POTRAWY Z CIECIERZYCY – OSWAJAMY ROŚLINY STRĄCZKOWE
Data publikacji: May 9, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

POTRAWY Z CIECIERZYCY - OSWAJAMY ROŚLINY STRĄCZKOWE

Potrawy z ciecierzycy podbijają serca wielu osób, choć w polskiej kuchni są wciąż  mało popularne. Ciecierzyca - roślina strączkowa, która niestety w naszym kraju cieszy się mniejszą popularnością niż inne rośliny strączkowe, takie jak fasola, czy groch. Biorąc pod uwagę jej wartość odżywczą, a także mnogość ciekawych zastosowań w kuchni warto odkryć tę mniej popularną roślinę strączkową. Jej obecność w daniach doda im nie tylko wartości odżywczych, ale także niepowtarzalnych walorów smakowych!

CIECIERZYCA, CIECIORKA, GROCH WŁOSKI – CO SKRYWA W ŚRODKU?

Coraz więcej osób decyduje się na eliminację mięsa, a często również wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojego jadłospisu. Na talerzach tej grupy osób często pojawiają się (a przynajmniej powinny pojawiać się) rośliny strączkowe. Z kolei wśród osób, które dopuszczają w swoim jadłospisie obecność produktów zwierzęcych, rośliny strączkowe zazwyczaj pojawiają się nieco rzadziej (przeczytaj o roślinach strączkowych). Biorąc pod uwagę ich cenne wartości odżywcze, a także walory smakowe jest to duży błąd. Warto również zaznaczyć, że lista roślin strączkowych nie kończy się na fasoli, czy grochu, więc osoby które nie przepadają za potrawami, które je zawierają nie powinny od razu skreślać wszystkich roślin strączkowych. Ciekawą propozycją może okazać się, np. sporządzanie potraw na bazie ciecierzycy, która w naszym kraju jest wciąż jedną z najmniej popularnych roślin strączkowych. Jej walory zdrowotne i smakowe doceniają za to mieszkańcy krajów śródziemnomorskich i Indii. Ciecierzyca jest, m.in. składnikiem popularnej pasty hummus, która coraz częściej pojawia się i w naszych rodzimych sklepach.

Na tym nie kończy się zastosowanie ciecierzycy kuchni, więc biorąc pod uwagę jej wartość odżywczą i walory smakowe powinniśmy pójść za przykładem mieszkańców krajów śródziemnomorskich oraz Indii i wprowadzić ją na stałe do naszego jadłospisu! Ciecierzyca to przede wszystkim źródło białka o wysokiej wartości odżywczej, ale także nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego oraz witamin (głównie z grupy B) i składników mineralnych (m.in. żelaza, cynku, fosforu, potasu). Biorąc pod uwagę wartość odżywczą ciecierzycy jej regularne spożywanie jest korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ, m.in. pozytywnie wpływa na profil lipidowy obniżając cholesterol, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz nowotworu jelita grubego, korzystnie wpływa na proces trawienia, a także sprawia, że dłużej odczuwamy sytość! Jest również dobrą propozycją dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi po posiłku (dowiedz się więcej we wpisie o indeksie glikemicznym).

Sprawdź swoją wiedzę na temat cukrzycy rozwiązując krótki quiz

Może Cię zainteresować: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?

ZAPROŚ CIECIERZYCĘ DO KUCHNI!

Fakt, że spożycie ciecierzycy w naszym kraju jest mniejsze niż grochu, czy fasoli nie wynika wcale z tego, że jest ona gorsza w smaku, czy nie znajduje zastosowania w kuchni. Jakie zastosowanie ma ciecierzyca w kuchni i jakie potrawy z ciecierzycy możemy przygotować? Oto kilka propozycji na ciekawe przepisy z ciecierzycy:

Hummus – pasta przygotowywana na bazie ciecierzycy, która cieszy się dużą popularnością w krajach Bliskiego Wschodu i spożywana jest tam, m.in. jako dodatek do chleba pita. Hummus stał się również popularny w naszym kraju, a wiele osób przyrządza tę pastę samodzielnie w domu, wzbogacając jej smak, m.in. przez dodatek papryki, oliwek, czosnku, czy natki pietruszki. Hummus to, m.in. wspaniały dodatek do pieczywa - nasze kanapki zyskają zupełnie nowy smak! Zaletą hummusu jest to, że mamy duże pole do popisu i możemy tworzyć różne warianty smakowe w zależności od naszych upodobań!

Orzeszki z ciecierzycy, czyli potrawa z ciecierzycy jako zdrowa przekąska! Jeśli szukamy pomysłu na zdrową przekąskę to orzeszki z ciecierzycy sprawdzą się idealnie. Są przekąską banalną do zrobienia, a przede wszystkim przekąską zdrową! Jeśli chcemy przygotować takie orzeszki z ciecierzycy wystarczy, że ugotowaną i osuszoną ciecierzycę obtoczymy w oleju roślinnym i ulubionych przyprawach i będziemy piec ją około 30minut w piekarniku!

„Jajecznica” z ciecierzycy! Tak, tak to możliwe! „Jajecznica” na bazie ciecierzycy to dobra propozycja na wegańskie śniadanie, ale także ciekawa alternatywa dla tradycyjnej jajecznicy dla osób nie będących weganinami (zobacz: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia). „Jajecznica” jest tak prosta w przygotowaniu jak tradycyjna jajecznica, ponieważ robimy ją na patelni dodając cebulę i ugotowaną ciecierzycę, którą na koniec rozgniatamy i posypujemy, np. świeżym koperkiem i ulubionymi przyprawami!

Ciecierzyca jako podstawa zup kremów. Ciecierzyca idealnie nadaje się również do przygotowywania wszelkich zup kremów. Wariantów zup przygotowywanych na bazie ciecierzycy jest wiele. W zależności od naszych kulinarnych preferencji możemy przygotować, np. zupę z ciecierzycy z dodatkiem pomidorów i świeżego tymianku, pora, czy marchewki.

Aquafaba! Co kryje się pod tak ciekawą nazwą? O dziwo nie ciecierzyca, lecz...woda z ciecierzycy, która pozostaje w garnku po jej gotowaniu lub w puszce/słoiku, w którym znajdowała się ciecierzyca. Absolutnie nie należy jej wylewać, ponieważ byłaby to duża strata. Aquafaba ma właściwości zbliżone do białek jaj, a jej miksowanie sprawia, że powstaje z niej gęsta i sztywna piana. Dzięki temu aquafaba jako zamiennik jajka może być wykorzystana do przygotowania bezjajecznej wersji bezy, majonezów, kremów, czy musów!

Falafel - czyli bezmięsne kuleczki - pulpeciki smażone lub pieczone. My jednak proponujemy tą drugą wersję! (zobacz: Falafel? - Co na to dietetyk?)

Zobacz nasze przepisy z wykorzystaniem roślin strączkowych na Wege pasty!

wege pasty

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!