ŹLE ROZUMIANE ODCHUDZANIE – PRODUKTY, KTÓRYCH NIESŁUSZNIE SIĘ BOISZ
Data publikacji: Aug. 2, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ŹLE ROZUMIANE ODCHUDZANIE – PRODUKTY, KTÓRYCH NIESŁUSZNIE SIĘ BOISZ

Cierpisz na nadwagę/otyłość? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nowej diety odchudzającej? Boisz się, ponieważ w poprzednio stosowanych jadłospisach, które miały pomóc stracić w cudowny sposób 10 kg w miesiąc, brakowało Twojego ulubionego chleba/czekolady/bananów? Jeżeli faktycznie tym razem pragniesz osiągnąć trwały sukces bez wielkich wyrzeczeń, by odchudzanie przyniosło zadawalający efekt, wybierz się do dietetyka.

Zobacz również: Tabletki odchudzające vs zbilansowana dieta

Niestety, większość diet cud niesie ze sobą błędną edukację osób je stosujących. W niejednej z nich znaleźć można informacje o szkodliwości zjadania węglowodanów (także tych znajdujących się w pełnoziarnistym pieczywie czy ziemniakach), produktów bogatych w tłuszcz (także tych roślinnych np. z awokado, orzechów i ziaren), generalnie produktów wysokokalorycznych. Jak wiemy kaloria, kalorii nie równa! Zamiast sięgać po kolejną dietę „od koleżanki z pracy”, „nowy wynalazek tego roku, który pomoże stracić 10-15 kg w miesiącu”, sięgnij po informację od specjalisty, osoby wykształconej w tym kierunku, która chce pomóc, a nie osiągnąć szybki efekt przy okazji szkodząc. W gabinecie dietetycznym możesz przeżyć szok! Dowiesz się, że można tracić na masie ciała jednocześnie jedząc ulubione produkty lub ich alternatywy (oczywiście jeżeli walczysz tylko z nadmiernymi kilogramami, a nie dodatkową jednostką chorobową, w której faktycznie być może będzie trzeba wyeliminować dany produkt, np. w celiakii pieczywo/makaron z mąki pszennej/ żytniej/ orkiszowej/ owsianej/ jęczmiennej). Oto kilka przykładowych produktów jakich nie musimy się obawiać w swoim jadłospisie, a historie krążące o nich w dietach cud, to tylko mity.

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Dlaczego nie mogę schudnąć  

PIECZYWO

Pieczywo pełnoziarniste może stać się elementem prawidłowo zbilansowanej diety odchudzającej. Natomiast ważne by zajadać je w ściśle określnych ilościach. W ciągu dnia wystarczą 2-3 cienkie kromki tzw. chleba ciemnego (z mąki razowej, pełnoziarnistej, z ziarnami, najlepiej na zakwasie). Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne np. alergie pokarmowe/dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki/zgaga), nie warto rezygnować z pieczywa w trakcie stosowania diety redukcyjnej, gdyż jest ono dla nas źródłem m.in. witamin i składników mineralnych, a także dużej ilości błonnika, który daje większe poczucie sytości i pomaga w problemach z zaparciami.  

ZIEMNIAKI

Gdyby spojrzeć na energetyczność ziemniaków, to wcale nie niosą za sobą aż tak dużej liczby kalorii. Co ciekawe 100 g surowych ziemniaków to około  70 kcal, podczas gdy 100 g surowej kaszy to około 350 kcal. W dodatku ziemniaki, w swoim składzie prezentują niską zawartość tłuszczu, za to dużą ilość składników mineralnych, m.in. potas – wpływający na regulację ciśnienia krwi oraz zapobiegający nadmiernemu gromadzeniu wody w organizmie. Właśnie dlatego odchudzanie nie musi się kończyć eliminacją ziemniaków. Jednak, tak jak każdy produkt spożywczy, nawet ten najzdrowszy na świecie, należy spożywać je w umiarze! Ważne też, by umiejętnie je przygotować: gotowanie w wodzie lub na parze. Unikaj frytek nasiąkniętych tłuszczem lub placków ziemniaczanych oraz czipsów.  

MAKARON

Makarony podobnie jak pieczywo mogą stać się dobrym źródłem witamin np. z grupy B oraz składników mineralnych i błonnika. Jednak w trakcie odchudzania, warto zamienić te „jasne” na pełnoziarniste. Naturalnie nie zapominając o zdrowym rozsądku, zjadaniu dań na ich bazie z umiarem, raz na jakiś czas.  

