KAWA ŻOŁĘDZIOWA – NAPÓJ CHOPINA
Data publikacji: March 13, 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

KAWA ŻOŁĘDZIOWA – NAPÓJ CHOPINA

Kawa żołędziowa, dla niektórych może wydawać się czymś nowym. Jednak wbrew pozorom , ten produkt jest wykorzystywany od wieków. „Żołędziówkę” wypijał sam Chopin, a na zapisy o jej prozdrowotnych właściwościach można  trafić już w literaturze XIX wieku. Same żołędzie stanowią istotny składnik kuchni bałkańskiej, stanowiąc np. w formie zmielonej, dodatek do wypieku ciast. Wielu smakoszy, uważa, że kawa przygotowana z żołędzi, jest wyśmienita w smaku, a w dodatku pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Czy faktycznie tak jest? Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł.

ŻOŁĘDZIÓWKA – PRODUKCJA

Kawa, nazywana „żołędziówką” to jeden z produktów stanowiących alternatywę dla tradycyjnej kawy, wyprodukowanej z ziaren owoców kawowca. Dzieje się tak za sprawą jej równie bogatego aromatu i smaku.

W jaki sposób przygotowuje się kawę z żołędzi?

Sam proces produkcji „żołędziówki”  jest niezwykle prosty. Po obróbce wstępnej polegającej na oczyszczeniu produktu z zabrudzeń, należy zalać produkt wodą i odstawić na dobę. Następnego dnia żołędzie gotuje się, studzi i obiera z łupin oraz poddaje paleniu, a na samym końcu mieli. Dzięki czemu powstaje „proszek”, który zachwyca swym korzennym aromatem i smakiem, można go przechowywać w słoiczkach lub szczelnie zamkniętych i wolnych od wilgoci pudełkach. Jednak zalecamy by zakupić już gotowy produkt w sklepie (możemy go znaleźć w sklepach z ekologiczną żywnością, sklepach zielarskich, dużych marketach, sklepach online), jego cena w Polsce waha się w granicach 5-8 zł/100g produktu. Gdy już zakupiony produkt trafi do naszej kuchni, należy 1 łyżeczkę zalać szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez około 7-8 minut. Czasami niektórzy producenci, przy informacji o sposobie przygotowania zakupionej „żołędziówki” wskazują, że zamiast parzenia, można gotować wywar przez około 3-4 minut, a później odstawić na niecałe 10 minut i przed wypiciem przecedzić przez sito. Osoby, które nie wyobrażają sobie kawy bez mleka, do kawy z żołędzi, także mogą wlać odrobinę mleka krowiego lub roślinnego, a także urozmaicić smak w przyprawy, takie jak: cynamon, imbir, kardamon.

Zobacz również: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni

KAWA ŻOŁĘDZIOWA - WŁAŚCIWOŚCI

Pozytywne aspekty wypijania kawy z żołędzi oraz jej właściwości

Ile energii znajdziemy w 100g żołędzi? – 510 kcal.

Kawa żołędziowa to źródło: węglowodanów (ok. 50-55g), białka (ok. 10-15g), tłuszczu (około 30-35g), a także wody. Duża dawka węglowodanów, może dawać „zastrzyk energii” po wypiciu żołędziówki.

Składniki mineralne dostępne w kawie z żołędzi to, m.in. wapń, fosfor, żelazo, potas, magnez, mangan, miedź. W związku z czym mogą ją wypijać osoby cierpiące na choroby układu krążenia, wegetarianie, kobiety w wieku rozrodczym, a według niektórych producentów tych kaw, mogą po nie sięgać nawet dzieci i osoby w wieku podeszłym.

Żołędziówka to także źródło witamin z grupy B, dzięki czemu pozytywnie może wpływać na funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz stan skóry.

Mogą ją stosować osoby cierpiące na wzdęcia i problemy  żołądkowo – jelitowe. Według medycyny niekonwencjonalnej wypijanie kawy z żołędzi ma właściwości przeciwbiegunkowe.

Ze względu na brak obecności w składzie kofeiny i sodu, a występowanie potasu, kawa z żołędzi może być zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym, a także osobom wrażliwym na działanie kofeiny.

W dodatku „żołędziówka” zawiera magnez, może działać relaksująco i mogą po nią sięgać osoby narażone na działanie czynników stresogennych. W przeciwieństwie do tradycyjnej kawy „nie wypłukuje” magnezu z naszego organizmu, lecz go dostarcza.

Dzięki zawartości witamin z grupy B w kawie z żołędzi, zaleca się jej wypijanie osobom w wieku podeszłym i uczącym się (zobacz: Odżywianie mózgu, czyli dieta na szóstkę!). Dzięki witaminom: B1, B2, B6 i B5 – wpływa ona pozytywnie na zapamiętywanie, poprawia koncentrację.

