BŁĘDNE KOŁO, CZYLI ŚCISŁA DIETA GŁUPOTĄ
Data publikacji: Jan. 3, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

BŁĘDNE KOŁO, CZYLI ŚCISŁA DIETA GŁUPOTĄ

Liść sałaty, szklanka wody i chipsy z jarmużu. Tabela przedstawiająca kaloryczność poszczególnych produktów na lodówce i codzienna kontrola masy ciała na wadze łazienkowej. Tak w skrócie wyobrażamy sobie „bycie na diecie”. Bezkrytyczne podążanie za radami kolorowych magazynów, które o odżywianiu wiedzą więcej niż dietetycy i przekonanie o tym, że radykalne zmniejszenie wielkości naszych posiłków szybko przyniesie wymarzone efekty to błędne koło. Droga do szczupłej sylwetki nie powinna wyglądać jak ortodoksyjne odchudzanie (jak np. często stosowana ścisła dieta) lecz być odpowiednio zaplanowanym, stopniowym procesem.

Zobacz również: Jedz co chcesz, czy dieta IIFYM okiem dietetyka

NIEWAŻNA JEST ILOŚĆ, LECZ JAKOŚĆ JEDZENIA

Na początku należałoby zamienić słowo „dieta” na „trwała zmiana nawyków żywieniowych”, ponieważ pierwsze z nich często kojarzy nam się z czymś co trwa miesiąc, dwa i wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi wyrzeczeniami. Prawda jest taka, że, aby cieszyć się szczupłą sylwetką i dobrym zdrowiem nie wystarczy stosować diety przez określony czas. Kluczem do sukcesu nie jest ścisła dieta, ale trwała zmiana naszych nawyków żywieniowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie oznacza to trwałych wyrzeczeń i permanentnego uczucia głodu (zobacz: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?). Wręcz przeciwnie! Jakie są najczęstsze „pułapki” odchudzania i jak powinniśmy postępować, aby ich uniknąć.

Postaw sobie określony, realny do osiągnięcia cel, do którego będziesz dążył/-a. Zmiany wprowadzaj małymi krokami, ponieważ radykalizm może spowodować szybkie poczucie zniechęcenia na skutek niepowodzeń.

Zwróć uwagę na jakość, nie na ilość pożywienia! Z pomocą dietetyka oszacuj swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a następnie ustalcie taką kaloryczność diety, aby masa ciała zmniejszała się stopniowo, co pozwoli na uniknięcie „efektu jo-jo”. Problemem może być nie tyle ilość, co jakość produktów. Jeśli, np. będziemy jeść małego hamburgera, mały kawałek ciasta i popijać to małą butelką słodzonego napoju to mimo zmniejszenia naszych porcji utyjemy szybciej niż jedząc dużo warzyw i owoców.

Nie wykluczaj z diety tłuszczów i węglowodanów! Istnieje przekonanie o tym, że prawidłowa dieta powinna zawierać bardzo małe ilości tłuszczów i węglowodanów. Tak jak zostało już to wspomniane powyżej i w tym przypadku większe znaczenie ma jakość, nie ilość. Należy zwrócić uwagę na to, jakie tłuszcze i węglowodany dostarczamy z pożywieniem. Nasz organizm potrzebuje zarówno jednych, jak i drugich składników odżywczych. Dlatego nie należy ich całkowicie eliminować, lecz skupić się na tym, by w przypadku węglowodanów były to węglowodany złożone oraz proste, ale pochodzące z owoców i miodu. Natomiast w przypadku tłuszczów musimy zadbać, aby były to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są, np. oleje roślinne, czy tłuste ryby (zobacz również: Mniej znane oleje roślinne). Nie wszystkie tłuste produkty powinny odstraszać osoby chcące uzyskać szczupłą sylwetkę. O ile tłusty pączek to nie najlepsze rozwiązanie, o tyle tłuste ryby nie powinny zostać wykluczone z naszego jadłospisu! (zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka).

Nie ufaj bezgranicznie wszystkim informacjom z niesprawdzonych źródeł! W dzisiejszych czasach rolę dietetyka przejęły również programy telewizyjne, kolorowe czasopisma, strony internetowe, czy sąsiadki. Dlatego w dziedzinie zdrowego odżywiania zapanował ogromny chaos informacyjny, który sprawia, że wszystkie informacje dotyczące odchudzania powinniśmy weryfikować. Jednym z mitów jest, np. doniesienie o tym, że ziemniaki są tuczące, podczas gdy fakt jest taki, że dostarczają dużo kcal jedynie, gdy podane są z sosem, czy polane są tłuszczem. Jednak taka „nowinka dietetyczna” spowodowała, że wiele osób marzących o szczupłej sylwetce wyeliminowała ten produkt diety, a tym samym pozbawiając się dobrego źródła witaminy C, czy potasu.

Dokładnie czytaj skład produktów i nie ufaj produktom „light”! Kluczem do dobrych zakupów jest uważne czytanie składu produktów! Nie sugerujmy się pięknym opakowaniem i obrazkami przedstawiającymi wąską talię. Nie powinny nas również zwieść napisy typu „fit”, czy „lekki”. Często mają one więcej wspólnego ze sztucznymi dodatkami do żywności i syropem glukozowo-fruktozowym niż mniejszą ilością kcal!

Nie daj się zwariować! Ważnym elementem zmiany nawyków żywieniowych jest ograniczenie ilości cukru rafinowanego do minimum. Nie oznacza to jednak, że już nigdy w życiu nie poczujemy w ustach słodkiego smaku. Internet aż huczy od przepisów na zdrowe i słodkie desery (np. popularne jaglane raffaello).

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Plan treningowy podczas odchudzania

BŁĘDNE KOŁO ŚCISŁEJ DIETY - PODSUMOWANIE

Zmiana nawyków żywieniowych to proces długotrwały i nie przynoszący od razu spektakularnych efektów. Jeśli zależy nam na tym, aby szczupłą sylwetką cieszyć się dłużej niż przez jeden „sezon bikini” musimy mądrze zaplanować nasze działania. Przede wszystkim ważne jest przeanalizowanie popełnianych błędów żywieniowych, a następnie ustalenie drogi do ich zmiany. Musimy również uświadomić sobie, że ważniejsza od ilości jest jakoś spożywanych produktów. Kluczem do szczupłej sylwetki nie jest wcale, wbrew panującym przekonaniom głodówka, życie o liściu sałaty i ciągłym marzeniem o kawałku czekolady. Kluczem zarówno do szczupłej sylwetki, jak i dobrego stanu zdrowia jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, która wymaga od nas zarówno czasu, jak i samodyscypliny.

Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!