CZY ŻYWIENIE MA WPŁYW NA SKÓRĘ TWARZY?
Data publikacji: Jan. 28, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

CZY ŻYWIENIE MA WPŁYW NA SKÓRĘ TWARZY?

To w jaki sposób się odżywiamy ma znaczący wpływ na nasz wygląd. Stosowanie diety mało zróżnicowanej, źle zbilansowanej i nie właściwie dobranej do naszego stanu zdrowia objawia się m.in. zniszczonymi włosami, paznokciami, często suchą i szorstką skórą, niejednokrotnie z wypryskami i innymi zmianami na twarzy. W ten sposób ciało próbuje nas poinformować, że organizm jest źle odżywiony od środka. Wielokrotnie staramy się załagodzić widoczne dolegliwości, które sprawiają nam kłopot, drogimi kremami, maseczkami i zabiegami u kosmetologa. Jednakże należy pamiętać, że nie będzie to skuteczne dopóki nie poczynimy zmian w naszej dotychczasowej diecie. Nie powinno w niej zabraknąć białka, tłuszczów, węglowodanów, a przede wszystkim jeżeli chodzi o urodę, składników mineralnych i witamin oraz odpowiedniej podaży płynów.  

CO NA TEN TEMAT MYŚLĄ SPECJALIŚCI ?

Dermatolodzy informują, iż organizm ludzki posiada duże zdolności do regeneracji, w naszym ciele bezustannie dochodzi do wymiany starych komórek na nowe. Według niektórych specjalistów, efekty zmiany sposobu żywienia widoczne są w wyglądzie skóry już po dwóch tygodniach. W związku z czym warto obserwować nasz organizm i „wsłuchać się w to co chce nam powiedzieć”. Jednym z takich szczególnych obszarów jakiemu powinniśmy się uważnie przyglądać jest obszar naszej twarzy. Często pojawiające się tam zmiany mogą powiedzieć na jaką chorobę cierpimy, czego nie powinniśmy zjadać, ponieważ nasz organizm tego nie toleruje.  

JAK SPOŻYWANY PRZEZ NAS POKARM MOŻE „ZOSTAWIAĆ PO SOBIE ŚLAD” NA NASZEJ TWARZY? DOWIEDZ SIĘ CO SĄDZI NA TEN TEMAT DIETETYK

SUGAR FACE - „TWARZ CUKROWA”

  sugar face1

Czy spożywanie każdego dnia, dużych ilości produktów bogatych w cukry proste, może negatywnie wpływać na stan mojej skóry? Jak słodycze odznaczają się na mojej twarzy? Czytając ten artykuł możesz zadawać sobie takie pytania. Według dermatolog dr. Nigmy Talib, cukier prosty zawarty w wielu produktach przetworzonych, oraz dodawany przez nas m.in. do herbaty, w dużych ilościach po pewnym czasie może „pozostawiać ślady” na naszej cerze. W swojej książce (Reverse the Signs of Ageing) opisuje jak może wyglądać osoba objadająca się każdego dnia słodyczami. Oto kilka z możliwych do zaobserwowania dolegliwości: - cienka i szara skóra twarzy - zmarszczki na czole - zwiotczała skóra pod oczami - bolesne wypryski na całej twarzy, w większości zaczerwienione Faktycznie dieta mało zróżnicowana, w której przeważają produkty przetworzone, o dużej zawartości cukru prostego, często bywa dietą niedoborową – brakuje w niej wielu witamin i składników mineralnych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i pełnowartościowego białka.

Przyjrzyjmy się temu z bliska! Witamina C bierze udział w spowalnianiu procesów starzenia się skóry, wspomaga syntezę kolagenu, przyspiesza gojenie się ran, rozjaśnia cerę i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych (czytaj: Jak opóźnić proces starzenia? - zatrzymać czas dietą). Jej długotrwały niedobór w diecie może zagrażać nam m.in. zanikiem włókien kolagenowych (np. pojawiają się zmarszczki, skóra traci swoją jędrność), pogorszeniem wyglądu skóry i ogólną ospałością (stąd w diecie niedoborowej w tę witaminę pojawienie się szarego wyglądu skóry i odczucie zmęczenia). Jeżeli uważasz, że Twoja twarz przypomina tę opisaną wyżej wzbogać swoją dietę w takie produkty jak świeże warzywa i owoce m.in. owoce dzikiej róży, natkę pietruszki, szpinak, kalafior, groszek zielony (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki).

Niedobór NNKT prowadzi do pojawienia się zaburzeń w funkcjonowaniu skóry, co może objawiać się m.in. przedwczesnym jej starzeniem oraz trądzikiem. Ich obecność w diecie jest niezwykle ważna i pozwala na przyspieszenie regeneracji komórek, odbudowę płaszcza lipidowego naskórka oraz normalizację jego fizjologicznych właściwości ochronnych. Ich dobrym źródłem są oleje roślinne, tłuste ryby, nasiona lnu oraz orzechy włoskie.

Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka  

GLUTEN FACE - „TWARZ GLUTENOWA”

  gluten face1

Według autorki książki Reverse the Signs of Ageing, u niektórych osób spożywanie produktów bogatych w gluten może wywoływać nadwrażliwość na ten składnik, co może dawać objawy m.in. w postaci: - opuchniętych i czerwonych policzków - wyprysków umiejscowionych na brodzie i czole oraz ciemnych plam pigmentowych. Faktycznie w ostatnim czasie dużo osób przechodzi na dietę bezglutenową. Niestety często pod wpływem mediów lub znajomych ją stosujących a nie po uprzednim wysłuchaniu swojego organizmu. Istnieje nietolerancja na gluten (celiakia), której jednym z objawów klinicznych może być wystąpienie na skórze ciała osoby chorej, opryszczkowego zapalenia skóry (choroba Duhringa). Jest to manifestacja nietolerancji glutenu. Ujawnia się najczęściej pomiędzy 14 a 40 rokiem życia. Typowym obrazem zmian skórnych w jej przebiegu są zmiany wielopostaciowe: pęcherzyki, rumień, grudki, często bardzo swędzące. Najczęściej umiejscowione są na kolanach, łokciach oraz w okolicy kości krzyżowej, pośladków, tułowia (plecy, łopatki), twarzy. Jeżeli lekarz prowadzący postawi taką diagnozę, w tym przypadku podstawą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa do końca życia.

Istnieje także alergia na gluten, którą dzielimy na natychmiastową (występująca w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu zawierającego gluten) oraz późną (objawiającą się po kliku godzinach, a czasem nawet 1-2 dniach od spożycia produktu zawierającego gluten). Może się ona ujawniać m.in. poprzez wymioty, biegunkę, wodnisty katar, pokrzywkę skórną, skurcze oskrzeli, zmiany skórne w typie atopowego zapalenia skóry. Jedynie ujemny wynik testu skórnego z dużym prawdopodobieństwem wyklucza alergię na gluten. W przypadku jej zdiagnozowania, podobnie jak przy celiakii należy zastosować dietę bezglutenową.

W literaturze obserwujemy także pojęcie nadwrażliwości na gluten – „są to przypadki nietolerancji na gluten, w których w oparciu o badania diagnostyczne wykluczono celiakię (negatywny wynik przeciwciał) oraz alergię (brak podwyższonego stężenia IgE) oraz w których praktycznie brak jest zaniku kosmków jelitowych (Marks O lub 1), a pomimo tego spożycie glutenu powoduje (najlepiej podczas prowokacji) niepożądane objawy u pacjentów”. Faktycznie oprócz takich dolegliwości jak np. bóle brzucha/głowy, wzdęcia, anemia, zaparcia, uczucie ciągłego zmęczenia, może się to objawiać również wysypką na ciele egzemą. W tym przypadku leczenie także polega na wykluczeniu z diety glutenu. Jednakże wiele osób podejmuje decyzję o zmianie w swoim codziennym jadłospisie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem i dietetykiem.

Prowadząc „dietę bezglutenową na własną rękę”, często narażają się na niedobory pokarmowe, które mogą wpływać negatywnie nie tylko na stan skóry ale także na całe funkcjonowanie organizmu.   

WINE FACE - „TWARZ PO WINIE”

  wine face1 

Jak może wyglądać twarz osoby nadużywającej alkohol? Dermatolog twierdzi, że często objawia się to m.in.: - opadającymi powiekami - powiększonymi porami - odwodnioną skórą, ze zmarszczkami na policzkach - czerwonymi policzkami i czerwonym nosem - głębokimi fałdami nosowo-wargowymi Faktycznie z niektórymi, z wymienionych objawów, można się zgodzić ponieważ alkohol działa moczopędnie, w związku z czym osoba nadużywająca takie napoje i nie uzupełniająca strat, w postaci wypijania odpowiedniej ilości płynów, po pewnym czasie może doprowadzić się do odwodnienia organizmu, co objawiać się będzie np. suchą , mniej jędrną skórą, pogłębieniem zmarszczek i zmęczeniem.

Zobacz również: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?  

DAIRY FACE - „TWARZ NABIAŁOWA”

  dairy face1

Spożywasz duże ilości sera, jogurtów, mleka, maślanki lub kefiru? Zastanawiasz się dieta bazująca głównie na tych produktach może zapisać się na twojej twarzy? Według dr. Nigmy Talib może tobie doskwierać: - obrzęk powiek - cienie pod oczami - worki pod oczami - drobne krostki na brodzie Faktycznie zbyt duża ilość białka w twojej diecie, przeważająca ilością nad innymi składnikami (tłuszcze, węglowodany), może wpływać negatywnie nie tylko na metabolizm i narządy wewnętrzne ale także oddziaływać w sposób negatywny na stan naszej skóry. W swojej diecie, szczególnie powinny uważać na nią osoby z rozpoznaną skazą atopową, u których spożywanie nabiału czy jaj kurzych może zwiększać ryzyko wystąpienia takich objawów jak m.in. obrzęk powiek i brunatne ich przebarwienie, podkrążone oczy, bruzdowate zmiany na dolnych powiekach (linie Denniego), zanik wewnętrznych części brwi (objaw Hertzogha), pękanie kącików ust i płatków usznych.  

WSKAZÓWKI OD DIETETYKA

Jak rozwiązać problem? Jak zmienić stan swojej skóry na twarzy? PO PIERWSZE: obserwuj swoje ciało, słuchaj co ma Tobie do przekazania i reaguj! Nie zwlekaj! PO DRUGIE: zapytaj dermatologa co według niego Tobie dolega? Być może źle interpretujesz doskwierające Tobie dolegliwości. Musisz się upewnić co, tak naprawdę jest problemem. PO TRZECIE: skonsultuj z dietetykiem co warto zmienić w Twoim dotychczasowym stylu życia, zrób to pod opieką fachowca, nie dr Google! Skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków i znajdź specjalistę dla Siebie!

Bibliografia: Prof.dr hab. med. Danuta Chmielewska – Szewczyk i wsp. Alergologia praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001. Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Celiakia i dieta bezglutenowa, praktyczny poradnik. Warszawa 2012. http://www.harpersbazaar.com/beauty/diet-fitness/a13478/do-you-have-a-wine-face/  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Gierka
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!