CZEGO NIE JEŚĆ ABY SCHUDNĄĆ?
Data publikacji: 18 maja 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

CZEGO NIE JEŚĆ ABY SCHUDNĄĆ?

Czego nie jeść aby schudnąć? To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się w głowie osoby pragnącej zrzucić nadmierne kilogramy. Odpowiedź z jednej strony wydaje się prosta, lecz z drugiej wobec szerokiego sklepowego asortymentu staje się coraz bardziej skomplikowana.

KALORYCZNE PUŁAPKI, W KTÓRE MOŻEMY WPAŚĆ JUŻ NA POCZĄTKU DNIA

Śniadanie to podstawa jednak poprzez wybieranie niewłaściwych produktów możemy już na początku dnia wpaść w „kaloryczną pułapkę”. Czego nie jeść na śniadanie aby schudnąć? Jakie produkty nie powinny znaleźć się na naszym talerzu?

Płatki śniadaniowe w polewie czekoladowej/miodowej/z dodatkiem cynamonu i inne

Płatki śniadaniowe reklamowane są często jako produkt idealny na zdrowe śniadanie, dostarczający energii, witamin i składników mineralnych. Niestety prawda jest taka, że tego typu płatki nie są najlepszym rozwiązaniem na zdrowe śniadanie, ponieważ zawierają duże ilości cukrów prostych, a tym samym sprawiają, że znacznie wzrasta kaloryczność posiłku (czytaj również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia). Dla przykładu porcja (40g) płatków czekoladowych może dostarczać około 154 kcal z czego większość ukryta jest w cukrach prostych. Oprócz znacznych ilości cukrów w składzie takich płatków znajdziemy bardzo często także olej palmowy i aromaty (zobacz wpis: Uzależnienie od cukru - jak sobie z nim radzić?).

„Fit” mieszanki muesli

Podczas zakupów bardzo często dajemy się zwieść opakowaniom, które przedstawiają smukłą sylwetkę, czy nazwom produktów zawierającym słowo „fit”, „fitness” itp (czytaj więcej: Dieta light - pozornie odchudzająca fit pułapka). Fakt, że opakowanie, czy nazwa takiego produktu sugeruje nam, że jest on idealnym rozwiązaniem, by uzyskać fit ciało nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. W składzie gotowych mieszanek muesli znajdziemy, m.in. duże ilości cukrów prostych pod postacią cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, szkodliwe utwardzone tłuszcze trans (czytaj również: Zdrowe zamienniki cukru, czyli pomysły na słodką przyjemność) . Jeśli chcemy, aby nasze śniadanie było naprawdę zdrowe warto poświęcić chwilę i przygotować domowe muesli dodając do płatków owsianych, jęczmiennych, czy innych ulubionych płatków zbożowych świeże, czy suszone owoce, migdały, orzechy (przeczytaj o tym, czy orzechy są zdrowe).

PRODUKTY OBIADOWE, KTÓRE NIE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ NA NASZYM TALERZU

Nie sposób wymienić w tym miejscu wszystkich produktów obiadowych, których spożywanie nie ułatwi nam osiągnięcia szczupłej sylwetki. Czego nie jeść, aby schudnąć? Poniżej zostały przedstawione trzy produkty, które dość często pojawiają się na naszych stołach.

„Biały makaron”

Makaron to produkt prosty do przygotowania, a do tego posiadający dość uniwersalny smak, dzięki któremu dobrze komponuje się z różnymi dodatkami. Dzięki tym właściwościom makaron dość często pojawia się na naszych talerzach. Skoro tak jest, warto wiedzieć jaki makaron wybrać, aby nie stanął nam na drodze do szczupłej sylwetki. Złym wyborem będzie spożywanie, tzw. ”białych” makaronów, czyli makaronów pszennych. Tego typu produkty mają wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że krótko po ich zjedzeniu czujemy się znów głodni. W związku z tym lepiej wyeliminować z naszego jadłospisu „białe makarony” i zastąpić je, np. makaronem żytnim, makaronem konjac, a także ryżem brązowym i kaszami.

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie

Ryby i mięsa w panierce

Produktami, które również nie rzadko goszczą na naszych talerzach są ryby i mięsa w panierce, np. popularne paluszki rybne, czy kotlety schabowe. Tego typu dania z pewnością nie pomogą nam w osiągnięciu szczupłej sylwetki, ponieważ są jak „gąbka nasączona tłuszczem”. Podczas smażenia, panierka, w której są obtoczone szybko wchłania tłuszcz, a my w obawie przed przypaleniem naszego dania dolewamy go na patelnię coraz więcej i więcej. Przykładowo kotlet schabowy w 100g zawiera aż 351 kcal i 24g tłuszczu!

Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia dietetyka

Gotowe sosy

Wiele osób nie wyobraża sobie dania obiadowego bez dodatku sosu. Słowo „dodatek” jest tu kluczowe, ponieważ takiego produktu często nie bierzemy pod uwagę myśląc o szczupłej sylwetce. Niestety, zastąpienie białego makaronu kaszą polaną gotowym sosem z dużą zawartością tłuszczu nie będzie wcale lepszym rozwiązaniem. Dla przykładu 4 łyżeczki gotowego sosu tatarskiego dostarczą nam około 160kcal i 16 tłuszczu. W składzie takich gotowych sosów oprócz tłuszczu znajdziemy również cukier. Wobec tego jeśli nie wyobrażamy sobie obiadu bez sosu, warto postawić na te własnej roboty, np. sos na bazie jogurtu naturalnego.

PŁYNNE KALORIE, CZYLI CZEGO NIE PIĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ

Nie tylko pokarmy stałe, ale także napoje mogą stać się dla nas przeszkodą w drodze do szczupłej sylwetki. Czego nie pić żeby schudnąć?

Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?

Woda mineralna smakowa

Picie wody mineralnej smakowej jest bardzo często popełnianym błędem. Dietetyk zalecając picie wody mineralnej z pewnością nie ma na myśli tych smakowych. Dlaczego? Wody mineralne smakowe zawierają dodatek cukru, ale często także substancje konserwujące i aromaty. Bezsmakowa woda mineralna ma 0 kcal natomiast szklanka wody smakowej może dostarczać około 60 kcal. Biorąc pod uwagę ile wody wypijamy w ciągu dnia może zrobić się z tego niezła liczba kalorii pod postacią cukrów prostych.

Zobacz również: Rola wody w organizmie - dlaczego woda to podstawa? 

Napoje owocowe

Napoje owocowe to zupełnie co innego niż soki owocowe na co powinniśmy zwrócić uwagę w sklepie, gdzie wybór napojów, nektarów i soków jest ogromny i często znajdują się one obok siebie na sklepowej półce. Napój owocowy to nie najlepszy wybór, ponieważ zawiera jedynie niewielką ilość owoców, za to duży dodatek cukrów, a także sztucznych dodatków.

Soki owocowe

Pomimo możliwości zamiany 1 porcji owoców w ciągu dnia na 200 ml soku owocowego, nie będzie to najlepsze wyjście w drodze do wymarzonej sylwetki. Oczyszczone z błonnika płyny oprócz witamin i minerałów pochodzących z owoców, dostarczają też spore dawki cukru prostego, zawartego naturalnie w owocach. O ile w nieprzetworzonej postaci całego owocu przyczynią się do uczucia sytości (działanie błonnika), o tyle ich płynna wersja wprowadzi w szybki sposób cukier do komórek, wywoła spory wyrzut insuliny, który odwdzięczy się tendencją do gromadzenia tłuszczu trzewnego oraz szybkim uczuciem głodu. W przypadku odchudzania nie rezygnujmy z owoców, ale nie wybierajmy ich w formie soków.

Napoje słodzone cukrem: kawa i herbata

Nie ma sensu wprowadzać kalorii w formie płynnej. Lepiej zaoszczędzić je na podaż stałego pokarmu, który wywoła sytość i wniesie nam do bilansu witaminy, minerały, błonnik, a oprócz węglowodanów (najlepiej tych złożonych!) również białko i tłuszcz - również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cukier oprócz smaku nie wprowadza nic dobrego, a początkowo osiągnięty przypływ energii szybko spada pozostawiając nas jeszcze bardziej zmęczonych. Jeśli trudno Ci zrezygnować ze smaku słodkiego, sięgnij po stewię lub erytrol. Nie wpadaj w pułapkę słodzenia miodem, który zawiera mnóstwo fruktozy - ostatnio mocno obciążonej zarzutami związanymi z przyrostem masy tłuszczowej. Nie zapominaj, że nie ma znaczącej różnicy pomiędzy kalorycznością cukru i miodu.

Czytaj również o napojach:

Skuteczne sposoby na pragnienie latem

Mała czarna? - Nie tylko, czyli popularne rodzaje kawy

Kawa żołędziowa - napój Chopina

Gatunek herbat a wartości odżywcze

Zielona herbata matcha - czy już ją znasz?

Herbata Yerba mate - co na to dietetyk?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!