TRENING CARDIO – JAK WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?
Data publikacji: June 7, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

TRENING CARDIO – JAK WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?

Trening cardio powinien stanowić nieodłączny element zdrowego stylu życia. Pod tym terminem kryje się szerokie spektrum form aktywności fizycznej, których regularne wykonywanie może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych.

CO KRYJE SIĘ POD TERMINEM „TRENING CARDIO”?

Pod terminem „trening cardio” kryje się cała masa ćwiczeń, które zaliczane są do ćwiczeń aerobowych. Ich nazwa wzięła się stąd, że czas trwania ćwiczeń aerobowych jest na tyle długi, że mięśnie mogą zostać spokojnie zaopatrzone w tlen. Głównym celem treningu cardio jest poprawa wytrzymałości organizmu. Warto wiedzieć co kryje się pod terminem „trening cardio” jednak, aby trening ten wprowadzić w życie niezbędna jest również wiedza dotycząca tego, jakie ćwiczenia zaliczają się do treningu cardio.

Zobacz również: Wieczorny plan treningowy, czyli 5 powodów, by ćwiczyć wieczorem

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ ZALICZANYCH DO TRENINGU CARDIO:

- pływanie,
- ćwiczenia fitness,
- nordic walking,
- bieganie (zobacz: Jak zacząć biegać? - Wskazówki dla początkujących),
- jazda na rowerze (a także rowerku stacjonarnym),
- jazda na rolkach/wrotkach/łyżwach,
- gry zespołowe: siatkówka, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna itp.

Jak widać ilość ćwiczeń, które możemy wykonywać w ramach treningu cardio jest naprawdę długa i różnorodna. Jest to z pewnością duża zaleta, ponieważ oznacza to, że każdy bez problemu znajdzie odpowiednie dla siebie ćwiczenia. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna nie powinna być dla nas źródłem stresu, lecz przyjemności. Dlatego warto przeanalizować listę ćwiczeń i zastanowić się, które z nich będą dla nas najbardziej odpowiednie i nie będziemy codziennie zmuszać się do ich wykonywania.

Zobacz: Codzienna aktywność fizyczna to nie olimpiada, czyli w jak łatwy sposób uczynić ją nawykiem? 

JAK TRENING CARDIO WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?

Trening cardio niewątpliwie przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści, o czym mówi się bardzo często. Jednak, by odczuć jego zalety musimy zadbać o regularność treningów i pamiętać, że zalecana ilość aktywności fizycznej to minimum 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu. Czas ten możemy podzielić sobie na sesje treningowe jednak nie mogą być one krótsze niż 10 minut. W związku z tym bezpodstawna staje się tutaj wymówka pod tytułem „nie mam czasu na aktywność fizyczną”. Jeśli przyjrzymy się korzyściom zdrowotnym regularnych treningów cardio, to uświadomimy sobie, że czas wygospodarowany na aktywność fizyczną zwróci nam się wielokrotnie!

Zobacz: Zdrowy styl życia - małe zmiany, duże efekty

WPŁYW TRENINGU CARDIO NA UKŁAD KRĄŻENIA

Ćwiczenia cardio wpływają bardzo korzystnie na funkcjonowanie naszego układu krążenia dlatego poleca się go w profilaktyce, a także jako element wspomagający leczenie chorób układu krążenia. W wyniku regularnych treningów cardio obniża się częstotliwość skurczów serca, ale nie jest to nic negatywnego, a wręcz przeciwnie! Oznacza to, że nasze serce pracuje wydajniej, ponieważ podczas jednego skurczu jest w stanie pompować więcej krwi. Ponadto trening cardio obniża ciśnienie tętnicze krwi zarówno jeśli chodzi o wartości skurczowe, jak i rozkurczowe, co ma szczególne znaczenie u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Znaczenie treningu cardio w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia wynika również z faktu, że tego typu ćwiczenia korzystnie wpływają na profil lipidowy. Prowadzą do obniżenia poziomu cholesterolu LDL jednocześnie podnosząc poziom cholesterolu HDL. To jednak nie koniec zalet jakie niesie za sobą regularny trening cardio w kontekście chorób serca. Kolejną korzyścią jest fakt, że ćwiczenia cardio zmniejszają wydzielanie czynników prozapalnych.

Zobacz również: Trening siłowy dla każdego!

WPŁYW TRENINGU CARDIO NA UKŁAD ODDECHOWY

Korzyścią zdrowotną wynikającą z regularnych ćwiczeń zdrowotnych jest również sprawniejsze funkcjonowanie układu oddechowego. Ćwiczenia cardio powodują wzmocnienie mięśni oddechowych. Dzięki temu pogłębia się nasz oddech i jesteśmy w stanie pobrać większe ilości tlenu, a nasze komórki są stają się lepiej dotlenione, co wpływa korzystnie na ich funkcjonowanie.

Zobacz również:

Poranny trening - zalety wczesnej aktywności

Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

WPŁYW TRENINGU CARDIO NA MASĘ CIAŁA

Czytając informacje na temat treningu cardio, często możemy spotkać się z określeniem, że jest to jedna z najlepszych form ćwiczeń odchudzających, pomagających spalić tkankę tłuszczową. Jest to prawda, ponieważ ćwiczenia aerobowe jakimi są ćwiczenia cardio powodują spalanie rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej. Plusem ćwiczeń cardio jest również to, że mogą być wykonywane w grupie osób (np. gry zespołowe, fitness), dzięki czemu osoby wspólnie trenujące mogą wzajemnie motywować się do zmiany. W związku z tym regularne trening cardio są doskonałą propozycją dla osób, które zmagają się z nadmierną masą ciała.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania

WPŁYW TRENINGU CARDIO NA SAMOPOCZUCIE

Bardzo ważnym aspektem jest nie tylko utrzymanie zdrowia fizycznego, ale także zdrowia psychicznego. Stres, smutek, czy złość towarzyszące nam przez dłuższy czas z pewnością odbiją się negatywnie na stanie naszego organizmu. Dlatego należy podkreślić, że trening cardio wpływa pozytywnie na stan organizmu, dzięki temu, że poprawia nasze samopoczucie, pomaga wyzbyć się negatywnych emocji i rozładować stres. Biorąc pod uwagę, że obejmuje on takie formy aktywności fizycznej, jak gry zespołowe, czy fitness może być również świetnym sposobem na spędzenie czasu w miłym towarzystwie.

Zobacz: Śmiech to zdrowie! Czyli o wpływie radości na organizm

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!