PROBLEMY GASTRYCZNE U SPORTOWCÓW
Data publikacji: June 23, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PROBLEMY GASTRYCZNE U SPORTOWCÓW

Sport utożsamiany jest z dobrym samopoczuciem i poprawą stanu zdrowia. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy w szczególności długotrwały wysiłek fizyczny o dużej intensywności prowadzi do wystąpienia pewnych dolegliwości. Najczęściej są to problemy gastryczne, które przy przestrzeganiu odpowiednich zasad są możliwe do wyeliminowania.

SKĄD BIORĄ SIĘ PROBLEMY GASTRYCZNE U SPORTOWCÓW?

Skoro tak wiele mówi się o tym, że sport to zdrowie to skąd nagle wzięły się problemy gastryczne u sportowców? Problemy gastryczne, czyli dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. biegunka, bóle brzucha, nudności) utożsamiane są najczęściej z niewłaściwą dietą, czy osobami starszymi, tymczasem okazuje się, że wcale nie rzadko dotykają sportowców. Jakie są przyczyny występowania problemów gastrycznych u sportowców?

Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?

Przyczyny fizjologiczne

Jedną z najczęstszych przyczyn, która wywołuje nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są zmiany w przepływie krwi. Najprościej mówiąc podczas wysiłku fizycznego dla naszego organizmu priorytetem staje się dostarczenie krwi do miejsc, które najaktywniej pracują podczas uprawiania sportu. W związku z tym najlepiej ukrwione stają się mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy, płuca, mózg, a ukrwienie narządów przewodu pokarmowego zostaje odsunięte na dalszy plan. Gorsze ukrwienie układu pokarmowego przyczynia się do tego, że pracuje on mniej efektywnie i pojawiają się problemy gastryczne. Zmniejsza się aktywność perystaltyczna przewodu pokarmowego, a także napięcie mięśni zwieracza przełyku, co często prowadzi do, tzw. zgagi. Kolejną przyczyną są zmiany hormonalne, które wiążą się przede wszystkim ze stresem towarzyszącym sportowcom przed ważnymi zawodami.

Zobacz również: Jak się odżywiać, by wygrywać walki MMA

Przyczyny mechaniczne

Intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do uszkodzeń błony śluzowej jelit. Ponadto powtarzalne wstrząsy żołądka (np. podczas biegu) zwiększają ryzyko wystąpienia gazów i biegunek związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Na wystąpienie problemów gastrycznych u sportowców wpływ ma także pozycja, w jakiej znajduje się ciało podczas uprawiania danej dyscypliny. Zaobserwowano, że pozycja, w której znajdują się osoby trenujące kolarstwo sprzyja wzrostom ciśnienia w jamie brzusznej.

Zobacz również: Wzdęcia - skąd się biorą i jak im zaradzić?

Błędy żywieniowe

To, jak wygląda nasz sposób żywienia nigdy nie pozostaje obojętne dla funkcjonowania naszego przewodu pokarmowego. W związku z tym przyczyną wystąpienia problemów gastrycznych u sportowców mogą być popełniane przez nich błędy żywieniowe. Przede wszystkim jest to nieprzestrzeganie godzin posiłków, dieta bogata w cukry proste i tłuszcz, czy dieta bogatobłonnikowa w dniu zawodów. Przyczyna dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego może leżeć również w nieodpowiednim nawodnieniu organizmu.

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

CO ZROBIĆ, BY UNIKNĄĆ NIEPRZYJEMNYCH PROBLEMÓW GASTRYCZNYCH?

Odbijanie, nudności, zgaga, bóle brzucha, wzdęcia i gazy, biegunka to problemy gastryczne, z którymi mogą zmagać się sportowcy. Z pewnością nie pomagają one w osiąganiu dobrych wyników sportowych i zdobywaniu miejsca na podium. Fakt, że nudności, czy biegunka mogą zniweczyć wiele miesięcy ciężkiej pracy i uniemożliwić wygraną może być bardzo frustrujący. Dlatego warto zastanowić się jaka jest przyczyna występowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i jak najszybciej ją wyeliminować. Co zrobić, by przewód pokarmowy sportowca nie dał o sobie znać w najbardziej nieoczekiwanym momencie? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

- Zachowaj odpowiedni odstęp pomiędzy posiłkiem, a treningiem. Jeśli obciążysz swój przewód pokarmowy dużą ilością pokarmu do strawienia tuż przed treningiem, to nie dziw się, że może się on zbuntować. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, to pamiętaj o tym, by ostatni obfity posiłek zjeść najpóźniej 3-4h przed treningiem.

- Unikaj produktów bogatych w błonnik pokarmowy w posiłku przedtreningowym oraz w dniu zawodów. Tego typu produkty nie powinny być całkowicie wyeliminowane z diety ze względu na ich dużą wartość odżywczą. Jednak planowanie ich spożycia przed treningiem oraz przed zawodami to nie najlepszy pomysł. W tym czasie sportowiec powinien „wyciszyć” swój przewód pokarmowy, a nie pobudzać go do pracy.

- Unikaj produktów bogatych we fruktozę, ksylitol i sorbitol w posiłku przedtreningowym oraz przed zawodami. Spożywanie ich w zbyt dużych ilościach może prowadzić do wystąpienia biegunki.

- Uważaj na kofeinę, ponieważ jeśli cierpisz na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, to kofeina może je nasilać.

- Nie eksperymentuj z nowymi produktami przed ważnymi zawodami. Eksperymenty w kuchni zostaw sobie na inny dzień, ponieważ może okazać się, że jeden z twoich eksperymentów nie polubi się z przewodem pokarmowym.

- Zapisuj to, co jesz, gdy pojawią się problemy gastryczne. Notowanie produktów, które zjadasz przed treningiem może w znacznym stopniu ułatwić Ci identyfikację żywności, która odpowiada za problemy gastryczne. Nasza pamięć jest zawodna, więc jest to dobry sposób, by o niczym nie zapomnieć.

- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Brak odpowiedniego nawodnienia może nasilać problemy gastryczne.

Zobacz również: Posiłek przed treningiem i po treningu

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!