ZDROWA DIETA W TOWARZYSTWIE! – RAZEM ŁATWIEJ
Data publikacji: May 15, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZDROWA DIETA W TOWARZYSTWIE! - RAZEM ŁATWIEJ

Odchudzanie kojarzy nam się często z nieprzyjemnym procesem, przepełnionym wyrzeczeniami. Na domiar złego zdarza się, że podczas odchudzania czujemy się osamotnieni pośród osób, które nie zważają na zdrowe nawyki żywieniowe. Na szczęście osoby należące do tej grupy należą obecnie do mniejszości. Częściej możemy spotkać takie, które pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe i schudnąć. Warto, więc wyjść do ludzi, bo zdrowa dieta w towarzystwie jest dużo przyjemniejsza i bardziej efektywna!

OD TEGO ZACZNIJ – MOTYWACJA WEWNĘTRZNA

W procesie odchudzania bardzo istotna jest motywacja wewnętrzna, czyli jak sama nazwa mówi – motywacja pochodząca z naszego wnętrza, nie wynikająca z czynników zewnętrznych. Oznacza to, że czujemy wewnętrzną potrzebę odchudzania, wiemy dlaczego chcemy schudnąć i naszym celem nie jest, np. zachwyt otoczenia. Posiadanie motywacji wewnętrznej, która napędza nas do działania w procesie odchudzania jest bardzo istotne. Motywacja pochodząca z naszego wnętrza jest o tyle ważna, że pomaga uniknąć, tzw. „słomianego zapału” i porzucenia danego pomysłu po kilku dniach.

Czytaj również: Motywacja do odchudzania - zacząć od siebie, by dać przykład dziecku

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA I ZEWNĘTRZNA – DOBRZE DOBRANA PARA

Wiele mówi się o znaczeniu motywacji wewnętrznej w procesie odchudzania. Niewątpliwie jest ona czynnikiem bardzo istotnym, bez którego zmiana naszych nawyków żywieniowych i skuteczne odchudzanie stają się dużo cięższe, a czasami nawet niemożliwe. Nie można jednak powiedzieć, że motywacja zewnętrzna w procesie odchudzania nie ma żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie – motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to „dobrze dobrana para”. Jeśli zdecydujemy się na szukanie towarzystwa do odchudzania, to czymś, co będzie napędzało nas do działania może okazać się, np. chęć pochwały przez otoczenie, bycie najlepszym w danej grupie. Będzie to motywacja zewnętrzna, która dodatkowo wzmocni naszą wewnętrzną potrzebę odchudzania. Jest to silny argument przemawiający za tym, by procesu zmiany nawyków żywieniowych i odchudzania nie prowadzić w samotności, lecz postawić na odchudzanie w towarzystwie, które stanie się dla nas dodatkowym motywatorem.

Zobacz: Odchudzanie - 10 najpopularniejszych mitów

ZDROWA DIETA W TOWARZYSTWIE

Mówiąc o znalezieniu towarzystwa do zmiany nawyków żywieniowych chwytamy się za głowę i pytamy „ale gdzie ja takie towarzystwo znajdę?”. Współczesny tryb życia sprawia, że krążąc między miejscem pracy, a domem brakuje nam czasu na zawieranie nowych znajomości. W związku z tym część osób może poczuć się zniechęcona po przeczytaniu zalecenia, że lepiej odchudzać się w towarzystwie. Zamiast z góry spisywać ten pomysł na niepowodzenie tłumacząc się tym, że „nie mam z kim”, „nie mam czasu” warto zacząć od najprostszego kroku. Jest nim poszukanie towarzysza do odchudzania w najbliższym otoczeniu. Możemy zacząć, np. od zadeklarowania wśród naszych bliskich i znajomych, że właśnie zdecydowaliśmy się na zmianę nawyków żywieniowych i zrzucenie nadmiernych kilogramów. Odpowiedź otoczenia może być zadziwiająca, bo nie zawsze osoby, które się odchudzają decydują się o tym zakomunikować w towarzystwie. Jeśli natomiast my zrobimy ten pierwszy krok deklarując przy wszystkich chęć zmiany, być może okaże się, że wśród najbliższych nam osób jest ktoś, kto ma podobny cel, ale wcześniej nie chciał o tym głośno mówić. Może się zdarzyć również tak, że swoją postawą zainspirujemy osoby z naszego otoczenia i dzięki nam one również zdecydują się na taki krok. Możemy również zachęcić kogoś z najbliższych osób, np. męża, czy żonę do wspólnego procesu odchudzania. Nie róbmy jednak niczego na siłę, ponieważ może zadziałać to odwrotnie, popsuć nasz humor i pozbawić motywacji na widok zniechęcenia drugiej osoby.

Zobacz również: Czego nie jeść aby schudnąć

POSZUKAJ WSPARCIA POZA NAJBLIŻSZYM OTOCZENIEM - MOTYWACJA DO ODCHUDZANIA

Jeśli okaże się, że wśród naszych bliskich nikt nie wykazuje chęci do towarzyszenia nam w procesie zmiany nawyków żywieniowych, to możemy pójść o krok dalej i poszukać wsparcia poza najbliższym otoczeniem. W dobie internetu, social media jest to wręcz banalnie proste. Istnieje wiele forów internetowych, czy innych stron, jak np grupa wsparcia online, gdzie członkowie dopingują siebie nawzajem w procesie odchudzania. Ostatnio bardzo modne jest zakładanie przeróżnych grup na Facebooku. To właśnie od tego miejsca możemy rozpocząć nasze poszukiwania. Istnieje również długa lista, na której znajdują się fora internetowe dla osób odchudzających się. Warto poszukać takiego forum i nawiązać kontakt z osobami w podobnej do nas sytuacji. Będzie to nie tylko okazja do wzajemnej motywacji, ale także wymiany doświadczeń. Najlepiej jeśli członkowie tego typu grup będą spotykali się również „na żywo” w celu, np. wspólnych treningów, czy dyskusji poza internetem. Należy jednak pamiętać, że jeśli należymy do tego typu internetowych grup wsparcia musimy filtrować informacje z nich pochodzące. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że swoją dietę i treningi będziemy opierać na informacjach zebranych od członków grup. Indywidualny plan żywienia i trening powinien zostać dobrany przez profesjonalistów – dietetyków oraz trenerów.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!