REGULARNE POSIŁKI – PODSTAWA ZDROWEGO ŻYWIENIA
Data publikacji: May 16, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

REGULARNE POSIŁKI - PODSTAWA ZDROWEGO ŻYWIENIA

Regularne posiłki to podstawa zdrowego żywienia. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką bardzo ważne jest, by zwracać uwagę nie tylko na to co jemy, ale także jak jemy, czyli jak często jemy. Dlaczego regularne spożywanie posiłków jest tak ważne i czy oprócz zalet ma jakieś wady?

DLACZEGO REGULARNE POSIŁKI TO PODSTAWA ZDROWEGO ŻYWIENIA?

Ile razy słyszeliśmy z ust dietetyka zdanie „proszę spożywać posiłki regularnie”? Na pewno przynajmniej raz i o ile potrafimy wytłumaczyć sobie dlaczego musimy wyrzucić z jadłospisu chipsy i ciastka, o tyle po usłyszeniu zalecenia dotyczącego regularności posiłków mogą pojawić się pewne wątpliwości. Dlaczego dietetyk zaleca nam żebyśmy jedli posiłki co 3-4 godziny skoro przecież im mniej zjemy tym szybciej schudniemy?! Może czas zmienić dietetyka?! Absolutnie nie! Przekonanie o tym, że im rzadziej będziemy jeść, tym lepiej to pierwsza, bardzo niebezpieczna pułapka odchudzania (zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania). Oczywiście, jeśli będziemy jeść rzadziej nasza masa ciała prawdopodobnie ulegnie obniżeniu jednak nie będzie to skuteczna dieta, tylko taka, która daje efekt krótkotrwały. Co więcej będziemy tego bardzo żałować w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ pojawi się, tzw. „efekt jojo” (przeczytaj więcej o efekcie jojo). Nasz organizm na pewno odbije sobie drastyczne głodówki i nadrobi straty z nadwyżką. Nieregularnymi posiłkami spowalniamy nasz metabolizm, co może na dłuższą metę przysporzyć nam wielu problemów z odchudzaniem (zobacz również: Metabolizm - typy metaboliczne). Wobec tego słysząc zalecenia dietetyka mówiącego o tym, że należy spożywać 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny nie należy się buntować, lecz wprowadzić zalecenia w życie!

Zobacz również: Jedz powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs

Jeśli chcemy, aby nasze odchudzanie było efektywne, a jego skutki długotrwałe i bezpieczne dla naszego zdrowia w żadnym wypadku nie powinniśmy prowadzić głodówek lub bardzo restrykcyjnych diet na własną rękę. Cały czas mówimy o zaletach regularnego spożywania posiłków, a może ktoś chciałby wiedzieć, czy taka regularność jedzenia ma jakieś wady? Oczywiście ma wady jednak nazwałabym je raczej utrudnieniami na początkowym etapie wprowadzania regularności posiłków w życie. Jeśli do tej pory opuszczaliśmy śniadania, drugie śniadanie jedliśmy w biegu, a dopiero po pracy zjadaliśmy obfitą obiadokolację w domu, to przestawienie się na tryb posiłków co 3-4h może na początku sprawiać nam pewne trudności. Nie należy się jednak poddawać, bo zobaczymy, że po pewnym czasie taka regularność wejdzie nam w nawyk i sami będziemy dziwić się, jak kiedyś mogliśmy jeść tak chaotycznie. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu, musimy przebrnąć przez proces wprowadzania tego zalecenia w życie. Poniżej kilka porad, które mogą nam to ułatwić:

Zastanów się co jest przyczyną nieregularnych posiłków w Twoim przypadku – zbyt późne wstawanie, nie zabieranie posiłku do pracy? Następnie skup się na poszukaniu rozwiązań, np. jeśli wstajesz za późno i przez to nie jesz śniadania, zaplanuj sobie, że będziesz wstawał/-a 20 minut wcześniej lub przygotujsz śniadanie poprzedniego dnia.

Przemyśl jak wygląda Twój harmonogram dnia – o której wstajesz, w jakich godzinach pracujesz, kiedy kładziesz się spać i na tej podstawie zapisz na kartce, o której godzinie powinieneś/powinnaś zjeść poszczególne posiłki, pamiętając o odstępach 3-4h.

Pamiętaj, że fakt, że jesteś w pracy nie zwalnia Cię z regularnego spożywania posiłków. Jeśli pracujesz poza domem przygotuj sobie poprzedniego dnia „dania na wynos”, które mogą zostać spakowane do pojemnika i zjedzone w pracy (zobacz nasze propozycje na szybki lunch w korpo). W sklepach dostępnych jest wiele produktów, które ułatwiają zabieranie posiłków ze sobą, np. pojemniki na sałatki, pojemniki na koktajle itp. Wystarczy, że rozejrzysz się w sklepie, a zobaczysz, że jedzenie własnoręcznie przygotowanych posiłków poza domem to dzisiaj żadne wyzwanie! Jeśli natomiast wolisz jeść w lokalu, pamiętaj, aby wybierać miejsca ze zdrową żywnością i te zlokalizowane dość blisko miejsca pracy, by nie jeść w pośpiechu!

Skorzystaj z pomocy dietetyka jeśli samodzielne zaplanowanie regularnych posiłków sprawia Ci trudności.

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Dlaczego nie mogę schudnąć

ŚNIADANIE TO PODSTAWA, A KOLACJI NIE NALEŻY ODDAWAĆ WROGOWI!

Śniadanie to podstawa, a jeśli brakuje nam czasu na jego zjedzenie, to musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie w ciągu dnia zjemy więcej, ponieważ nasz organizm będzie starał się nadrobić straty (czytaj: Śniadanie na dobry start dnia). Jeśli rano w biegu opuszczamy dom, możemy przygotować sobie śniadanie dzień wcześniej. Kolejnym posiłkiem, który często zaburza regularność posiłków jest kolacja, o której mówi się, że należy oddać ją wrogowi i najlepiej jej nie jeść. Kolacji absolutnie nie należy oddawać wrogowi, lecz należy ją zjeść dbając o to, by nie była ona posiłkiem ciężkim, który może źle wpłynąć na nasz sen. Nie warto również sugerować się znanym stereotypem, że posiłek ten trzeba zjeść przed godziną 18! Kolację należy zjeść najpóźniej 2h przed snem, bo jeśli idziemy spać o 23, a kolację zjemy o 17, to z pewnością chwycimy w międzyczasie po jakąś przekąskę! (czytaj: Podjadanie między posiłkami - zły nawyk)

Przeczytaj również: Zdrowy styl życia - małe zmiany, duże efekty

A na śniadanie proponujemy szakszukę ze szpinakiem! Sprawdź przepis i daj znać w komentarzu jak smakowało :)

szakszuka szpinakowa

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!