KONTROLUJ STRES – DIETA DLA ZABIEGANYCH
Data publikacji: 19 lipca 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

KONTROLUJ STRES - DIETA DLA ZABIEGANYCH

STRES -  ZJAWISKO  POWSZECHNE

Żyjemy w czasach, gdzie tempo życia stale rośnie. W pogoni za karierą pracujemy coraz wydajniej i dłużej, co z pewnością przekłada się na naszą karierę (a i to nie zawsze), jednak z pewnością nie przekłada się to na nasze zdrowie. Nawał obowiązków i spraw do załatwienia sprawia, że towarzyszy nam chroniczny stres, konsekwencją czego są problemy z koncentracją, kreatywnym myśleniem czy zasypianiem. Stres bardzo często mobilizuje nas do działania, jednak utrzymujący się przez dłuższy okres czasu może powodować nawet dolegliwości fizyczne, a ze względu na obniżoną odporność mogą pojawić się różne infekcje np. zapalenie gardła czy katar. Stres, jako zjawisko powszechne, powoduje, że wiedza na temat tego jak sobie z nim radzić jest wiedzą bezcenną.

Zobacz również: Rosół z kury - czy aby na pewno najlepszy sposób na infekcje?  

JAK OKIEŁZNAĆ STRES?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wystarczą zmiany w naszym stylu życia!  

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA  A STRES

Jedną ze zmian, która z pewnością pomoże nam w okiełznaniu uczucia chronicznego stresu jest systematyczna aktywność fizyczna. Nie jest żadnym odkryciem, że ruch świetnie znosi napięcie i powoduje uwolnienie tzw. hormonów szczęścia, które spowodują, że od razu poczujemy się lepiej. Warto uprawiać te dyscypliny sportu, które lubimy. Robienie czegoś na siłę nie da pożądanych efektów. Świetnym sposobem jest dla przykładu poranna gimnastyka, która da siłę i pozytywną energię na cały dzień.  

MEDYTACJA  A STRES

Medytacja, czy nawet nauka umiejętnego wykonywania głębokich oddechów z pewnością pomoże w bardzo stresujących sytuacjach. Warto znaleźć sobie dogodne miejsce i spokojnie pomedytować przez 5-10 minut, by zminimalizować stres.  Rezultaty będą zaskakujące!  

DIETA A STRES

Przechodzimy do meritum. Bez dwóch zdań zmiana nawyków żywieniowych przynosi najlepszy rezultat w okiełznaniu chronicznego stresu. Co należy zmienić?

- Pamiętaj o wartościowym śniadaniu! Pozwoli ono na dostarczenie organizmowi potrzebnej mu energii przez kolejne 3,4 godziny. Jeśli zachodzi taka potrzeba to wstań wcześniej i przygotuj sobie też II śniadanie. Absolutnie nie wychodź bez śniadania z domu! Przykład: jajecznica, pełnoziarniste pieczywo, sałata, pomidor, zielona herbata.

- Uważaj na to, co trafia do Twoich ust! Mowa oczywiście o przekąskach w ciągu dnia. Kiedy na biurku leży sterta papierów trudno koncentrować się na odpowiednim żywieniu, dlatego wybieraj wartościowe przekąski. Unikaj słonych paluszków, słodyczy czy smażonych orzeszków.

Przykład: surowa marchewka, kalarepa, ogórek, papryka, suszone owoce (śliwki, rodzynki, żurawina, daktyle).

- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Dowiedziono, że wypicie szklanki wody tuż przed wykonaniem jakiegoś zadania wymagającego wysiłku intelektualnego, zwiększa naszą kreatywność o 30%! Wybieraj wodę źródlaną bądź wodę mineralną bogatą w magnez (15 minut stresu niszczy połowę dziennej dawki magnezu!).

- Świeże owoce i warzywa! Kluczowym elementem w walce z chronicznym stresem będą witaminy (zwłaszcza z grupy B i witamina C) i minerały (przede wszystkim magnez). Zawarte w nich przeciwutleniacze będą neutralizować wolne rodniki, korzystnie wpływając na nasze samopoczucie. Nie wspominając już o ich wpływie na naszą skórę, włosy czy paznokcie. Najlepiej spożywać je w postaci surowej, ponieważ poddane obróbce termicznej tracą sporą cześć witamin i minerałów!

