ZDROWY STYL ŻYCIA – MAŁE ZMIANY, DUŻE EFEKTY
Data publikacji: March 15, 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ZDROWY STYL ŻYCIA - MAŁE ZMIANY, DUŻE EFEKTY

Ostatnio rozmawiałaś z koleżanką, która wspomniała, że już wprowadzenie w życie kilku nowych zasad, jakie ostatnio zaproponował jej dietetyk, spowodowało, że „waga w końcu ruszyła”?! Kolega z pracy od jakiegoś czasu chwali się „mniejszym brzuszkiem”, a wcale nie widać by dużo zmieniło się w jego życiu? – Tak naprawdę u wielu osób, wprowadzenie kilku drobnych zmian w dotychczasowym stylu życia, może okazać się kluczem do sukcesu, w kwestii dotyczącej walki ze „zbędnymi kilogramami”. Może zamiast podziwiać innych, warto samemu spróbować i powoli wprowadzać zdrowy styl życia?

W DIECIE I AKTYWNOŚCI SIŁA – IDEALNE POŁĄCZENIE W WALCE Z KILOGRAMAMI

Jeżeli myślisz o utracie kilku „zbędnych kilogramów”, ważne by motywacją nie było coś, w zasadzie mało istotnego, np. „ślub córki za 3 miesiące”, lecz zmiany naszego stylu życia powinny wiązać się z czymś poważniejszym. Warto zastanowić się przez chwilę i znaleźć motywację w czymś istotnym dla nas, co okaże się naszą „myślą wspierającą”, w okresie kryzysu oraz pozwoli utrzymać wprowadzone zmiany na długo. Takim motywatorem może okazać się chęć utrzymania swojego organizmu w zdrowiu przez jak najdłuższy czas, w końcu – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Gdy już znajdziemy odpowiednią motywację, możemy zabrać się za wprowadzanie powolnych zmian w naszym dotychczasowym stylu życia. Nie można zapominać o ważnym połączeniu: DIETA + AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA! Tylko w ten sposób unikniesz efektu jojo, zadbasz holistycznie o swoje zdrowie (czytaj: Efekt jojo - czym jest i jak mu zapobiegać?). Nie wykonuj wszystkiego na własną rękę, czasem warto skorzystać ze wsparcia, w postaci porady lekarza rodzinnego, fizjoterapeuty (pomoże dobrać odpowiednią formę aktywności), dietetyka (podpowie z czego Twoja dieta powinna się składać).

Zobacz również:

Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej

Jak zacząć biegać - wskazówki dla początkujących

ŚWIADOME SPOŻYWANIE POSIŁKÓW

Skoro już o diecie mowa, to warto wprowadzić w przygotowaniu posiłków pewne zasady. Z pewnością przydatne okaże się ich PLANOWANIE! Ile raz zjadałeś coś w pośpiechu – biegnąc do pracy/szkoły, będąc w delegacji? Ile razy robiąc zakupy, w Twoim koszyku znalazło się coś spoza listy produktów? Czy w ogóle przygotowujesz taką listę zakupów? Zobacz dlaczego warto ją robić we wpisie: Przepisna udane zakupy? Lista zakupów!

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

Jeżeli nie chcesz jeść „śmieciowego jedzenia” to zacznij zwracać uwagę na to co wkładasz do ust! Czytaj etykiety, wybieraj świeże i sezonowe produkty, jak najmniej przetworzone, ale przede wszystkim planuj, np. wieczorem przed położeniem się spać, co zjesz jutro. Okaże się, że część posiłków, jak np. pierwsze śniadanie (zobacz: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia), przekąska w pracy, a nawet lunch (zobacz: Szybki lunch w KORPO), możesz przygotować już teraz, następnie schować do lodówki i zabrać wychodząc z domu o poranku. Dodatkowo dużo zaoszczędzisz – nie wydasz pieniędzy na „coś” zakupionego w sklepiku szkolnym/barze w pracy, nie wywalisz przeterminowanego jedzenia z lodówki (bo takiego po prostu już nie będzie, gdy będziesz systematycznie ją „opróżniać”), ostatecznie gdy zaczniesz zdrowo się odżywiać, w przyszłości wydasz mniej na leczenie schorzeń, przed jakimi być może dzięki tej zasadzie, uda się uciec.

