PRZYCZYNY OTYŁOŚCI – ODRZUĆ WYMÓWKI NA BOK
Data publikacji: April 11, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PRZYCZYNY OTYŁOŚCI - ODRZUĆ WYMÓWKI NA BOK

Otyłość to obecnie jedno z największych wyzwań dla medycyny XXI wieku. Liczba osób otyłych przybywa w zastraszającym tempie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje 1,6 miliarda osób z nadmierną masą ciała! Nierzadko winę za otyłość zrzucamy na geny, przyjmowane leki i choroby, oczyszczając siebie z zarzutów, przyjmując bierną postawę. Jakie są prawdziwe przyczyny otyłości? Czas, by odrzucić wymówki na bok!

Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć

OTYŁOŚĆ MAM W GENACH, CZYLI O ZWIĄZKU GENÓW Z OTYŁOŚCIĄ

Zrzucanie winy na geny to jedna z najczęstszych wymówek, która sprawia, że czujemy się niewinni, bo przecież przyczyny otyłości są związane z naszymi genami. Skoro otyłość mamy w genach to niestety nic już nie możemy zrobić, tacy się urodziliśmy i koniec. Czy aby na pewno? Jakie są fakty na temat związku otyłości z genami? Fakt jest taki, że pierwsze wzmianki o genetycznych czynnikach otyłości pojawiły się już jakiś czas temu, bo w latach 50. XX wieku. Od tego momentu zaczęto szerzej interesować się tym tematem, a obecny stan wiedzy pozwala nam na pozytywną odpowiedź na pytanie o to, czy geny mają wpływ na rozwój otyłości. Choć odpowiedź na to pytanie jest pozytywna to musimy zdać sobie sprawę z tego, że mutacje genetyczne mogą prowadzić do otyłości, ale tylko w bardzo rzadkich przypadkach są bezpośrednią przyczyną otyłości. W zdecydowanej większości przypadków otyłość rozwija się w wyniku interakcji pomiędzy genami, a środowiskiem. Wobec tego nie możemy zrzucać odpowiedzialności na geny! Jeśli będziemy stosować się do zasad zdrowego odżywiania i zalecanej ilości aktywności fizycznej predyspozycje genetyczne nie będą miały większego znaczenia! Mówiąc o otyłości, która warunkowana jest przez geny możemy wyróżnić dwa typy:

otyłość jednogenową – występuje bardzo rzadko, do tej pory udało się zdiagnozować jedynie około 200 przypadków tego typu otyłości. U podłoża jej rozwoju leżą mutacje genetyczne prowadzące, m.in. do zaburzeń mechanizmów, które kontrolują apetyt.

Otyłość wielogenową – otyłość, w której kluczowe znaczenie mają interakcje pomiędzy genami, a środowiskiem. Ten typ otyłości związany jest nie tyle z mutacjami genetycznymi, co z różnicami w budowie DNA, które sprawiają, że kodowane białka mają zmienne funkcje, co może powodować skłonność do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale w SPRZYJAJĄCYCH DO TEGO WARUNKACH (co oznacza, m.in. niewłaściwą dietę).

Zobacz również: Czego nie jeść aby schudnąć

PRZYCZYNY OTYŁOŚCI - CHOROBA SPRAWCĄ KILOGRAMÓW?

Winą za otyłość często obarczamy choroby, czy leki stosowane w ich terapii. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeśli będziemy dbać o właściwe nawyki żywieniowe oraz regularną aktywność fizyczną nawet choroba, czy stosowane leki nie powinny być dla nas wymówką. Jedną z najczęstszych chorób, którym przypisujemy otyłość jest niedoczynność tarczycy. Występuje ona u około 1% mężczyzn i 5% kobiet i jest najczęściej występującym zaburzeniem czynności tarczycy.  O niedoczynności tarczycy mówimy, gdy tarczyca produkuje niewystarczające ilości hormonów. W związku z tym, że hormony, które produkuje, czyli trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4) mają duży wpływ na przebieg reakcji metabolicznych, ich zbyt mała ilość prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W związku z tym osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy mogą tłumaczyć sobie fakt nadmiernych kilogramów tym, że ich metabolizm jest wolniejszy (zobacz również: Dieta przy niedoczynności tarczycy). Jest to jednak niewłaściwe podejście, ponieważ jedynie niewyrównana niedoczynność tarczycy może prowadzić do rozwoju otyłości. Objawy, które występują w niedoczynności tarczycy są wynikiem zbyt małej ilości hormonów tarczycy.

Zobacz również: Tabletki odchudzające vs zbilansowana dieta

Wobec tego jeśli niedoczynność tarczycy jest właściwie leczona objawy praktycznie znikają i nie możemy w takim przypadku mówić o tym, że nasza otyłość wynika z choroby. Jeśli zatem obserwujemy u siebie objawy, które mogą świadczyć o tym, że chorujemy na niedoczynność tarczycy, czyli, m.in. ciągłe zmęczenie, uczucie zimna, zaparcia, sucha skóra i włosy, a u kobiet także zaburzenia miesiączkowania warto wykonać diagnostykę w kierunku tej choroby, aby w przypadku jej zdiagnozowania jak najszybciej zacząć leczenie, które wyrówna niedostateczny poziom hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy nie jest jednak jedyną wymówką dla nadmiernych kilogramów.

Zobacz również wpis o feedersach

W czasach, gdy dostęp do informacji jest wręcz nieograniczony, gdy w naszym organizmie zaczyna dziać się coś niedobrego zamiast diagnozy rozwiązania problemu szukamy często w Internecie, czy wśród znajomych. Może prowadzić to do tego, że zachęceni znalezionymi informacjami zaczniemy stosować „cudowne diety”, które mają być lekiem na nasze objawy, a także sposobem na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Nierzadko zdarza się, że są to restrykcyjne, niedoborowe diety, które prowadzą do lepszego samopoczucia na zasadzie efektu placebo. Natomiast jeśli chodzi o wpływ tego typu diet na masę ciała to na początku taki sposób żywienia może przynosić spektakularne efekty jednak na dłuższą metę przyczyni się do powrotu początkowej masy ciała lub nawet jej zwiększenia. Taka sytuacja z kolei da nam pretekst do stwierdzenia, że szczupła sylwetka jest w naszym przypadku niemożliwa do osiągnięcia i otyłość z pewnością nie jest naszą winą, bo przecież zrobiliśmy wszystko, aby schudnąć, lecz znów się nie udało.

Czytaj również: Źle rozumiane odchudzanie - produkty, których niesłusznie się boisz

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!