BANAN

Banan jest owocem bogatym w węglowodany. Faktycznie taki dojrzały banan (z ciemniejącą już skórką) może dostarczyć naszemu organizmowi sporej dawki cukrów prostych. Jednak oprócz nich dostarcza także witaminy i co ciekawe jest idealnym prebiotykiem – wspomaga rozwój mikrobioty przewodu pokarmowego. Zabierając się za odchudzanie, nie opieraj się bananom, jeżeli masz na nie ochotę to włącz je do swojego jadłospisu, np. 2-3 dni w tygodniu, do pierwszego lub drugiego śniadania.  

AWOKADO

Z pewnością każdy wie, że awokado to spora ilość kalorii (1 średniej wielkości owoc to nawet 400 kcal). Jednak głównym źródłem tej wysokiej kaloryczności są  tłuszcze i to nie byle jakie! Przez wielu dietetyków uznawane za zdrowe (jednonienasycone i omega-3), gdyż wpływają m.in. na pracę naszego mózgu, pamięć. Co więcej, zajadając się awokado, dostarczamy naszemu organizmowi sporą dawkę kwasu foliowego i potasu. Dodatkowo, obecność awokado w naszej diecie, zmniejsza ryzyko na wystąpienie chorób oczu (np. zwyrodnienie plamki żółtej oka, zaćma), ponieważ owoc ten zawiera luteinę i zeaksantynę.  

CZEKOLADA

Zjedzenie gorzkiej czekolady (>70% kakao), w ilości 2-3 kostek do drugiego śniadania, podczas diety redukcyjnej nie będzie grzechem. Co ciekawe substancje znajdujące się w kakao poprawiają przepływ krwi w mózgu, a więc usprawniają jego pracę. Dodatkowo, osoby z nadciśnieniem tętniczym, które codziennie sięgają po kostkę gorzkiej czekolady, obniżają wartości ciśnienia, Jednak także i w przypadku czekolady należy uważać na ilość! Pamiętajmy, że czekolada gorzka ma właściwości zapierające.  

WINO

Lampka czerwonego wina (dobrej jakości), np. do obiadu, może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. Takie działanie mają głównie wina czerwone (bogate w resweratrol), którym przypisuje się działanie zapobiegające wystąpieniu np. miażdżycy.  

MROŻONKI

Błędne jest myślenie, że owoce/warzywa podczas mrożenia tracą swoje cenne składniki. Poprawnie zamrożone, mogą mieć podobną ilość witamin i składników mineralnych do tych świeżych. W okresie zimowym/jesiennym, kiedy skończył się sezon na ulubiony owoc/warzywo, można urozmaicić odchudzanie mrożonkami.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania  

PIŚMIENNICTWO:

Effect of a moderate fat diet with and without avocados on lipoprotein particle number, size and subclasses in overweight and obese adults: a randomized, controlled trial.Wang L, Bordi PL, Fleming JA, Hill AM, Kris-Etherton PM. J Am Heart Assoc. 2015 Jan 7;4(1):e001355. doi: 10.1161/JAHA.114.001355.

Association of pasta consumption with body mass index and waist-to-hip ratio: results from Moli-sani and INHES studies.Pounis G, Castelnuovo AD, Costanzo S, Persichillo M, Bonaccio M, Bonanni A, Cerletti C, Donati MB, de Gaetano G, Iacoviello L.Nutr Diabetes. 2016 Jul 4;6(7):e218. doi: 10.1038/nutd.2016.20.

Potatoes and risk of obesity, type 2 diabetes, and cardiovascular disease in apparently healthy adults: a systematic review of clinical intervention and observational studies. Borch D, Juul-Hindsgaul N, Veller M, Astrup A, Jaskolowski J, Raben A. Am J Clin Nutr. 2016 Jul 13. pii: ajcn132332. [Epub ahead of print]

http://www.izz.waw.pl/pl/

Red wine polyphenols modulate fecal microbiota and reduce markers of the metabolic syndrome in obese patients.Moreno-Indias I, Sánchez-Alcoholado L, Pérez-Martínez P, Andrés-Lacueva C, Cardona F, Tinahones F, Queipo-Ortuño MI.Food Funct. 2016 Apr 20;7(4):1775-87. doi: 10.1039/c5fo00886g.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agnieszka Pesta
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!