- Wybieraj produkty łatwostrawne. Potrawy ciężkostrawne dodatkowo obciążają przewód pokarmowy, co osłabia w konsekwencji efektywne myślenie. Dlatego w opozycji do wybierania produktów smażonych na głębokim tłuszczu czy produktów typu fast food, sam przygotuj zdrowy lunch. Preferowany sposób przygotowania posiłków to gotowanie, pieczenie i duszenie. Jeśli Twoje tempo pracy jest duże poszukaj cateringu oferującego zdrową żywność.

- Wybieraj produkty zawierające pełnowartościowe białko. Świetnym wyborem będzie mleko i jego przetwory, chude gatunki mięs (mięso z indyka czy kurczaka) oraz ryby (zobacz: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka).

- Warto dodatkowo wypijać świeżo wyciśnięte soki czy herbaty ziołowe, szczególnie z melisy i mięty. Działają one bowiem uspokajająco i kojąco na układ nerwowy, zmniejszając w ten sposób stres.

- Unikaj produktów, które tylko na moment poprawiają nastrój: kawa, cola, napoje energetyzujące, mocna herbata, alkohol, słodycze. Przewlekły nadmiar tych produktów w diecie na dłuższą metę prowadzi do nasilenia objawów stresu.

TOP 5 PRODUKTÓW, KTÓRE POMOGĄ CI SIĘ ZRELAKSOWAĆ

1. Migdały - bogate źródło magnezu - pierwiastka, który jak żaden inny potrafi trzymać nerwy na wodzy. Świetny sposób na zdrową i smaczną przekąskę.

2. Awokado – potężne źródło witamin z grupy B, które poprawiają nastrój i usprawniają pracę neuroprzekaźników. Z awokado można przyrządzić pyszne sałatki na drugie śniadanie.

3. Płatki owsiane – wartościowe węglowodany zwarte w płatkach wzmagają produkcję serotoniny, hormonu, które pomaga nam się zrelaksować i minimalizować stres.

4. Czarna porzeczka – zawiera antyutleniacze (przede wszystkim antocyjany), które łagodzą napięcia i poprawiają koncentrację.

5. Gorzka czekolada – kilka kostek czekolady świetnie reguluje poziom kortyzolu, zwanego „hormonem stresu”, dodatkowo jest źródłem magnezu.

Reasumując, aby w pełni móc kontrolować stres konieczna jest zmiana stylu życia z naciskiem na świadome i odpowiednie wybory żywieniowe. Stosując wyżej wymienione wskazówki z pewnością uda Ci się opanować chroniczny stres, podwyższając tym samym nie tylko efektywność pracy, ale ogólnie jakość Twojego życia.  

By wzmocnić układ nerwowy i zminimalizować destrukcyjne działanie stresu, zajrzyj do darmowej aplikacji Kcalmar - dieta i przepisy i skorzystaj z diety dla super mózgu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kcalmar https://itunes.apple.com/pl/app/kcalmar-dieta-i-przepisy/id1052125185?mt=8

Autor tekstu- Maciej Pokarowski  

PIŚMIENNICTWO:

Zachowaj wewnętrzną równowagę, Aktywność, zdrowie i uroda, Nr 12/2015, str. 21-24.

Apetyt na witaminy, Moda na zdrowie, Nr 4/2016, str. 26-27.

Alchimowicz M.: Dieta na stres: sposób na stres w 7 dni. Men’s Health, 2010.

https://www.sante.pl/wiadomosci/pokaz/dieta-na-stres-zdrowe-odzywianie-sposobem-by-utrzymac-nerwy-na-wodzy (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 13.53).

http://www.ofeminin.pl/zdrowy-styl-zycia/dieta-na-stres-10-produktow-ktore-pomoga-ci-sie-zrelaksowac-s953574.html (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 14.13).

     

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Kształtowanie Sylwetki
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!