WYPOSAŻENIE KUCHNI A ZDROWE ODŻYWIANIE – POSTAW NA TE URZĄDZENIA KUCHENNE
Data publikacji: April 25, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

WYPOSAŻENIE KUCHNI A ZDROWE ODŻYWIANIE - POSTAW NA TE AKCESORIA KUCHENNE

Jeszcze kiedyś tak szczegółowe wyposażenie kuchni byłaby nie do pomyślenia. Dziś kulinarne szaleństwa ułatwiają coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne sprzęty. Dzięki nim przygotowywanie zdrowych potraw stało się dużo prostsze i mniej czasochłonne. Na jakie akcesoria kuchenne powinniśmy zwrócić uwagę w zdrowej kuchni?

BLENDER – RĘCZNY I KIELICHOWY

Na rynku dostępne są dwa rodzaje blenderów: ręczne i kielichowe. Pierwsze z nich jak sama nazwa wskazuje służą do ręcznego blendowania - blender trzymamy w ręku i rozdrabniamy dany produkt. Są to blendery, które zajmują w naszej kuchni mniej miejsca dlatego będą lepszym rozwiązaniem dla osób, które szukają kompaktowych rozwiązań, a także dla tych, którzy mają ochotę zabierać je ze sobą w podróż. Warto zwrócić uwagę na to jak są wykonane. Lepszym rozwiązaniem będą blendery z końcówką wykonaną ze stali nierdzewnej, ponieważ dzięki temu, że są trwalsze, więc będą nam służyły przez dłuższy czas. Co więcej taką końcówkę będzie łatwiej oczyścić z resztek żywności. Oprócz tego warto zainwestować w blender ręczny, do którego producent dodaje różne akcesoria, np. pojemnik do rozdrabniania, który zminimalizuje ryzyko zabrudzenia kuchni resztkami żywności, czy różnego rodzaju ostrza służące do innych celów. Blendery ręczne bardzo dobrze nadają się do przygotowywania, m.in. pesto (zobacz przepis na makaron z pesto z liści rzodkiewki), hummusu, czy domowego masła orzechowego (zobacz przepisy na wege pasty). Jeśli natomiast bardziej zależy nam na przygotowywaniu koktajli, zup, czy kruszenia lodu lepszym wyborem będzie blender kielichowy. Tego typu blender może okazać się również niepraktyczny, gdy zależy nam na rozdrobnieniu małych produktów będących, np. składnikiem past, czy masła orzechowego. Blender bez problemu powinien poradzić sobie ze zmieleniem orzechów, czy ziaren sezamu jednak ze względu na to, że wszystko mielone jest w dość dużym kielichu będziemy musieli zbierać zmielone produkty po całym pojemniku. Jest to dość niepraktyczne dlatego jeśli szukamy blendera do tego celu, postawmy na ręczny, jeśli natomiast zależy nam na koktajlach (zobacz przepisy na koktajle piękności), czy zupach - wybierzmy kielichowy. Blender kielichowy sprawdzi się również do przygotowania modnych, zdrowych a przede wszystkim smacznych(!) smoothie bowl. Jeśli nie masz na nie pomysłu zainspiruj się naszym przepisem na smoothie bowl. Ważną kwestią jest również moc blendera. W warunkach domowych spokojnie powinien wystarczyć nam sprzęt o mocy 500-700W.

Koniecznie wypróbuj nasze przepisy na zupy!

Zupa chrzanowa z topinamburem

Zupa krem z buraka i kiełkami

Zupa z pęczakiem i zielonym groszkiem

JAKĄ PATELNIĘ WYBRAĆ?

Dobre wyposażenie kuchni nie obędzie się bez dobrej patelni. Jeśli już decydujemy się na smażenie potraw najlepiej żebyśmy wybierali patelnie o powłokach umożliwiających jak najmniejszy dodatek tłuszczu podczas smażenia (zobacz na jakich olejach smażyć). Do tego typu patelni zaliczają się te z powłoką teflonową oraz ceramiczną. Patelnie z powłoką teflonową wzbudzały na początku wiele kontrowersji, ponieważ głośno mówiło się o tym, że mogą być źródłem związków rakotwórczych. Dobra informacja jest taka, że szkodliwe dla zdrowia składniki miałyby się wydzielać dopiero przy 260ºC. Jeszcze lepsza informacja jest taka, że składnik mogący być źródłem niebezpiecznych związków został wycofany z produkcji. W związku z tym nie musimy obawiać się patelni teflonowych, jednak powinniśmy uważać na podróbki i kupować patelnie wykonane wyłącznie z oryginalnego teflonu. Taka patelnia ma na opakowaniu niebieski znaczek. Warto też zwrócić uwagę na grubość powłoki teflonowej - najlepsze będą te z potrójnymi powłokami, ponieważ są one najbardziej odporne na zarysowania. Każde zarysowanie sprawia, że do potraw musimy dodawać coraz więcej tłuszczu, ponieważ w przypadku zarysowania - potrawy zaczynają przywierać do patelni. W związku z tym do przygotowywania potraw na patelniach z powłoką teflonową nie powinniśmy używać niczego wykonanego z metalu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się, np. łyżki wykonane z drewna. Odporny na zarysowania jest inny typ patelni - patelnia z powłoką ceramiczną. Coraz więcej osób wybiera ten rodzaj patelni, ponieważ można powiedzieć, że jest ona prostsza w użyciu - nie musimy martwić się o zarysowania i zniszczenie patelni nawet jeśli spiesząc się użyjemy sztućców z metalu. Patelnia ceramiczna podobnie jak patelnia teflonowa pozwala na ograniczenie dodatku tłuszczu do naszych potraw, co z pewnością jest jej dużym plusem. Kolejną jej zaletą jest fakt, że nagrzewa się równomiernie.

Zobacz również: Dieta niskotłuszczowa - specjalny sposób żywienia

GOTOWANIE NA PARZE

Do gotowania na parze warto się przekonać, ponieważ z pewnością jest to jedno ze zdrowszych rozwiązań na przygotowywanie naszych potraw. W tym celu wcale nie musimy zaopatrywać się w parowar, który ma zdecydowanie większe rozmiary i jest nieco bardziej czasochłonny jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości. Do gotowania na parze możemy użyć po prostu garnków służących do tego celu, które składają się z pokrywki, sitka i oczywiście garnka. Plusem takich garnków jest to, że jeśli wyjmiemy sitko możemy używać ich jako zwykłych garnków. W sprzedaży możemy spotkać wyposażenie kuchni oferujące garnki ze stali nierdzewnej (najbardziej praktyczne - nie zarysujemy ich łatwo, długo trzymają temperaturę), garnki ceramiczne (będą ozdobą dla naszej kuchni jednak jeśli nie będziemy uważać garnek ceramiczny może popękać), garnki szklane (mają nowoczesny wygląd, do tego atrakcją może być fakt, że widzimy co dzieje się w środku jednak minusem jest to, że są mniej trwałe), garnki emaliowane (zazwyczaj są najtańsze jednak mają dużo minusów i obecnie zastępowane są innymi garnkami, ponieważ jedzenie gotowanych w nich może się łatwo przypalać,  a ich powierzchnia łatwo odpryskuje).

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!