JAKI JEST WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA?
Data publikacji: June 27, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAKI JEST WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA?

Z pewnością większość z nas na pytanie o to, jaki jest wpływ alkoholu na organizm odpowie, że negatywny. Pomimo wysokiego stopnia świadomości na temat niekorzystnego działania alkoholu, jego spożycie w krajach słowiańskich utrzymuje się na wciąż wysokim poziomie. W jakich ilościach jego spożycie jest dopuszczalne, a kiedy mówimy o przesadzie, która na pewno dobrze się nie skończy? Czy istnieje alkohol, który może wspomóc nasze zdrowie?

UMIARKOWANE SPOŻYCIE

Umiarkowane spożycie to pojęcie bardzo płynne, ponieważ dla każdej osoby może ono oznaczać co innego. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że tolerancja na alkohol ma charakter indywidualny. Jedna osoba po spożyciu alkoholu czuje się świetnie, a alkohol nie działa na jej organizm tak źle jak w przypadku drugiej osoby, która wykazuje dużo gorszą tolerancję. Wychodząc naprzeciw rozważaniom na temat tego, co oznacza umiarkowane spożycie alkoholu opracowano szczegółowe zalecenia. Według nich umiarkowane spożycie oznacza maksymalnie 2 drinki dziennie w przypadku kobiet oraz 3 w przypadku mężczyzn. W tym miejscu należy doprecyzować, co oznacza drink. Jest to 200ml piwa o zawartości alkoholu 5%, 100ml wina z zawartością alkoholu 10% lub 25 ml czystej wódki o zawartości alkoholu 40%. Każda z tych porcji zawiera 10g czystego alkoholu (1 jednostka alkoholowa). Wart również zaznaczyć, że nie należy przyjmować w krótkim czasie więcej niż 4 jednostki alkoholowe (4 wspomniane drinki). Zalecenia te różnią się nie tylko ze względu na płeć, ale także ze względu na wiek. Osobom starszym, niezależnie od płci zaleca się spożywanie nie więcej niż jednego drinka dziennie zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

ALKOHOL – UWAGA NA PUSTE KALORIE!

Mówiąc o kaloryczności alkoholu często słyszymy pojęcie „puste kalorie”. Oznacza to, że alkohol pomimo tego, że dostarcza dość dużej ilości kalorii, nie idzie to w parze z jego wartością odżywczą. Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z kaloryczności alkoholu, to w prosty sposób możemy jego spożyciem zaburzyć naszą odpowiednio zbilansowaną dietę. Jak wygląda kaloryczność poszczególnych gatunków alkoholu? Poniżej kilka przykładów z podaniem ilość kalorii na 100ml alkoholu:

- Wódka czysta – około 224 kcal
- Wino czerwone słodkie – około 107 kcal
- Wino czerwone półsłodkie – około 78 kcal
- Wino czerwone wytrawne – około 68 kcal
- Wino białe słodkie – około 90 kcal
- Wino białe półwytrawne – około 83 kcal
- Wino białe wytrawne – około 67 kcal
- Whisky – około 220 kcal
- Rum – około 241 kcal
- Piwo jasne – około 42 kcal
- Piwo ciemne – około 50 kcal

Należy przy tym wziąć pod uwagę, że dodatki w postaci słodkich soków do piwa, czy słodkich napojów gazowanych do drinków znacznie podnoszą kaloryczność. Pułapką kaloryczną mogą być również słone przekąski (chipsy, orzeszki, krakersy, paluszki itp.) spożywane do alkoholu.

Zobacz również: Czy ujemne kalorie istnieją?

ZACHOWAJ UMIAR NIE TYLKO ZE WZGLĘDU NA PUSTE KALORIE!

Umiarkowane spożycie alkoholu jest istotne nie tylko ze względu na fakt, że dostarcza on, tzw. „pustych kalorii”. Jego nadmierne spożycie może prowadzić do wielu poważnych chorób. Oprócz uzależnienia od alkoholu, które mocno odbija się na naszym zdrowiu psychicznym oraz funkcjonowaniu w społeczeństwie, alkohol atakuje wiele narządów wewnętrznych. Jego nadużywanie może prowadzić, m.in. do:

- Niedoborów witamin i składników mineralnych
- Zapalenia błony śluzowej żołądka i przełyku

Choroby refluksowej

- Chorób wątroby
- Ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki
- Nowotworów (m.in. raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, jelita grubego)

Zobacz również: Skutki picia alkoholu w sporcie

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może być szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ może prowadzić do nagłego spadku lub wzrostu stężenia glukozy we krwi. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca osobom chorym na cukrzycę całkowitą rezygnację z alkoholu. Jeśli jednak zdarzy się, że osoba z cukrzycą pije alkohol, to powinna zapoznać się z indeksem glikemicznym jego poszczególnych gatunków (zobacz również: Indeks glikemiczny - co to jest?).

Najwyższy IG ma piwo jasne (IG=110), następnie korzenne (IG=109) i imbirowe (IG=105). Szampan ma indeks glikemiczny równy 50. Natomiast w przypadku wina większy IG ma wino białe niż wino czerwone. Indeks glikemiczny wina białego półsłodkiego/słodkiego lub półwytrawnego wynosi 50, a w przypadku wina czerwonego półsłodkiego/słodkiego lub półwytrawnego jest to IG=30. Wino wytrawne ma IG=0.

Zobacz również: Alkohol na diecie - wróg czy sprzymierzeniec?

RESWERATROL – DOBRO PŁYNĄCE Z WINA

Alkoholem, o którym można usłyszeć również pozytywne informacje jest wino czerwone. O jego pozytywnym wpływie na zdrowie zaczęto mówić, gdy zaobserwowano, że Francuzi pijący regularnie wino czerwone mają niższy odsetek zachorowań na choroby układu krążenia. Okazało się, że odpowiedzialny jest za to związek należący do polifenoli – resweratrol. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, antynowotworowe, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu krążenia. Należy przy tym pamiętać, że mimo korzystnego wpływu tego związku na zdrowie, nie można przesadzać z ilością wina czerwonego. Jego spożycie powinno mieścić się w ramach zalecanych dziennych dawek alkoholu.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!