MIAŻDŻYCA – JAKIE MAM SZANSE, BY NIE ZACHOROWAĆ?
Data publikacji: May 17, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

MIAŻDŻYCA – JAKIE MAM SZANSE, BY NIE ZACHOROWAĆ?

Mimo stereotypów miażdżyca, to nie jest problem osób starszych. Narażeni na nią jesteśmy wszyscy, a jej początki zaczynają się już we wczesnej młodości. Miażdżyca, to inaczej przewlekła choroba zapalna tętnic. Często śmiejemy się, gdy ktoś ma problemy z pamięcią albo szybko się męczy twierdząc, że „może ma miażdżycę?”, a tak naprawdę to jedne z pierwszych objawów tej choroby, które w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje. Nieleczona miażdżyca może prowadzić do zawału, udaru a nawet amputacji kończyn.  

NA CZYM POLEGA MIAŻDŻYCA?

W naszej krwi krąży wiele komórek – w tym monocyty. W wyniku różnych procesów przekształcają się one w makrofagi (komórki żerne). Krążący we krwi tłuszcz (cholesterol LDL) jest pożywką dla makrofagów. Wypełniają się one nim i tworzą komórki piankowate. Te przyczepiając się w różnych miejsca tętnic, powoli budują blaszkę miażdżycową. Która kolejno w wyniku dalszych procesów ulega zwapnieniu wraz z tętnicami, które tracą swą elastyczność. I tak wygląda sprawa kolokwialnie rzecz ujmując. Wszystko jest w porządku dopóki komórki piankowate nie narastają i nie pękają odrywając się od blaszki. Nie oznacza to od razu zawału serca, jednakże może to powiększyć zmiany zapalne. Duża zwapniała blaszka zwiększa ryzyko niedotlenienia.

KTO JEST NARAŻONY BARDZIEJ NA MIAŻDŻYCĘ?

Jak już wcześniej wspomniałam, na miażdżycę jesteśmy narażeni wszyscy. Prawdą jest jednak, że pierwsze objawy pojawiają się u osób po 50 r. ż. Z wiekiem po prostu rozwój choroby jest coraz większy. Osoby „miażdżycowe”, to te, które „spełniają” poniższe kryteria:

Wiek, płeć, czynniki genetyczne – niemożliwe do modyfikacji

Hiperlipidemia

Nadciśnienie tętnicze

Cukrzyca

Palenie papierosów

Otyłość i nadwaga

Brak aktywności fizycznej

Stres

Niedobór estrogenów

Zła dieta ( nie tylko nadmiar tłuszczu, ale i węglowodanów)

Wysoki poziom lipoproteiny a

Zakażenie chlamydia pneumoniae

Zobacz również: Nadmiar sodu w diecie - ukryta sól  

SKUTKI MIAŻDŻYCY

Skutki miażdżycy zależą od umiejscowienia zmian. Na pewno zwapniałe i zatkane tętnice uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi, a co za tym idzie dostarczanie tlenu do tkanek. Następuje więc niedotlenienie i niedokrwienie. Choroba niedokrwienna serca objawia się bólem w klatce piersiowej, często w momencie podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Symptomy te nazywane są dławicą piersiową lub rzadziej dusznicą. Całkowite zamknięcie naczynia powoduje martwicę tego miejsca, co w konsekwencji objawia się zawałem. Osoby miażdżycowe często mają problemy z pamięcią. Cechy demencji z towarzyszącymi zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, widzenia czy omdleniami mogą skutkować udarem mózgu. Uszkodzeniu mogą ulec również nerki, których zwężony przepływ będzie skutkował nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek.

Zobacz również: Demencja starcza - czy można jej przeciwdziałać dietą?

Jak już wcześniej wspomniałam miażdżyca może zakończyć się również amputacją kończyn. Zazwyczaj są to kończyny dolne ze względu na fakt, iż w wyniku grawitacji komórki piankowate częściej ulokowują się w dolnych partiach ciała. Początkowo objawia się to bólem nóg, który ustępuje wraz z odpoczynkiem. Poważne zmiany wywołują ból ciągły, aż nagle pojawia się nagły ból wraz z zasinieniem, zimnem i brakiem tętna w kończynie. To efekt powstającego zakrzepu, który zatkał całkowicie tętnice. Takie przypadki często kończą się interwencją chirurgiczną

ZAPOBIEGANIE MIAŻDŻYCY

Profilaktyka miażdżycy polega przede wszystkim na kontrolowaniu czynników ryzyka, które możemy zmieniać. O ile wiek, płeć i genetyka są poza naszym zasięgiem, tak inne wymienione wcześniej podpunkty leżą w zasięgu naszych możliwości. Przede wszystkim ważny jest higieniczny tryb życia. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i nie uleganie nałogom to wielki klucz do sukcesu. Modelowym przykładem diety jest kuchnia śródziemnomorska. Bogata w kwasy omega – 3 pozwala neutralizować negatywne działanie kwasów omega – 6. Na miażdżycę jesteśmy narażeni wszyscy, ale tak samo wszyscy mamy duże szanse by jej zapobiegać.

salad-791891_1920

Zobacz: Jak opóźnić proces starzenia? - zatrzymać czas dietą

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Klaudia Stoduś
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!