SKUTKI PICIA ALKOHOLU W SPORCIE
Data publikacji: Jan. 5, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

SKUTKI PICIA ALKOHOLU W SPORCIE

Alkohol - powszechnie dostępna trucizna, która pomimo tego, że powoduje ogromne spustoszenie w naszym organizmie cieszy się nieustanną popularnością. O ile niektóre substancje nie zostały dokładnie przebadane i ich wpływ na organizm wciąż pozostaje niejasny, o tyle negatywne skutki picia alkoholu zna niemal każdy. Pomimo tej świadomości nawet osoby prowadzące zdrowy styl życia, związane amatorsko lub zawodowo ze sportem sięgają po alkohol. W przypadku tej grupy istnieje dodatkowe ryzyko, ponieważ alkohol wpływa na wydolność organizmu.

DLACZEGO SPORTOWCY SIĘGAJĄ PO ALKOHOL?

Dlaczego sportowcy sięgają po alkohol? Idealna odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć - ”przecież sportowcy nie piją alkoholu, ponieważ prowadzą zdrowy styl życia”. Niestety prawda jest nieco inna i mniej wesoła. Nawet wśród sportowców znajduje się grupa osób, które sięgają po alkohol. Dzieje się tak z różnych powodów. W przypadku sportowców zawodowych, osiągających wysokie wyniki w swoich dyscyplinach jedną z przyczyn może być presja otoczenia. Wysokie oczekiwania zarówno ze strony samego sportowca, jak i trenera, sponsorów, czy kibiców mogą prowadzić do tego, że osoba nie radząca sobie z tak dużą presją sięgnie po alkohol. Będzie traktować go jako środek rozluźniający, odsuwający złe myśli i dający większe poczucie pewności siebie. Dlatego tak ważne jest, by oprócz pomocy trenera, czy fizjoterapeuty sportowiec mógł skorzystać również z porady psychologa, który bez udziału alkoholu pomoże mu walczyć z ogromną presją. Kolejnym powodem, dla którego sportowcy sięgają po alkohol jest walka ze stresem, a także chociażby z drżeniem mięśni przed zawodami (dotyczy to dyscyplin sportowych wymagających dużej precyzji, np. łucznictwo, strzelectwo). Inną przyczyną, dla której nawet sportowcy piją alkohol jest świętowanie sukcesu sportowego. Często możemy zaobserwować, że na podium otwierana jest butelka szampana, a sportowcy wznoszą toast za dobre wyniki. O ile jest to tylko symboliczny kieliszek szampana jako zwieńczenie sukcesu, o tyle, gdy ilość kieliszków wzrasta możemy spodziewać się, że więcej nie zobaczymy już takiego sportowca na podium.

Zobacz również: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka?

ALKOHOL A WYDOLNOŚĆ ORGANIZMU

Alkohol to niebezpieczna substancja dla każdego z nas jednak u sportowców jego negatywne działanie zyskuje dodatkowy wymiar, ponieważ wpływa na wydolność organizmu. Jej obniżenie na skutek spożywania alkoholu może oznaczać koniec kariery sportowej! Jak to się dzieje, że alkohol niszczy nie tylko narządy wewnętrzne, ale także obniża wydolność? Zmniejszenie wydolności organizmu spowodowane przez alkohol wynika z tego, że substancja ta powoduje:

upośledzenie metabolizmu - alkohol obniża poziom glikogenu będącego „paliwem” dla pracujących mięśni, a także hamuje proces glukoneogenezy (czyli syntezy glukozy będącej źródłem energii podczas wysiłku),

pogorszenie krążenia - alkohol zmniejsza kurczliwość lewej komory serca, a w dużych dawkach prowadzi do arytmii i podwyższenia ciśnienia krwi,

pogorszenie procesów termoregulacji (czyli utrzymania właściwej temperatury ciała) poprzez odwodnienie organizmu,

upośledzenie funkcji oddechowych, co prowadzi do nieadekwatnego do intensywności wysiłku poboru tlenu,

zaburzenie kurczliwości mięśni.

OBNIŻONA WYDOLNOŚĆ TO NIE WSZYSTKO!

Alkohol powoduje również szereg innych zmian w organizmie, które nie działają na korzyść sportowca. Jakie są inne skutki działania tej substancji na organizm sportowca?

Zwiększone ryzyko kontuzji - spowodowane jest przede wszystkim podejmowaniem ryzykownych zachowań, brakiem samodyscypliny po spożyciu alkoholu, a także tymczasowym poczuciem złudnego przypływu siły.

Zwiększone ryzyko depresji, wykluczenia społecznego - tuż po spożyciu alkoholu pojawiają się stany euforyczne, alkohol jest stałym elementem wielu spotkań towarzyskich, ponieważ powoduje rozluźnienie, lepszy humor i ułatwia „przełamanie pierwszych lodów”. Jest to jednak krótkotrwałe, zwodnicze działanie tej substancji. Kiedy pozytywne emocje wywołane spożyciem alkoholu opadną jesteśmy bardziej podatni na wahania nastrojów, obniżenie nastroju, niechętnie nawiązujemy relacje z innymi ludźmi.

Przewlekłe skutki spożycia alkoholu, do których zalicza się, m.in. niedobory składników odżywczych, uszkodzenia wątroby i trzustki.

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazina kontra serwatka

SKUTKI PICIA ALKOHOLU PRZEZ SPORTOWCÓW - PODSUMOWANIE

Alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, choć dobrze poznaliśmy jego ciemną stronę. Tym bardziej szokuje fakt, że sportowcy zaliczani do ludzi prowadzących zdrowy styl życia, będący niejednokrotnie wzorem dla wielu kibiców sięgają po tak szkodliwą substancję. Obniżenie wydolności to jeden z najniebezpieczniejszych dla sportowców przejawów działania alkoholu. Dlatego spożywanie alkoholu powodującego pogorszenie wydolności oraz zwiększone ryzyko kontuzji to prosta droga do zakończenia kariery sportowej. Zdając sobie sprawę z negatywnego wpływu alkoholu na organizm człowieka każdy sportowiec powinien być również świadomy, że sięgając po alkohol wiele ryzykuje i w szybki sposób może zaprzepaścić lata ciężkiej pracy na dobre wyniki w sporcie.

Więcej przeczytasz we wpisie: Alkohol na diecie - wróg czy sprzymierzeniec?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!