Jest to produkt bezglutenowy mogą po niego sięgać osoby nietolerujące glutenu. Chociaż należy zwracać uwagę na to, czy opakowanie jest oznaczone przekreślonym kłosem, na co w szczególności uwagę powinny zwracać osoby z celiakią , ponieważ niektórzy producenci zajmują się produkcja nie tylko kawy z żołędzi, ale w jednej hali często mogą być wytwarzane także produkty zawierające w sobie gluten np. kawa zbożowa, orkiszowa…

Niektórzy dietetycy zalecają jej wypijanie osobom stosującym diety redukcyjne, gdyż jest to produkt wpływający na nasz apetyt, pobudza uczucie sytości, hamując chęć do częstego podjadania.

Według zaleceń medycyny niekonwencjonalnej, kawę z żołędzi, powinny wypijać kobiety w wieku prekoncepcyjnym, z uwagi na zawartość w „żołędziówce” kwasu foliowego, potrzebnego do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu.

Zobacz również: Rodzaje kaw - przerwa na doładowanie energii

CZY KAWA Z ŻOŁĘDZI DLA KAŻDEGO BĘDZIE DOBRYM ZAMIENNIKIEM TRADYCYJNEJ KAWY?

To zależy czego szukamy w alternatywnych kawach.

Jeżeli będzie nam zależeć na tym by kawa różniła się od tradycyjnej przede wszystkim smakiem i zawartością składników odżywczych, ale by poziom kofeiny był taki sam lub wyższy, z pewnością nie należy sięgać po „żołędziówkę”. Ta nie zawiera w sobie ani grama kofeiny. Wtedy dobrą alternatywą może okazać się zakup zielonej kawy lub yerba mate.

Jeżeli jednak zależy nam by alternatywny produkt dla tradycyjnej kawy, nie zawierał przede wszystkim kofeiny (bo jesteśmy, np. na nią wrażliwi) wtedy możemy skorzystać kawy z żołędzi. Istnieje jedno ale! Należy czytać uważnie etykiety produktów! Gdyż niektórzy producenci oferują konsumentom tzw. „żołędziówkę” z  różnymi dodatkami, najczęściej są to przyprawy korzenne. Chociaż niektóre opakowania, mogą przedstawiać w swoim składzie także – żeń szeń (3-15%), dzięki czemu produkt ten działa pobudzająco. Niestety nie wszyscy powinni uzupełniać swoją dietę o ten dodatek, gdyż Panax Ginseng (żeń szeń azjatycki) może wzmagać występujące dolegliwości związane z różnymi schorzeniami lub wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

W jakich dolegliwościach należy unikać żeń- szenia?

Warto wiedzieć, że przyjmowanie produktów/preparatów z żeń-szeniem, nawet w dawkach uznawanych za lecznicze, może u niektórych osób wywołać lub nasilać biegunkę, nudności, wymioty, zaburzać sen.

Dodatkowo, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stosowania przez kobiety ciężarne, produktów  zawierających w składzie oraz samo przenikanie związków czynnych znajdujących się w żeń-szeniu do pokarmu podczas laktacji nie zostały jeszcze wyjaśnione, w związku z czym zaleca się zawsze  konsultację z lekarzem, podczas wprowadzania tego składnika do diety (czytaj: Dieta dla przyszłej super mamy oraz 9 produktów dla przyszłej super mamy ).

Z jakimi lekami może wchodzić w interakcje?

Z preparatami zawierającymi dziurawiec.

Lekami przeciwbólowymi, przeciwdrgawkowymi, uspokajającymi, obniżającymi krzepliwość krwi.

 

Piśmiennictwo:

http://zdrowepodejscie.pl/kawa-zoledziowka-eko-kawa-200g,p330706

http://www.ziolowyzakatek.sklep.pl/pl/p/KAWA-ZOLEDZIOWKA-Z-ZEN-SZENIEM-100-g-Dary-Natury/385

SAMSONOWICZ, MARIOLA. "OCENA WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNYCH TRADYCYJNYCH KAW ZBOŻOWYCH PRODUKOWANYCH NA PODLASIU." ROLA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH W KSZTAŁTOWANIU JAKOŚCI ŻYWNOŚCI (2016): 205.

Bojarowicz, Halina, and Paulina Dźwigulska. "Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie." Hygeia 47.4 (2012): 433-441.

Maciejewska, MoNika, and PRZeMysław M. MRoZikiewicZ aNNa BogacZ. "Zmiany aktywności wybranych enzymów z rodziny cytochromu P-450 w interakcji leku roślinnego z lekiem syntetycznym." Herba Polonica 54 (2008): 57-67.

Bojarowicz, Halina, and Paulina Dźwigulska. "Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami." Hygeia 47.4 (2012): 442-447.

 

 

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agnieszka Czarniecka
Specjalizacje:
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!