PRZEPIS NA UDANE ZAKUPY? LISTA ZAKUPÓW!
Data publikacji: July 7, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PRZEPIS NA UDANE ZAKUPY? LISTA ZAKUPÓW!

Przechadzając się pomiędzy sklepowymi półkami możemy co jakiś czas natknąć się na kogoś, kto trzyma w ręce niewielki kawałek papieru. Z pewnością nie jest to byle jaki papierek, lecz lista zakupów! Choć nie każdy z nas praktykuje zakupy z tego typu listą w dłoni, to warto się do niej przekonać. Lista zakupów może okazać się doskonałym przepisem na udane zakupy!

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE DZIĘKI LIŚCIE ZAKUPÓW?

Mnogość produktów na pułkach sprawia, że producenci żywności prześcigają się w wymyślaniu sposobów, które sprawią, że klient wybierze właśnie ich produkt. Niestety, nieświadomi istnienia tego typu podstępu, często dajemy złapać się w tego typu pułapkę marketingową. Gdy wpadniemy już pułapkę zastawioną na nas przez producentów, bardzo często żałujemy swojej pochopnej decyzji. Okazuje się, że daliśmy się nabrać i kupiliśmy produkt, który tak naprawdę nie jest nam potrzebny lub kupiliśmy czegoś za dużo. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam dobrze zrobiona lista zakupów. Jeśli idziemy przez sklep z listą rzeczy do kupienia w ręku, istnieje mniejsza szansa, że damy złapać się w pułapkę. Przyjrzyjmy się na jakie chwyty marketingowe powinniśmy uważać.

Promocja typu kup więcej za mniej – nie można powiedzieć, że jest to promocja pozbawiona zalet, ponieważ może okazać się użyteczna dla osób, które planują większe zakupy. Jednak jeśli nie należymy do tej grupy osób, to możemy pożałować skorzystania z niej. Kupowanie produktów w zbyt dużych ilościach, których nie jesteśmy w stanie przejeść sprawi, że część z nich trafi do kosza. W związku z tym ostatecznie jest to dla nas strata, a nie oszczędność pieniędzy. Dlatego właśnie warto mieć przy sobie listę, na której zapiszemy sobie ilość produktów, które faktycznie są nam potrzebne. Najlepiej jeśli przed sporządzeniem listy sprawdzimy nasze zapasy kuchenne i oszacujemy, których produktów nam brakuje.

Mocno wyeksponowane produkty – jeśli idziemy do sklepu bez listy zakupów, to istnieje duża szansa, że wyjdziemy ze sklepu nie z produktami, których najbardziej potrzebujemy, lecz tymi, które zostały w sklepie najbardziej wyeksponowane. Wielkie napisy ‘”PROMOCJA”, „OBNIŻKA CEN”, "WYPRZEDAŻE" kolorowe opakowania, czy produkty ustawione na wejściu do sklepu przyciągają nasz wzrok. Nawet jeśli wchodzimy do sklepu z zamiarem kupienia jednej butelki wody, to sposób w jaki wyeksponowane są produkty może sprawić, że kupimy znacznie więcej. Jest to zatem kolejny dowód na to, że lista zakupów może uchronić nas przed zakupieniem produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Trzymając się przygotowanej wcześniej listy zakupów nie tracimy czasu na błąkanie się po sklepie, a tym samym mamy mniejszą styczność z przyciągającymi wzrok promocyjnymi szyldami, czy kuszącymi opakowaniami produktów.

Zobacz również: Chwyty marketingowe, czyli jak nie dać się oszukać na zakupach?

JAK PRZYGOTOWAĆ LISTĘ ZAKUPÓW, BY MIEĆ UDANE ZAKUPY?

Lista zakupów może uchronić nas przed pułapkami marketingowymi, a tym samym przed stratą pieniędzy. Jednak, aby można było powiedzieć, że mieliśmy udane zakupy, nie wystarczy samo zrobienie listy. Należy również pamiętać o tym, by zrobić listę w odpowiedni sposób. O czym warto pomyśleć robiąc listę zakupów?

Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów

ZRÓB „INWENTARYZACJĘ KUCHNI”

Sprawdź jakich produktów naprawdę potrzebujesz. Zrobienie „inwentaryzacji” kuchni przed przygotowaniem listy zakupów to bardzo ważna kwestia. Nie warto robić listy zakupów „na oko”, ponieważ może okazać się, że znajdzie się na niej wiele produktów, które są nam niepotrzebne. Warto zatem przejrzeć dokładnie szafki kuchenne, lodówkę, zamrażarkę oraz sprawdzić co planujemy na posiłki w danym tygodniu, by uniknąć zrobienia zbyt długiej listy.

Zobacz również: Kurze jaja w sklepie - na co zwrócić uwagę robiąc zakupy?

PLANUJ ZAKUP PRODUKTÓW WEDŁUG ICH LOKALIZACJI W SKLEPIE

Podziel produkty na liście według alejek sklepowych, w które wchodzisz robiąc zakupy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy biegać po całym sklepie. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze i kupić tylko najpotrzebniejsze produkty, to powinniśmy zredukować czas chodzenia po sklepie do minimum. Uchroni nas to przed wpadnięciem w pułapkę promocji i sprytnie zaplanowanej ekspozycji sklepowej. Dlatego najlepiej jeśli robiąc listę zakupów, będziemy w jednym miejscu wymieniać wszystkie produkty, które kupimy w jednej alejce (np. warzywa i owoce), a następnie produkty, które znajdziemy w alejce obok.

Zobacz również: Warzywa i owoce - właściwe przechowywanie

NIE ZAPOMNIJ O ZAPISANIU ILOŚCI

To, że zapiszesz jakie produkty musisz kupić to jedna kwestia. Natomiast drugą kwestią jest ilość jakiej potrzebujesz. Zapisywanie ilości jest szczególnie istotne jeśli listę zakupów zabiera ze sobą osoba, która jej nie przygotowywała. Nie uwzględnienie na liście ilości produktów sprawia, że osoba, która otrzyma listę kupuje rzeczy „na oko”, bo tak naprawdę nie wie ile należy ich kupić. Dlatego najlepiej jeśli obok produktu podamy również jego ilość.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

ZADBAJ O JAKOŚĆ LISTY

Wygnieciony, mały papierek z nieczytelnie zapisanymi produktami z pewnością nie ułatwi nam zakupów. Istnieje wówczas ryzyko, że zrezygnujemy z korzystania z naszej listy. Dlatego warto zadbać, by lista była czytelna i co ważne – włożona w widoczne miejsce!

Może Cię zainteresować: Dziennik posiłków - dlaczego warto go prowadzić?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!