SKUTECZNE SPOSOBY NA PRAGNIENIE LATEM
Data publikacji: June 12, 2016
Autor:
Marta Wołodkowicz
Dietetyk

SKUTECZNE SPOSOBY NA PRAGNIENIE LATEM

Lato astronomiczne i termiczne już zapukało w nasze drzwi, brakuje tylko tego kalendarzowego. To nie przeszkadza jednak termometrom pokazywać coraz wyższych temperatur. Wyczekane upały już są. Wraz z nimi przychodzi także lekkie zmęczenie i ogromne pragnienie. Wraz z potem tracimy bardzo dużo wody, dlatego organizm domaga się, aby ją uzupełniać.  

SPOSOBY NA UPAŁ I PRAGNIENIE

Woda – ta w najczystszej postaci najszybciej i najefektywniej uzupełni brak płynów w organizmie. Ma jednak wady – nie ma smaku i czasami nawet po jej wypiciu brakuje tego uczucia „wow”. Już zapewne wielu w Was się przekonało jak je osiągnąć – lemoniada! Dlaczego akurat lemoniada? Odpowiedź jest prosta – cytrusy należą do grupy produktów, które mają właściwości chłodzące. Z tego powodu to właśnie lemoniada staje się tym upragnionym napojem w porze letniej. Jak dobrze wiecie przygotowuje się ją z cytryn, a cechą charakterystyczną tych owoców jest kwaśny smak. W celu zbalansowania smaku lemoniady są dosładzane.

Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?   

CUKIER W LEMONIADZIE

Niestety cukru w lemoniadach jest tyle, że aż wstyd czytać etykiety. Robicie je w domu sami? To nie zmienia faktu, że trzeba je osłodzić. Nawet, jeżeli używacie do tego miodu – także on w nadmiernych ilościach szkodzi. Cukier podany w postaci płynnej najszybciej podnosi poziom glukozy we krwi, powoduje wyrzut insuliny a ta przyrost masy ciała. Dodatkowo, jak sami wiecie, cukier nie wpływa dobrze na kondycję zębów i generuje powstawanie tkanki tłuszczowej. Nikt z nas nie chce nadmiaru tkanki tłuszczowej, a w szczególności, kiedy planujemy pojawić się na piaszczystych plażach  w kąpielówkach lub bikini.  

ZDROWY SPOSÓB NA PRAGNIENIE

Nie martwcie się, nie każemy Wam pić samej wody – choć ta bezkompromisowo wygrywa w każdej kategorii. Nie zapominajcie o warunkujących zdrowie ośmiu szklankach dziennie! Jednak lato to czas przyjemności, dlatego nasz zespół przygotował dla Was zdrowe alternatywy na ugaszenie pragnienia. Co więcej, jesteśmy pewni że zrobicie nimi furorę na niejednym wakacyjnym spotkaniu :)  

CHŁODNA LEMONIADA BEZ CUKRU - PRZEPIS

Dzbanek wody
Kilka kostek lodu
Pół cytryny pokrojonej w plastry
Kilka listków mięty
Zamrożone truskawki

Wszystko wrzucić do dzbanka z wodą i na pół godziny wstawić do lodówki. Orzeźwienie gwarantowane. Delikatny aromat mięty i słodycz truskawek lekko zbilansują kwaskowatość cytryny, a brak cukru zapewni dobre nawodnienie i brak zgagi, na którą skarży się wiele osób, po wypiciu słodkich napojów.  

OWOCOWA HERBATKA NA ZIMNO - PRZEPIS

Dzbanek naparu z ulubionej herbaty owocowej – fajnie sprawdzają się owoce leśne lub dzika róża
Zamrożone owoce – winogrona, truskawki, borówki, plastry pomarańczy
Kilka kostek lodu

Do dzbanka wrzućcie wszystkie owoce i kostki lodu i schłodźcie w lodówce. To bardzo fajna propozycja na drugie śniadanie, bo po wypiciu, owoce można przecież zjeść, a kombinacji smakowych jest niezliczona ilość!  

LEMONIADA ARBUZOWA - PRZEPIS

2 plastry pokrojonego w kostkę arbuza
Dzbanek wody
1/3 szklanki soku z cytryny
Kilka listków melisy
Kilka kostek lodu

Wszystko wrzucić do dzbanka i schłodzić w lodówce. Arbuz to jeden z najbardziej orzeźwiających owoców, dlatego taki napój na pewno zdrowo nad ochłodzi :) Życzymy Wam smacznego!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Kornelia Witkowska
Specjalizacje:
Vege
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!