POZYTYWNE EFEKTY SPOŻYCIA PRODUKTÓW MLECZARSKICH
Data publikacji: May 18, 2021
Autor:
Martyna Kołowerzo
Dietetyk

Nabiał stanowi ważny element piramidy zdrowego żywienia. Ze względu na swoje liczne prozdrowotne właściwości, zaleca się spożywanie 2 szklanek mleka dziennie (można zastąpić je fermentowanymi produktami mlecznymi). Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto po nie sięgnąć, a także znajdziesz inspiracje na szybkie posiłki z wykorzystaniem tych produktów.

 

BOGATE ŹRÓDŁO WAPNIA

Produkty mleczarskie są jednym z najbogatszych źródeł wapnia w diecie – składnika mineralnego, który pełni istotną rolę w kurczliwości mięśni, jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, a przede wszystkim stanowi budulec kości i zębów. Długotrwałe niedobory wapnia stanowią czynnik ryzyka rozwoju krzywicy u dzieci, a u dorosłych i osób starszych osteomalacji (zmniejszenia gęstości mineralnej kości) i osteoporozy.

Mleko zawiera liczne związki, które zwiększają wchłanianie spożywanego wapnia. Do związków tych należą: fosfopeptydy kazeiny, laktoza, witamina D oraz wybrane aminokwasy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które m. in. ze względu na gorsze wchłanianie wapnia z diety mają większe zapotrzebowanie na ten składnik (1200 mg dziennie).   

Źródła wapnia w diecieZe względu na dostarczanie znacznej ilości tego składnika mineralnego polecamy produkt Calpro jogurt naturalny Krasnystaw.

 

PRODUKTY MLECZARSKIE - CENNE ŹRÓDŁO SKŁADNIKÓW MINERALNYCH I WITAMIN

Mleko i produkty mleczne to źródło pełnowartościowego białka tj. zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne w odpowiednich proporcjach. Produkty te stanowią cenne źródło składników mineralnych. Oprócz wspomnianego wyżej wapnia, dostarczają wiele innych pierwiastków, takich jak potas, cynk, magnez oraz fosfor. Ponadto spożywając mleko, dostarczamy organizmowi znacznej ilości:

 • witamin z grupy B,
 • witaminy A, 
 • witaminy E,
 • witaminy K,
 • w niewielkim stopniu witaminy D.

 

ZALETY FERMENTOWANYCH PRODUKTÓW MLECZNYCH

Obecnie coraz częściej podkreśla się zalety wprowadzenia do diety fermentowanych produktów mlecznych (do których należą kefiry, jogurty naturalne, maślanki). Udokumentowany prozdrowotny wpływ na organizm sprawia, że produkty te cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki zawartym w produkcie probiotykom fermentowane produkty mleczne wykazują korzystny wpływ na mikroflorę jelitową.  Dodatkowo spożycie tych produktów zalecane jest przy występowaniu niektórych dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak np. zaparcia.

Fermentowane produkty mleczne, w wyniku przeprowadzonego procesu fermentacji, cechują się znacznie mniejszą zawartością laktozy w porównaniu do mleka. Z tego względu mogą być spożywane przez osoby z niedoborem aktywności laktazy (hipolaktazją).

Zalety produktów mlecznych

 

JAKIE PRODUKTY WYBIERAĆ?

Kupując produkty mleczne powinniśmy kierować się przede wszystkim ich składem. Sklepy stale zwiększają swój asortyment, pojawia się coraz więcej jogurtów czy maślanek w różnych wersjach smakowych.

Niestety najczęściej jednym z głównych składników tego typu produktów jest cukier, którego spożycie powinniśmy ograniczyć do minimum. W miarę możliwości należy wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu zamiast produktów pełnotłustych.

Warto dodatkowo podkreślić, że ze względu na obecność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) nie należy wybierać produktów „0% tłuszczu”. Do artykułów po które warto sięgnąć należą m.in.:

 • jogurty naturalne niesłodzone,
 • kefir, maślanka,
 • zsiadłe mleko,
 • niskotłuszczowe mleko,
 • białe sery.

 

PRZEPISY

Poniżej znajdziesz przykłady prostych i szybkich przepisów bazujących na produktach mleczarskich.

 

Koktajl orzechowo-kakaowy

Składniki:

 1. Kefir w butelce Krasnystaw – 1 opakowanie
 2. Banan – 1 sztuka
 3. Kakao proszek -1 łyżka
 4. Orzechy laskowe – 1 łyżka

Przepis:

 1. Orzechy można wcześniej namoczyć.
 2. Wszystkie składniki zmiksować na koktajl.

 

Serek wiejski z nasionami

Składniki:

 1. Serek wiejski lekki Krasnystaw - 1 opakowanie
 2. Ogórek – 1 sztuka
 3. Bułka grahamka – 1 sztuka
 4. Łuskane nasiona słonecznika - 1 łyżka
 5. Łuskane pestki dyni - 1 łyżka.

Przepis:

 1. Ogórka obierz i drobno pokrój.
 2. Nasiona upraż na suchej patelni.
 3. Wszystko wymieszaj z serkiem i zjedz z bułką.

 

Owsianka na ciepło ze śliwkami

Składniki:

 1. Calpro jogurt naturalny Krasnystaw – 1 opakowanie
 2. Śliwki –1 garść
 3. Płatki owsiane - 4 łyżki
 4. Łuskane pestki dyni – 1 łyżka
 5. Cynamon – 1 łyżeczka

Przepis:

 1. Wsyp do miski płatki i pestki dyni.
 2. Zalej je do połowy wrzątkiem, wymieszaj i odstaw pod przykryciem na 3 minuty.
 3. Dodaj jogurt naturalny i cynamon oraz pokrojone owoce.
Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Beata Bryś
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!