ODCHUDZANIE – 10 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW
Data publikacji: Oct. 14, 2015
Autor:
Aleksandra Ogłozińska
Dietetyk

ODCHUDZANIE - 10 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW

KONIEC ! Odchudzam się ! Postanowione. Co jednak, gdy bardzo się starasz: stosujesz dietę i ćwiczysz a na horyzoncie brak efektów? Zastanów się czy nie popełniasz jednego z błędów (a może nawet więcej niż jednego), które uniemożliwiają Ci osiągnięcie celu.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania  

1. BRAK PLANU ODCHUDZANIA

Od jutra… od poniedziałku… od nowego roku… odsuwanie w czasie wprowadzenia zmian powoduje, jedynie myślenie o odchudzaniu i nie niesie za sobą rezultatów. Ustal konkretnie co i kiedy będziesz jeść.  

2. ODCHUDZASZ SIĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ

Najczęściej znaczy to „będę jeść mniej”, ale samo stwierdzenie jest mało konkretne i po tygodniach wyrzeczeń często obserwuje się brak efektów. Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeżeli sposób odżywiania będzie dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb. Jeśli szukasz dietetyka, skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków, by wybrać najlepszego specjalistę do Swoich potrzeb!

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej  

3. JESZ ZA MAŁO LUB JESZ MONOTONNIE

Wbrew pozorom nie tylko zbyt małe ograniczenie kaloryczne powoduje brak spadku masy ciała. „Żeby schudnąć trzeba jeść” jednak przede wszystkim to co wartościowe dla Twojego organizmu. Pamiętaj, że nawet najsmaczniejsze potrawy mogą w końcu się „przejeść”, dlatego dbaj o różnorodność.  

4. STOSUJESZ MODNĄ DIETĘ

Bardzo często promowaną przez osobę z pierwszych stron gazet lub poleconą przez koleżankę. Najczęściej są to bardzo restrykcyjne diety, podczas stosowania których należy wykluczyć całe grupy produktów w wyniku czego może dochodzić do poważnych niedoborów, spowolnienia metabolizmu, osłabienia… A utrata masy ciała wynika jedynie z ubytku wody i mięśni. Sprawdź czy osoba, która promuje dany sposób odżywiania jest specjalistą w tej dziedzinie.  

5. WPROWADZANIE WIELU ZMIAN JEDNOCZEŚNIE

Sama dieta powoduje stres, który utrudnia odchudzanie – próba zmiany wszystkich zwyczajów jednocześnie to istne trzęsienie ziemi. Postaraj się wprowadzać nowe, zdrowe nawyki stopniowo. Zamiast myśleć „schudnę 10 kilo”, powiedz sobie: „co tydzień wprowadzę jeden zdrowy nawyk i będę go utrwalać” Pamiętaj o jednym – Twoje cele muszą być realne.

Zobacz również: Jak zacząć biegać? - Wskazówki dla początkujących  

6. TRAKTOWANIE DIETY JAKO OKRES „OD - DO”

Odchudzanie oraz utrzymanie po nim prawidłowej masy ciała jest możliwe jedynie, gdy zrozumiesz dwie rzeczy. Pierwsza: dieta nie jest odcinkiem czasu w którym należy narzucić sobie duże restrykcje żywieniowe a oznacza styl życia. Druga : musi być zmianą na stałe.

Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć  

7. MYŚLENIE O DIECIE W KATEGORIACH „WSZYSTKO ALBO NIC”

Cały dzień dzielnie trzymasz się swojego planu żywieniowego, ale wieczorem pojawia się wyjście ze znajomymi i sobie folgujesz? Jeden wieczór nie zaprzepaści Twoich starań, jednak już regularne powtarzanie takiego zachowania jak najbardziej.  

8. BRAK ZDROWEGO EGOIZMU – POMIJANIE WŁASNYCH POTRZEB

W kontekście diety powoduje to najczęściej rezygnację ze zdrowego żywienia. Powodów może być wiele: niezadowolenie domowników ze zmiany sposobu gotowania, czy zdziwienie znajomych, że nagle nie idziesz z nimi do fast food-u. W tej sytuacji pomogą wcześniej wytyczone. Złota zasada to jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód, a nie gdy jedzenie jest w zasięgu ręki.

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?  

9. BRAK SZCZEROŚCI

- co do ilości spożytego jedzenia. Bardzo często osoby z nadmierną masą ciała mówią: „Jem niedużo a tyję”. Subiektywna ocena bardzo często przesłania rzeczywistość, dlatego w celu określenia ilości spożytej energii zapisuj wszystko co jesz. Podsumowanie takiego „żywieniowego dziennika” może okazać się dla Ciebie zaskakujące.

Zobacz również: Dziennik posiłków - dlaczego warto go prowadzić?  

10. SPOŻYWANIE „NIEWIDZIALNYCH KALORII”

Podjadanie innym z talerza, skubnięcie podczas sprzątania w kuchni, sięgnięcie po owoce mimochodem, próbowanie podczas gotowania lub gdy ktoś proponuje obiad a to akurat nie jest Twoja pora posiłku. Wszystkie te oraz wiele podobnych, nie wymienionych sytuacji skutkują zwiększonym spożyciem kcal oraz zaburzeniem procesu trawienia.

Zobacz również: Czego nie jeść aby schudnąć

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Karolina Kozłowska
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!