JEDZ POWOLI, PRZEŻUWAJĄC DOKŁADNIE KAŻDY KĘS!
Data publikacji: June 26, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JEDZ POWOLI, PRZEŻUWAJĄC DOKŁADNIE KAŻDY KĘS!

„Jedz powoli” - takie zalecenie powinno być zawarte w każdej liście zaleceń, którą pacjent otrzymuje od dietetyka. Dla efektywnego odchudzania oraz poprawy stanu zdrowia ważne jest nie tylko to co jemy, ale także w jaki sposób jemy. Dlaczego jedzenie bez pośpiechu jest, tak ważne?

JEDZ POWOLI! DLACZEGO JEST TO TAK WAŻNE?

Choć część z nas może myśleć, że procesy trawienia rozpoczynają się w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego – żołądku, czy jelitach, nie jest to prawdą. Pierwszy etap trawienia zachodzi już na samym początku naszego układu trawiennego, czyli w jamie ustnej. To dlatego dokładne żucie jest tak ważne. Jeśli zlekceważymy tę czynność, automatycznie pogorszymy proces trawienny jaki zachodzi na tym etapie. Pokarm, który dostaje się do jamy ustnej jest rozdrabniany, miażdżony przez nasze zęby. Następnie przy udziale śliny produkowanej przez ślinianki formowany jest z niego kęs pokarmu, który drogą przełyku trafia do żołądka, a następnie do jelita cienkiego i grubego.

Funkcja śliny

Ślina oprócz tego, że pomaga w formowaniu kęsów spełnia również inne ważne funkcje. Zawarte w niej chlorki magnezu, sodu oraz potasu zobojętniają substancje, które mogą wpływać niekorzystnie na przełyk, jamę ustną oraz gardło. Oprócz tego, jak to już zostało wspomniane w ślinie znajdują się pierwsze enzymy trawienne. Są nimi amylaza ślinowa oraz lipaza ślinowa (tzw. podjęzykowa). Amylaza ślinowa zapoczątkowuje trawienie węglowodanów złożonych, takich jak skrobia, której dalszy proces trawienia odbywa się w jelicie. Natomiast lipaza ślinowa, nazywana również podjęzykową rozpoczyna trawienie tłuszczów. Odpowiednie rozdrobnienie pokarmu w wyniku dokładnego żucia, zwiększa powierzchnię pokarmu, na którą mogą działać wspomniane enzymy oraz wydłuża czas kontaktu treści pokarmowej z nimi. Wszystko to sprawia, że początkowe etapy trawienia odbywające się w jamie ustnej są efektywne, a do dalszych odcinków przewodu pokarmowego trafia już wstępnie strawiony pokarm.

Zobacz również: Skrobia oporna - pożywka dla dobrych bakterii

Uczucie sytości

Oprócz faktu, że dokładne żucie każdego kęsa jest ważne z punktu widzenia trawienia, jest ono ważne również ze względu na fakt sytości i delektowania się jedzeniem. Jeśli zjadamy posiłki w pośpiechu, nie mamy okazji, by tak naprawdę poczuć ich smak, delektować się nimi. Jedzenie staje się dla nas odruchem mechanicznym i przestajemy kontrolować ilość spożywanego pokarmu. Dodatkowo musimy pamiętać, że nasz organizm nie od razu rejestruje, że jesteśmy najedzeni i powinniśmy przestać jeść. Sygnał sytości trafia do mózgu po około 20 minutach od spożycia pokarmu. Dlatego wolniejsze spożywanie posiłków chroni nas przed zbyt szybkim sięgnięciem po dodatkową porcję.

Zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym

Oprócz tego, że niedokładne żucie każdego kęsa naraża nas na jedzenie większych ilości jedzenia, a przez to nadmierne kilogramy, może także prowadzić do wystąpienia różnych dolegliwości. W wyniku niedokładnego, szybkiego przeżuwania pokarmu, proces trawienia w jamie ustnej staje się mniej efektywny. W związku z tym pokarm jest gorzej trawiony w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego i dłużej zalega w żołądku. Może powodować to wystąpienie bólu brzucha, czy ospałości. Ponadto jedząc w pośpiechu, a przy tym często rozmawiając i pijąc napoje gazowane, wprowadzamy do naszego przewodu pokarmowego gazy, które mogą wywoływać wzdęcia.

Zobacz również: Problemy gastryczne u sportowców

JAK JEŚĆ POWOLI – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Łatwo powiedzieć „jedz bez powoli”, lecz trudniej zrobić! Jeśli zastanowimy się ile razy mieliśmy okazję zjeść posiłek w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs to pewnie dojdziemy do wniosku, że taka sytuacja zdarza się zbyt rzadko. Co zrobić, by temu zapobiec i by dokładnie przeżuwać każdy kęs delektując się jedzeniem i nie zaburzając procesów trawienia? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Zaplanuj śniadanie

Śniadanie, to jeśli chodzi o tempo jedzenia najbardziej problematyczny posiłek. Często jemy je w biegu, przekładając wartość snu nad ten ważny posiłek. Zdarza się również, że wybiegamy z domu bez zjedzenia śniadania, co jest absolutnym błędem! Jeśli chcemy zjeść śniadanie w spokoju, musimy to dobrze zaplanować. Zastanówmy się czemu zjadamy śniadanie w biegu – przez to, że chcemy pospać dłużej, a może rano czas zajmują nam zbędne rzeczy, jak np. przeglądanie stron internetowych?

Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia!

Jedz w swoim tempie

Zdarza się, że tempo jedzenia posiłku narzucane jest przez osoby, z którymi wspólnie zjadamy posiłek. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to przestań patrzeć na innych i pamiętaj, by jeść we własnym tempie! Nie poddawaj się presji otoczenia i nie bój się mówić o tym, że chcesz zjeść w spokoju. Jeśli problemem staje się pochłanianie szybkich posiłków podczas pracy, to ustaw sobie posiłek jako priorytet podczas przerwy. Zastanów się, czy brak czasu na posiłek i jedzenie w pośpiechu nie są spowodowane tym, że zamiast coś zjeść w spokoju, wolisz iść na długie plotki, czy zrobić więcej w pracy i celowo skrócić przerwę. Jeśli wygospodarujesz odpowiednią ilość czasu na posiłek podczas pracy, nie będziesz musiał jeść w pośpiechu z powodu szefa stojącego nad Twoją głową.

Zobacz również: Kontroluj stres - dieta dla zabieganych

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!