DIETA PRZY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY
Data publikacji: May 29, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DIETA PRZY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY

Właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy odgrywa znaczącą rolę, ponieważ pozwala chorym na zachowanie prawidłowej masy ciała przy zwolnionym metabolizmie, a także poprzez dostarczanie odpowiednich składników usprawnia funkcjonowanie tarczycy. Jak powinna wyglądać właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy?

SPOWOLNIONA PRZEMIANA MATERII - JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Tarczyca to narząd, gdzie wytwarzane są dwa bardzo ważne dla całego metabolizmu hormony tarczycy: trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4). W wyniku niedoczynności tarczycy dochodzi do upośledzenia ich produkcji, co pociąga za sobą zwolnienie podstawowej przemiany materii nawet o 30%. Spowolniony metabolizm stwarza poważne ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, szczególnie jeśli nasze nawyki żywieniowe dalekie są od tych zalecanych przez dietetyków. Jak radzić sobie ze zwolnionym metabolizmem przy niedoczynności tarczycy? Oto kilka wskazówek.

- Jedz regularnie, w odstępach czasu nie dłuższych niż 3-4 godziny! Nie opuszczaj śniadań, ani kolacji (ostatni posiłek jedz najpóźniej 2h przed snem).

- Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie pojawiła się odpowiednia ilość błonnika pokarmowego – w tym celu wprowadź do swojego jadłospisu pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (najlepiej w formie surówek), owoce (czytaj więcej o błonniku).

- Wyeliminuj z jadłospisu produkty bogate w cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans. Unikaj słodyczy, słonych przekąsek, dań typu fast food (Sprawdź czy jesteś uzależniony od cukru).

- Pamiętaj o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej (minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo). Pamiętaj również o tym, że aktywność fizyczna ma być źródłem przyjemności, a nie stresu, więc dobierz jej formę tak, aby była dla Ciebie odpowiednia (czytaj: Codzienna aktywność fizyczna to nie olimpiada).

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Plan treningowy podczas odchudzania

SKŁADNIKI MINERALNE NA POMOC TARCZYCY!

W niedoczynności tarczycy ważne jest, by jadłospis skomponowany był w sposób, który pomoże nam zachować prawidłową masę ciała. Oprócz tego posiłki dla osób z niedoczynnością tarczycy powinny być zaplanowane tak, aby dostarczały składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Jakie składniki mineralne korzystnie wpływają na funkcjonowanie tego narządu i nie powinno ich zabraknąć w diecie osób z niedoczynnością tarczycy?

Jod

Jod to pierwiastek, który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Jego niedobór może przyczynić się do rozwoju pierwotnej niedoczynności tarczycy jednak ma to miejsce coraz rzadziej ze względu na obowiązek jodowania soli kuchennej (czytaj o rodzajach soli). Oprócz tego, że jod znajduje się w soli kuchennej oraz jodowanej soli morskiej i himalajskiej możemy znaleźć go również w owocach morzach, algach morskich a także rybach morskich. Największą ilość tego pierwiastka zawiera dorsz, mintaj, makrela, sardynka oraz tuńczyk.

Żelazo

Żelazo jest składnikiem enzymu – tyreoperoksydazy, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Żelazo może być dostarczane zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.W tym drugim przypadku powinniśmy zwrócić uwagę, by w parze z odpowiednią ilością żelaza szła odpowiednia ilość witaminy C, która zwiększa jego przyswajalność. W jakich produktach znajdują się największe ilości tego pierwiastka? Bogatym źródłem żelaza jest mięso czerwone, jajka, a także pełnoziarniste produkty zbożowe, kakao, pestki dyni, szpinak, natka pietruszki, buraki.

Zobacz: Niedobory żelaza -  co jeść?

Selen

Odpowiednia ilość selenu w diecie osób chorujących na niedoczynność tarczycy jest bardzo ważna jednak selen nie spełnia swojej roli jeśli w diecie jest za mało jodu. Dlatego, tak ważne jest, by posiłki komponowane były z uwzględnieniem znaczenia wszystkich składników mineralnych, a nie jedynie jednego z nich (np. jodu). Selen znajdziemy przede wszystkim w orzechach brazylijskich, rybach morskich (halibut, śledź, dorsz), mięsie z indyka, wołowinie, nasionach słonecznika, pestkach dyni, sezamie, owocach morza.

Cynk

Cynk wchodzi w skład białek receptorowych trójjodotyroniny dlatego jego niedobór w diecie może powodować upośledzone wiązanie tego hormonu. Cynku powinniśmy szukać przede wszystkim w zarodkach pszennych, pestkach dyni, kaszy gryczanej, migdałach, nasionach słonecznika, orzechach laskowych, mięsie oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.

SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI, KTÓRYCH NIE POLUBI TWOJA TARCZYCA

Jeśli mówimy o tym czego nie może zabraknąć w diecie warto też wspomnieć o tym, że istnieją składniki żywności, których nasza tarczyca z pewnością nie polubi! Zalicza się do nich produkty, które są źródłem tioglikozydów, czyli, m.in. kapusta, brukselka, brokuły, kalafior, kalarepa, rzepa, rzodkiewka, jarmuż. Ograniczenie ich spożycia powinno mieć miejsce jedynie przy niedoborach jodu. Biorąc pod uwagę, że warzywa te dostarczają wielu cennych składników warto rozważyć jedynie ograniczenie ich ilości w diecie w uwzględnieniem odpowiedniej obróbki. Gotowanie bez przykrywki zmniejsza ilość tioglikozydów o około 30%. Korzystne w tym przypadku jest także kiszenie, które również obniża ilość tych związków w produkcie. Innymi związkami, których nie polubi nasza tarczyca jest genisteina i daidzeina, które występują przede wszystkim w soi oraz produktach sojowych (m.in. mąka sojowa, płatki sojowe, tofu).

Zobacz również: Dlaczego nie mogę schudnąć 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!