Czytaj: Codzienna aktywność fizyczna to nie Olimpiada, czyli jak w łatwy i przyjemny sposób uczynić ją nawykiem

PROWADŹ DZIENNIK ŻYWIENIOWY

Wspominając o świadomym zjadaniu posiłków i planowaniu, warto od czasu do czasu sprawdzić, jak często, ile i co zjadło się danego dnia. Taka „kontrola” pozwoli na coraz to większe postępy, ponieważ zaczniesz zastanawiać się, czy może warto coś jeszcze zmienić, może jednak jest możliwe wprowadzenie kolejnych modyfikacji, chociażby w częstotliwości spożywanych posiłków.

Wystarczy, że „wyrywkowo” będziesz notować to co zjesz przez, np. 2 dowolnie wybrane dni w tygodniu, opisując godzinę spożytego posiłku/wypitego płynu, oraz jak on był przygotowany i jaką mógł mieć objętość (zobacz: Dziennik posiłków - dlaczego warto go prowadzić?).

ZDROWY STYL ŻYCIA A SEN

Nie zaniedbuj czasu w ciągu dnia, jaki powinieneś poświęcić na wypoczynek i regenerację swojego organizmu. Ile razy zdarzyło Ci się posiedzieć trochę dłużej przed ekranem telewizora – „bo leci dobry film/ulubiony serial”, lub – „muszę jeszcze coś skończyć do pracy/szkoły”. Okazuje się, że osoby, które regularnie się wysypiają (śpią minimum 6 godzin każdego dnia), mogą szybciej stracić nadmierną ilość trzewnej tkanki tłuszczowej (zobacz: Co sen ma wspólnego z dietą? oraz Bezsenność - czyli o wpływie żywienia na jakość snu).

WYPIJAJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ PŁYNÓW

Nie zapominaj w ciągu dnia o wodzie! Wypijaj ją małymi łykami, systematycznie. Odpowiednio nawodniony organizm będzie lepiej funkcjonował! Spora dawka odpowiednich płynów (woda mineralna, źródlana, napary ziołowe, soki warzywne, zupy), spowoduje, że Twoja przemiana materii przyspieszy. Nie tylko wrócą do Ciebie siły, poprawi się samopoczucie i zniknie uczucie zmęczenia, ale także doskonale wpłynie to na twoją sylwetkę! (zobacz: Odwodnienie organizmu - co powinieneś o nim wiedzieć)

INTERESUJ SIĘ ZDROWYM ODŻYWIANIEM I SPORTEM

Śledź pojawiające się w czasopismach/telewizji/blogach informacje dotyczące zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Możesz też uczestniczyć w warsztatach/konferencjach organizowanych w Twoim mieście, w których specjaliści: dietetycy, trenerzy, lekarze, wypowiadają się o zdrowym stylu życia. Być może dowiesz się czegoś co jeszcze bardziej będzie motywować do dalszych modyfikacji w dotychczasowym stylu życia. Być może nauczysz się w jakiś sposób prawidłowo przygotowywać posiłki - jakie nowe techniki kulinarne ułatwiają przygotowanie zdrowych i smacznych posiłków, bądź w jaki sposób wykonywać nowe ćwiczenia. Kontakt z innymi osobami, również zainteresowanymi tematem zdrowego stylu życia, może nie tylko jeszcze bardziej motywować do działania, ale także sprawiać wiele radości i rozwijać kontakty towarzyskie.

Zobacz również: Śmiech to zdrowie, czyli o wpływie radości na organizm

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Michał Undra
Specjalizacje:
Odchudzanie
Hashimoto
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!