DLACZEGO NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ?
Data publikacji: May 8, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DLACZEGO NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ?

Dlaczego nie mogę schudnąć skoro tak bardzo tego chcę?! Z takimi myślami zmaga się wiele osób. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zdać sobie sprawę z kilku istotnych spraw. Proces odchudzania to nie kwestia kilku dni. Jeśli chcemy, by jego efekty były długotrwałe musimy liczyć się z tym, że nie schudniemy z dnia na dzień, a na naszej drodze pojawiać się będą pewne przeszkody. Jak się odchudzać, by osiągnąć satysfakcjonujące i trwałe efekty?

Zobacz również: Czego nie jeść aby schudnąć

ODPOWIEDZI NA PYTANIE "DLACZEGO NIE MOGĘ SCHUDNĄĆ" MOŻE BYĆ WIELE!

Co może być odpowiedzią na pytanie, o to dlaczego nie mogę schudnąć? Co zrobić żeby schudnąć? Oto przeszkody, które pojawiają się najczęściej na drodze do efektywnego odchudzania:

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania

1. Nie odnalezienie przyczyn

Przed rozpoczęciem procesu odchudzania bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę tego, że zmagamy się z nadmiernymi kilogramami. W celu zaplanowania efektywnego procesu odchudzenia musimy najpierw poznać przyczynę, która leży u podłoża naszej nadwagi lub otyłości, aby następnie ją wyeliminować.

2. Brak dobrze określonego celu

Jeśli przed rozpoczęciem odchudzania nie określimy dobrze naszego celu istnieje duża szansa, że w pewnym momencie poczujemy się zagubieni i zniechęceni. Cel najlepiej określić według zasady „SMART”, która mówi o tym, że powinien on być: precyzyjny, mierzalny, akceptowalny, realistyczny i dający się określić w czasie. Powinniśmy unikać zbyt ogólnych celów. Lepiej jest przygotować sobie kilka mniejszych, realnych do spełnienia, które będziemy stopniowo realizować.

Zobacz również: Jak zacząć biegać?  - Wskazówki dla początkujących

3. Brak motywacji

Istnieje grupa osób, które decydują się na odchudzanie tylko ze względu na to, że mają już dość wysłuchiwania uwag ze strony otoczenia na temat tego, że „powinny coś ze sobą zrobić”. Taka osoba przychodząc do gabinetu dietetyka nie jest przekonana co do słuszności swojego postępowania. Jest to prosta droga do porażki. Jedną z przeszkód w redukcji tkanki tłuszczowej jest brak motywacji. Dlatego najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie „po co chcę schudnąć?” i znaleźć motywację w sobie lub odnaleźć motywację zewnętrzną.

Przeczytaj o motywacji do odchudzania

4. Brak asertywności

Niedzielne obiady, kawy z przyjaciółmi, imprezy rodzinne... takie sytuacje to koszmar dla osób, które chcą zgubić nadmierne kilogramy. Boimy się, że odmawiając kawałka tortu narazimy się na żarty otoczenia i dla własnego spokoju ulegamy namowom. Najlepiej jeśli uprzedzimy nasze otoczenie, że jesteśmy na diecie, wspomnimy, że wytrwanie w postanowieniach wymaga od nas silnej woli, a z pewnością większość osób nas zrozumie.

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej

5. Nieregularne posiłki

Często popełnianym błędem, który stanowi przeszkodę w redukcji tkanki tłuszczowej są nieregularne posiłki (zobacz: Regularne posiłki - podstawa zdrowego żywienia). Jeśli chcemy schudnąć musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie osiągniemy celu jeśli będziemy wybiegać z domu bez śniadania, zastępować posiłki przekąskami, a wieczorem nadrobimy to obfitą obiadokolacją.

Czytaj: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia

6. Zbyt mała ilość snu

Mała ilość snu równa się większy apetyt. Taki mechanizm związany jest z intensywniejszym wydzielaniem greliny, tzw. „ hormonu głodu” u osób, które śpią krótko. W związku z tym jeśli chcemy schudnąć powinniśmy zadbać nie tylko o regularność posiłków i ich wysoką jakość, ale także o odpowiednią ilość snu.

Przeczytaj: Co sen ma wspólnego z dietą?

7. Stosowanie „modnych” diet

W czasach, gdy zdrowy styl życia stał się „modnym” tematem, a my mamy nieograniczony dostęp do informacji, istnieje ryzyko, że wpadniemy w pułapkę „modnych diet”. Codziennie jesteśmy zalewani wizerunkami szczupłych modelek, newsami w kolorowych gazetach mówiących o spektakularnych kuracjach odchudzających gwiazd i nowymi, cudownymi sposobami na odchudzanie. Wszystko to sprawia, że w końcu sami decydujemy się na zastosowanie „modnej diety”. Niestety tego typu dieta nie jest dostosowana do potrzeb naszego organizmu, naszego stylu życia i nawet jeśli będziemy uparci i schudniemy to w krótkim czasie dopadnie nas. tzw. efekt jojo.

Zobacz również: Błędne koło, czyli ścisłą dietą głupotą

8. Ciągłe myślenie o jedzeniu

Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet sprawia, że wszystkie nasze myśli zaczynają krążyć wokół jedzenia. Staramy się o nim nie myśleć, ale daje to efekt odwrotny, bo zaczynamy myśleć o nim jeszcze intensywniej. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na pokusy. Jest to jeden z argumentów przemawiających na niekorzyść zbyt restrykcyjnych diet. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie stopniowa zmiana nawyków żywieniowych (zobacz: Zdrowy styl życia - małe zmiany, duże efekty), jadłospis opracowany przez dietetyka, który uwzględni indywidualne zapotrzebowanie organizmu i nasze preferencje kulinarne w taki sposób, abyśmy nie chodzili ciągle głodni.

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?

9. Zbyt łatwy dostęp do pokus

Wypełniając nasze szafki kuchenne słodyczami, udając się w miejsca, gdzie serwowane są niezdrowe posiłki, czy stawiając na stole talerz z przekąskami z pewnością nie ułatwiamy sobie procesu odchudzania. Zadbajmy o to, by nasz dostęp do pokus był jak najbardziej utrudniony. Nie chowajmy do szuflady biurka, przy którym pracujemy tabliczki czekolady, wybierajmy lokale, gdzie serwowane są wyłącznie zdrowe posiłki, a idąc na zakupy zróbmy listę zakupów, której będziemy się ściśle trzymać.

Czytaj również: Odchudzanie - 10 najpopularniejszych mitów

10. Kupowanie produktów „fit”

Pułapką, w którą wpada wiele osób walczących z nadmiernymi kilogramami jest stawianie na produkty typu „fit”, „fitness” itp. Niestety to, że tego typu produkt spożywczy ma opakowanie z wizerunkiem szczupłej sylwetki, czy dopisek „fit” w nazwie nie oznacza, że jest on dobrym wyborem dla osób, które się odchudzają (czytaj: Dieta light - pozornie odchudzająca fit pułapka). Bardzo często takie produkty zawierają duży dodatek cukru, utwardzone tłuszcze roślinne, aromaty. Warto zatem kierować się składem produktu, a nie jego opakowaniem i nazwą.

Zobacz również:

Zdrowe produkty na liście zakupów

Odchudzanie - 10 najczęstszych błędów

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!