SŁODKIE NAPOJE – DLACZEGO WARTO Z NICH ZREZYGNOWAĆ?
Data publikacji: June 20, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

SŁODKIE NAPOJE – DLACZEGO WARTO Z NICH ZREZYGNOWAĆ?

Słodkie napoje – napoje owocowe, słodkie napoje gazowane to dla niektórych osób podstawa nawodnienia. Niestety są to produkty, które oprócz wody dostarczają nam dużej ilości cukrów prostych oraz wielu zbędnych substancji, które mają szkodliwe działanie na nasze zdrowie.

SŁODKIE NAPOJE – CO KRYJE SIĘ W ŚRODKU?

Słodkie napoje zawierają szereg składników, które mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego zalecając odpowiednie nawodnienie organizmu, żaden dietetyk nie ma na myśli robienia tego za pomocą słodkich napojów. Nie są one dobrym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości wody, ponieważ oprócz niej z każdą szklanką takiego napoju serwujemy sobie dużą dawkę cukrów prostych oraz innych nieodżywczych składników. Przyjrzyjmy się co kryje się w środku słodkich napojów.

CUKRY PROSTE

Cukry proste to numer jeden w składzie słodkich napojów. Nie bez powodu przecież nazywane są słodkimi. Cukry proste w tego typu napojach kryją się nie tylko pod słowem „cukier” w składzie. Źródłem cukrów prostych są również syropy (np. syrop glukozowo-fruktozowy), koncentraty słodowe, czy sztuczny miód. Szacuje się, że jedna szklanka słodkiego napoju może zawierać nawet 5 łyżeczek cukru! Zazwyczaj wypijamy więcej niż jedną szklankę, ponieważ tego typu napojem ciężko jest ugasić pragnienie. Prowadzi to do dużej zawartości cukrów prostych w naszym jadłospisie. Co gorsza, trudno nam kontrolować ilość cukru przyjmowaną w ten sposób, ponieważ w przeciwieństwie do kawy, czy herbaty, nie widzimy ile łyżeczek cukru znajduje się w szklance. Niestety jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia, ponieważ nadmierne spożycie cukrów prostych w szybki sposób może prowadzić do nadmiernej masy ciała, cukrzycy typu II, czy próchnicy zębów. Dlatego skoro nie jesteśmy w stanie zobaczyć ile łyżeczek cukru znajduje się w słodkich napojach, powinniśmy bacznie przyglądać się składom podanym na opakowaniu. Składniki produktu podane są zawsze w malejącej kolejności dlatego jeśli cukier znajduje się na jednej z pierwszych pozycji, to najlepiej taki produkt odłożyć z powrotem na półkę.

Zobacz również: Uzależnienie od cukru - jak sobie z nim poradzić?

SZTUCZNE SUBSTANCJE SŁODZĄCE

W mediach coraz więcej mówi się na temat szkodliwego wpływu cukru dla zdrowie. W związku z tym świadomość konsumentów na ten temat rośnie i coraz częściej zdarza się, że rezygnują z zakupu produktu, który ma cukier w składzie. Dlatego producenci żywności szukają sposobów na przechytrzenie wyedukowanego klienta, proponując mu zamiast cukru „dietetyczne napoje light”. Na półkach sklepowych możemy spotkać coraz więcej „odchudzonych” wersji napojów popularnych marek (zobacz: Dieta light - pozornie odchudzająca fit pułapka). Niestety substancje, które dodawane są do tego typu produktów jako zamienniki cukru wcale nie są od niego zdrowsze. Najczęściej tego typu zamiennikiem cukru są sztuczne substancje słodzące takie, jak aspartam (E951), czy acesulfam K (E950), o których coraz częściej mówi się, że mogą mieć działanie rakotwórcze.

Zobacz również:

Zamienniki cukru, czy zdrowe pomysły na słodką przyjemność

Substancje słodzące - co o nich wiemy?

KONSERWANTY

Słodkie napoje mogą zawierać dodatek konserwantów, takich jak kwas sorbowy (E200), czy kwas benzoesowy (E210). Kwas sorbowy może wywoływać reakcje alergiczne, najczęściej w przypadku jego bezpośredniego kontaktu ze skórą. Z kolei przyjmowanie kwasu benzoesowego w nadmiernych ilościach może obciążać wątrobę.

Zobacz również:

"E" dodatki wywołujące zaburzenia żołądkowe

"E" dodatki wywołujące zaburzenia jelitowe

"E" dodatki do żywności - rakotwórcze

KWAS FOSFOROWY

W słodkich napojach gazowanych typu cola występuje dodatek kwasu fosforowego. U dzieci może powodować on występowanie nadpobudliwości. Oprócz tego kwas fosforowy zaburza wchłanianie wapnia (dlatego powinny na niego szczególnie uważać dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze), a także żelaza i magnezu.

JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI SPOŻYWANIA SŁODKICH NAPOJÓW?

Biorąc pod uwagę skład słodkich napojów, ich spożywanie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji powodując rozwój, m.in.:

- Nadwagi i otyłości,

- Cukrzycy typu II (zobacz: Quiz - co wiesz o cukrzycy),

- Osteoporozy,

Choroby refluksowej przełyku,

- Próchnicy zębów,

- Nadpobudliwości

- Chorób układu krążenia,

- Nowotworów,

- Niedoborów wapnia, magnezu i żelaza,

- Wzdęć (zobacz: Wzdęcia - skąd się biorą i jak im zaradzić).

CZYM ZASTĄPIĆ SŁODKIE NAPOJE W NASZYM JADŁOSPISIE?

Patrząc na listę chorób, które mogą być wywołane spożywaniem słodkich napojów warto zastanowić się nad alternatywą dla nich. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie ich wodą mineralną (ale nie smakową, ponieważ to też napój). Jednak na początku przestawienie się ze słodkich napojów na wodę może być dla nas szokiem. Dlatego jeśli ciężko jest nam przyzwyczaić się do wody mineralnej, można pomyśleć o dodaniu do niej świeżych listków mięty, plasterków limonki i cytryny, świeżego imbiru. Poza wodą mineralną, która powinna być dla nas głównym źródłem płynów, można sięgnąć również po soki owocowe i warzywne. Najlepiej jeśli będą one przygotowywane samodzielnie w domu lub niepasteryzowane – znajdziemy je w lodówkach w sklepie. Należy przy tym zwrócić uwagę na skład, aby upewnić się, czy faktycznie mamy do czynienia z sokiem, czy może z niezdrowym napojem owocowym. Prawdziwy sok musi zawierać 100% wsad owocowy oraz nie może posiadać w składzie sztucznych substancji słodzących, konserwantów, barwników i aromatów.

Zobacz również: Rola wody w organizmie - dlaczego woda to podstawa?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!