżem taki podobnie jak owocowy pakujemy do słoików i pasteryzujemy przez ok pół godziny, dzięki czemu może postać w spiżarni aż do wiosny.

5. SAŁATKI Z PAPRYKĄ

Zapewne pierwsze co przychodzi nam na myśl kiedy mówimy o sałatce z papryką to sałatka grecka. Jednakże istnieje wiele innych kompozycji, w których to chrupiące warzywo doskonale się sprawdzi. Na przykład w towarzystwie jarmużu, kapusty pekińskiej, selera korzeniowego, gruszki i orzechów włoskich zielona papryka podkręcona odrobiną świeżej papryczki chili, natki i szczypiorku stworzy niebanalny dodatek do każdego obiadu. Dzięki swoim kolorom papryka jest też niezwykle dekoracyjnym warzywem dlatego doskonale się sprawdzi w sałatkach warstwowych. Aby takie danie się dobrze zaprezentowało na imprezie potrzebujemy szklanego przezroczystego naczynia o płaskim dnie i wysokich ściankach. Układamy w nim kolejne warstwy kolorowych składników. Np. pokrojone w kostkę jajka na twardo, posiekaną czerwoną paprykę, kukurydzę, zieloną paprykę, żółty ser i pora. Dla podkreślenia kontrastu warstwy możemy przekładać majonezem i ketchupem albo wybrać nieco zdrowsze sosy na przykład przygotowany samodzielnie na bazie jogurtu sos czosnkowy czy ziołowy.

Do sałatek wykorzystać możemy także paprykę pieczoną. Świetnie smakuje ona na liściach szpinaku z dodatkiem koziego sera i orzeszków piniowych albo z roszponką wędzonym łososiem i czarnymi oliwkami. Papryka konserwowa natomiast dobrze komponuje się ze śledziem, ogórkiem kiszonym, gotowanym burakiem i ziemniakiem co daje nam ciekawą propozycje na zimowy stół, gdy brak świeżych warzyw.

6. ZUPY

Zupa krem z pieczonej papryki to rozgrzewająca propozycja na chłodne jesienne dni. Żeby rozświetlić jesienne menu warto się pokusić o jej dwukolorową wersję. Będziemy w tym celu potrzebować kilku papryk czerwonych i żółtych a także bulionu, cebuli i czosnku. Umyte i oczyszczone z nasion oraz przekrojone na pół papryki wraz z obraną i pokrojoną na ćwiartki cebulą i kilkoma ząbkami czosnku, skrapiamy oliwą i układamy w naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do piekarnika na niecałą godzinę. Po wyjęciu i ostygnięciu warzyw paprykę obieramy ze skóry miksujemy papryki w oddzielnych garnkach z odpowiednio połową cebuli i czosnku w każdym. Doprawiamy papryką wędzoną, solą i pieprzem, zalewamy je bulionem a następnie gotujemy przez kilka minut. Podajemy z jednej strony wlewamy na talerz krem żółty, a z drugiej czerwony. Muszą więc być na tyle gęste by się od razu nie zmieszały. Do takiego kremu świetnie pasuje świeży koperek lub kolendra.

Innym kremem, do którego możemy wykorzystać paprykę jest rozgrzewający krem paprykowo-pomidorowy. Tym razem na blaszce do pieczenia układamy połówki papryki i pomidorów i pieczemy ok pół godziny. Następnie obieramy ze skóry. W garnku podsmażamy na oliwie cebulę, czosnek i imbir. Następnie dodajemy upieczone warzywa, zalewamy bulionem i chwilę gotujemy doprawiamy ulubionymi ziołami i solą, by wszystko zmiksować. Podając krem z papryki możemy posypać go listkami bazylii albo pokruszoną fetą/kozim serem.

Jeśli trafi się nam jeszcze ciepły dzień warto się pokusić o hiszpański chłodnik czyli Gazpacho. Do jego przygotowania potrzebujemy: papryki, ogórków, cebuli, pomidorów, czosnku, oliwy, octu cherry, który możemy zastąpić jabłkowym i kilku kromek białego chleba. Chleb kruszymy na małe kawałki i mieszamy z solą, startym czosnkiem i kilkoma łyżkami oliwy. Taką pastę zostawiamy na ok. 20 minut aż nabierze jednorodnej konsystencji. Pomidory, ogórki i cebule obieramy ze skórki, z papryki usuwamy gniazda nasienne. Tak przygotowane warzywa dodajemy do pasty chlebowej i razem blendujemy. Następnie dodajemy ocet i nieco przegotowanej wody, tak by Gaspacho nie było zbyt gęste. Niektórzy dodają także wodę gazowaną aby zupa była jeszcze bardziej orzeźwiająca. Możemy ją zaserwować z grzankami albo drobno posiekanymi ogórkami i papryką.

Zobacz również nasze propozycje na

Potrawy z cukinii

Potrawy z ciecierzycy

Jak widać sposobów na wykorzystanie papryki w kuchni jest wiele a tylko od naszej wyobraźni zależy, na jak bardzo intrygujące połączenia i przepisy się zdecydujemy.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Justyna Dziomdziora
Specjalizacje:
Alergie
Choroby autoimmunologiczne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!