METABOLIZM – TYPY METABOLICZNE
Data publikacji: Feb. 24, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

METABOLIZM - TYPY METABOLICZNE

Nie ma uniwersalnej diety dla każdego. Każdy organizm to indywidualność, która funkcjonuje według swoich zasad.  W związku z tym każdy człowiek  ma swój typ metabolizmu. Dzięki szerokim badaniom z zakresu medycyny, biologii, biochemii, psychologii czy genetyki  naukowcy stworzyli charakterystykę trzech najczęściej spotykanych typów metabolicznych.  

"WOLNY SPALACZ", CZYLI TYP WĘGLOWODANOWY 

Zauważono, że u osób tych występuje najczęściej niedobór enzymu rozkładającego glukozę w trakcie cyklu Krebsa. Powoduje to wolny rozkład węglowodanów. Z tego powodu, osoby te potrzebują znacznie mniej zalecanego białka, które jest dobrze wykorzystywane na rzecz  słabo „zużywanych”  węglowodanów. U osoby tej dominuje układ współczulny, co charakteryzuje się m.in. wolną perystaltyką jelit czy słabym wydzielaniem enzymów. Zaburzenia w trawieniu wywołują częste wzdęcia i dyskomfort.  Ze względu na wolne trawienie osoby te dłużej czują sytość przez co często ograniczają się do zjadania dwóch posiłków na dobę. Zaburzony cykl Krebsa powoduje, że osoby te często są słabe, a co za tym idzie intuicyjnie sięgają po używki typu kawa, aby się pobudzić. Błędem popełnianym przez takie osoby jest wybieranie posiłków zawierających cukry proste, w celu „szybkiego doładowania”. Może to powodować otyłość oraz prowadzić do cukrzycy typu II. Ze względu na powolny metabolizm osoby te zazwyczaj mają wysoki poziom homocysteiny – aminokwasu siarkowego, pochodzącego z białka. Powolny metabolizm sprawia, że osoby z tym typem metabolicznym są narażone na choroby związane z układem pokarmowym, nadciśnienie czy udar mózgu. Osoba taka powinna skłonić się do wprowadzenia diety węglowodanowej z niskim IG. Pozwoli jej to na utrzymanie energii na dłużej. W diecie takiej osoby powinien również znaleźć się błonnik, który oczyści jelita z zalegających mas kałowych.

Zobacz również: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok

Dieta takich osób powinna być bogata w produkty nabiałowe typu kefir, jogurt naturalny, fermentowane mleko, czasami jaja. Duże ilości warzyw tj. zielona sałata, papryka, cebula, rzodkiewka. Zalecane są produkty pełnoziarniste wysokoskrobiowe: kasze, makarony, pieczywo pełnoziarniste, od czasu do czasu ziemniaki.  Jeśli chodzi o tłuszcze to zalecane są tłuszcze roślinne typu oliwa z oliwek, olej lniany. W ostateczności masło klarowane. Osoby te by poczuć się lepiej mogą skorzystać z suplementacji. Zalecane jest włączenie w dietę kompleksu witamin z grupy B, witaminy D, C, K, kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, miedzi czy manganu. Osoby te mogą wesprzeć pracę jelit błonnikiem. Ponadto poleca się zestaw preparatów bogatych w kwasy omega 3, koenzym Q10, witaminę E. Osoby te często cierpią na chroniczne zmęczenie i doskwierające zimno. W tym przypadku można wesprzeć się suplementacją jodem. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w glonach morskich.  

TYP MIESZANY  

Taka osoba, pasuje do opisu pierwszego i trzeciego. Ma ona zdecydowanie więcej możliwości. Niestety ten typ również miewa problemy z nadwagą, dlatego zmuszony jest do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Dieta powinna być indywidualna i dopasowana do organizmu.  

„SZYBKI SPALACZ", CZYLI TYP BIAŁKOWY

Osoba o tym typie metabolicznym, to analogicznie odwrotność typu węglowodanowego. W takiej diecie powinno znaleźć się znacznie więcej białka. Aktywny układ przywspółczulny powoduje, że nadmiar wydzielanych enzymów gwałtownie trawi węglowodany. Organizm więc utrzymuje stały poziom energii dzięki białkom. Apetyt takiej osoby sprawia, że dobrze będzie czuć się na diecie białkowej czy tłuszczowej. Nadmiar peptydów powoduje, że osoba ta musi pamiętać o odkwaszaniu organizmu. Zakwaszony organizm z trudem transportuje tlen do komórek, co wywołuje niedotlenienie i niedokrwienie.  Osoby te mają tendencję do alergii oraz bradykardii, wywołanej gwałtownymi spadkami cukru we krwi. Tendencja do hipoglikemii funkcjonalnej powoduje, że osoba ta musi pilnować poziomu cukru we krwi, gdyż po zjedzeniu węglowodanów często następuje gwałtowny wzrost, a następnie spadek glukozy we krwi. Może to wywołać zawroty głowy i omdlenia (zobacz: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach) .

Dieta takiej osoby powinna być bogata w produkty wysokopurynowe: kaczka, baranina, domowe wędliny, śledzie, sardynki, kawior, owoce morza, rośliny strączkowe, większość grzybów, jaja, sery. Szybki spalacz lubi warzywa takie jak awokado, karczochy. Może w swojej diecie używać tłuszczy zwierzęcych takich jak: smalec, masło, domowy majonez na oliwie z oliwek czy oleju. Suplementacja w tym typie metabolicznym opiera się na włączeniu wapnia w dietę, ponieważ osoby te często cierpią na niski poziom tego pierwiastka we krwi i w konsekwencji na osteoporozę. Ponadto antyoksydanty takie jak A, E, C. Wyciągi z owsa mogą pomóc w wyciszeniu przewodu pokarmowego, a kwasy omega 3 zmniejszyć stany zapalne śluzówki. Może to też być wsparcie podczas alergii. Ponadto osoba taka powinna zainteresować się ewentualnymi preparatami na odkwaszenie organizmu.

Warto zaobserwować swój organizm, aby w końcu rozwikłać wiele problemów. Dopasowanie się do konkretnego typu i wykonanie prostego, ogólnodostępnego testu może pozwolić wybrać nam najlepszą i najzdrowszą dla naszego organizmu dietę. Taką po której nastąpi redukcja, ale i znikną problemy trawienne a pojawi się energia.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Aleksandra Grelus
Specjalizacje:
Vegan
Sport
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!