TABLETKI ODCHUDZAJĄCE VS ZBILANSOWANA DIETA – WPŁYW NA EFEKTY I ZDROWIE
Data publikacji: Feb. 20, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

TABLETKI ODCHUDZAJĄCE VS ZBILANSOWANA DIETA - WPŁYW NA EFEKTY I ZDROWIE

Jeśli komuś udałoby się wynaleźć cudowne tabletki odchudzające dziś byłby z pewnością miliarderem. Take tabletki niestety nie istnieją, a w błędzie jest każdy, kto myśli, że za sprawą suplementu diety, czy herbatki na odchudzanie nadmiar kilogramów magicznie zniknie. Pamiętajmy, że jedynie odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna zagwarantuje nam dobre efekty. W „pojedynku” zbilansowana dieta kontra tabletki odchudzające zdecydowanie wygrywa zbilansowana dieta, która w przeciwieństwie do tabletek na odchudzanie nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Czytaj: Odchudzanie - 10 najpopularniejszych mitów!

SUPLEMENT DIETY - BRAK REGULACJI PRAWNYCH

W świetle polskiego prawa suplement diety zaliczany jest do…artykułów spożywczych! Niesie to za sobą wiele poważnych konsekwencji. W związku z tym, że jest to artykuł spożywczy, a nie lek jego skład może być zmieniany już po wprowadzeniu produktu do sprzedaży, co więcej jego działanie nie musi być potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Taki stan rzeczy daje producentom dużo swobody jeśli chodzi o produkcję suplementów diety i pozostawia otwarte drzwi dla ich nieograniczonej kreatywności. Co trzeba zrobić, aby suplement diety został dopuszczony do sprzedaży? Należy zgłosić produkt do Głównego Inspektoratu Sanitarnego…i to by było na tyle. Biorąc pod uwagę regulacje prawne jakim podlegają suplementy diety zachowajmy dystans przy zakupie tych produktów. Na pierwszym miejscu stawiajmy zawsze zdrowe żywienie i aktywność fizyczną.

Czytaj: Odchudzanie - 10 najczęstszych błędów

CO KRYJĄ W SOBIE TABLETKI ODCHUDZAJĄCE?

Nie sposób nadążyć za wszystkimi suplementami diety, które pojawiają się na rynku, ponieważ ze względu na brak rygorystycznych regulacji prawnych jest to rynek, który rozwija się bardzo dynamicznie. Nie sposób zatem opisać każdy składnik jakim są wspomagane tabletki odchudzające. W związku z tym poniżej został zamieszczony opis wybranych składników suplementów diety wspomagających proces odchudzania.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania 

CHITOSAN

Chitosan to polisacharyd pozyskiwany ze skorupiaków morskich. Nie ulega trawieniu w naszym organizmie. Jego dodatek do środków wspomagających odchudzanie wynika z faktu, że związek ten wiąże tłuszcze i uniemożliwia ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Prawdopodobnie chitosan zmniejsza również apetyt.

Skutki uboczne mogące pojawić się podczas przyjmowania produktów zawierających chitosan:

nudności,

wzdęcia (czytaj: Wzdęcia - skąd się biorą i jak im zaradzić?),

zaparcia (zobacz: Zaparcia - rodzaje i leczenie oraz Wzdęcia i zaparcia w ciąży),

niedobory witaminy rozpuszczalnych w tłuszczach.

GARCYNIA KAMBODŻAŃSKA

Garcynia kambodżańska zawiera duże ilości kwasu hydroksycytrynowego, którego właściwości decydują o jej dodatku do suplementów diety wspomagających odchudzanie. HCA (kwas hydroksycytrynowy) stymuluje uwalnianie serotoniny w mózgu, przez co zmniejsza apetyt. Oprócz tego wpływa on na przemiany tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Prawdopodobnie garcynia kambodżańska jest dość dobrze tolerowana, jednak znane są przypadki, w których wywoływała zapalenie wątroby.

GORZKA POMARAŃCZA

Gorzka pomarańcza jest źródłem alkaloidów - synefryny i oktopaminy. Oba te związki wpływają na receptory adrenergiczne (receptory, które znajdują się w błonach komórkowych), a tym samym pobudzają proces termogenezy. Nadwadze i otyłości często towarzyszy występowanie nadciśnienia tętniczego dlatego warto zwrócić uwagę na fakt, że gorzka pomarańcza nie jest obojętna dla leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym (czytaj: Nadciśnienie tętnicze - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć). Związki zawarte w gorzkiej pomarańczy wpływają na metabolizm tych leków. Nie są to jedyne leki, które nie powinny być przyjmowane równocześnie z produktami zawierającymi gorzką pomarańczę. Wchodzi ona również w interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi (zobacz: Depresja - leczenie żywieniowe).

SKONIUGOWANY KWAS LINOLOWY (CLA)

CLA może być przyjmowany z pożywieniem, znajduje się, np. w mięsie zwierząt roślinożernych, czy mleku i produktach mlecznych. CLA może być również produkowany przemysłowo i to właśnie w takiej postaci - syntetycznej dodawany jest do suplementów diety. Co powoduje, że CLA dodawany jest do produktów wspomagających odchudzanie? Wynika to z tego, że nasila on termogenezę, a także wpływa na metabolizm tłuszczów poprzez nasilanie lipolizy (procesu rozpadu tłuszczów) i osłabianie lipogenezy (procesu syntezy tłuszczów). Dodatek CLA do suplementów diety pomimo tego, że jego działanie wygląda bardzo korzystnie może powodować niekorzystne skutki uboczne, do których należą, m.in.:

biegunki,

zaburzenia lipidowe (wzrost poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów),

insulinooporność.

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Dlaczego nie mogę schudnąć

TABLETKI ODCHUDZAJĄCE VS ZBILANSOWANA DIETA - PODSUMOWANIE

Przedstawiony opis wybranych składników znajdujących się w produktach wspomagających odchudzanie wskazuje na to, że czas - zamiast przeznaczony na poszukiwania idealnej tabletki na odchudzanie - warto przeznaczyć na zaplanowanie zbilansowanej diety. Odpowiednia ilość kalorii, pełnowartościowego białka, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (czytaj: Kwasy omega-3), węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego (zobacz: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie), witamin i składników mineralnych połączona z regularną aktywnością fizyczną (zobacz: Codzienna aktywność fizyczna to nie olimpiada, czyli jak w łatwy i przyjemny sposób uczynić ją nawykiem?) to najefektywniejsze „tabletki odchudzające"!

Czytaj również: Źle rozumiane odchudzanie - produkty, których niesłusznie się boisz 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!