TRENING SIŁOWY DLA KAŻDEGO!
Data publikacji: June 8, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

TRENING SIŁOWY DLA KAŻDEGO!

Trening siłowy często kojarzy nam się z kulturystami spędzającymi wiele godzin na siłowni i podnoszącymi ciężary. Dlatego słysząc ten termin niejeden z nas stwierdzi, że to trening przeznaczony dla wybranej grupy osób, które trenują zawodowo. Nic bardziej mylnego. Trening siłowy przynosi wiele korzyści zdrowotnych i jest dostępny dla każdego!

CO KRYJE SIĘ POD POJĘCIEM TRENING SIŁOWY?

Trening siłowy nazywany także treningiem oporowym polega na wykonywaniu ćwiczeń o charakterze anaerobowym (czyli beztlenowym) z obciążeniem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że obciążeniem nie musi być sztanga, która często kojarzona jest z tym typem ćwiczeń. Obciążeniem może być również ciężar naszego ciała, co sprawia, że tego typu trening możemy wykonywać w warunkach domowych. Musimy jednak pamiętać, że jeśli planujemy domowy trening, musimy dobrze przemyśleć i zaplanować jakie ćwiczenia mają się na niego składać oraz z jaką intensywnością zostaną wykonane. Nie należy również zapominać o odpowiedniej rozgrzewce, która uchroni nas przed urazami.

Zobacz również:

Poranny trening - zalety wczesnej aktywności

Wieczorny plan treningowy, czyli 5 powodów, by ćwiczyć wieczorem

JAKIE KORZYŚCI ZDROWOTNE NIESIE ZA SOBĄ WYKONYWANIE ĆWICZEŃ SIŁOWYCH?

Bardzo dużo w kontekście poprawy zdrowia mówi się o treningu wytrzymałościowym. Natomiast trening siłowy jest niejednokrotnie pomijany, co stanowi duży błąd. Odpowiednio zaplanowany trening siłowy, wykonywany regularnie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z nich.

Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?

WZMOCNIENIE MIĘŚNI, STAWÓW I WIĘZADEŁ

Niewątpliwą zaletą ćwiczeń oporowych jest ich korzystny wpływ na mięśnie, a także stawy i więzadła. Ćwiczenia oporowe wykonywane regularnie przyczyniają się do zwiększenia siły oraz wytrzymałości mięśni i nie jest to wcale korzyść zarezerwowana dla sportowców wyczynowych. Poprawa siły i wytrzymałości mięśniowej mocno przekłada się na życie codzienne, ponieważ sprawia, że każdą czynność wykonuje nam się z większą łatwością, a nasza tolerancja na zmęczenie jest znacznie lepsza, przez co możemy pracować efektywniej! Ćwiczenia siłowe wpływają pozytywnie nie tylko na mięśnie, ale także na stawy i więzadła. Wzmacniają i stabilizują stawy, dzięki czemu zmniejszają ryzyko urazów.

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

PIĘKNIE WYMODELOWANA SYLWETKA

Jedną z kluczowych zalet treningu siłowego jest możliwość pięknego wymodelowania sylwetki za jego pomocą. Regularne ćwiczenia określonych partii mięśni sprawiają, że nasza sylwetka nabiera kształtów – ale nie tych krągłych, tylko tych smukłych, pożądanych przez każdą osobę na plaży! Korzystny wpływ ćwiczeń oporowych na wygląd naszej sylwetki wynika również z tego, że ćwiczenia te zapobiegają wadom postawy oraz mogą korygować te, które już się rozwinęły.

Zobacz również propozycje na fryzury treningowe :)

MNIEJSZE RYZYKO CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA ORAZ INNYCH CHORÓB CYWILIZACYJNYCH

Trening siłowy to nie tylko droga do piękna zewnętrznego, ale także droga do polepszenia stanu naszego organizmu od środka. Regularnie wykonywane ćwiczenia o charakterze siłowym mają bardzo pozytywny wpływ na układ krążenia i prowadzą do zmniejszenia ryzyka, m.in. wystąpienia zawału serca. Mają one także pozytywny wpływ na profil lipidowy – powodują obniżenie poziomu cholesterolu LDL i podwyższenie poziomu cholesterolu HDL, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju choroby miażdżycowej. Na tym jednak nie kończy się lista chorób, których mogą zapobiegać regularne treningi oporowe. Wpływają one również na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu II, czy chorób nowotworowych.

Przeczytaj również: Ruch bez błędów - praktyczne wskazówki

PANACEUM NA STARZENIA SIĘ ORGANIZMU

Ze starzeniem się organizmu wiążą się liczne niekorzystne zmiany, a jedną z nich jest zmniejszenie siły mięśniowej. Sprawia to, że codzienne czynności wykonywane są przez osoby z większą trudnością. Dlatego ćwiczenia siłowe nie powinny być traktowane jako grupa ćwiczeń zarezerwowanych dla młodych, będących stałymi bywalcami siłowni osób. Trening oporowy stanowi również doskonałe panaceum na starzenie się organizmu i dlatego jest nieodłącznym elementem treningu zdrowotnego, który zaleca się starszym osobom. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że jest to rodzaj ćwiczeń, który poprawia siłę i wytrzymałość mięśni. U osób starszych siła i wytrzymałość ulegają znacznemu pogorszeniu – po 60. roku życia siła mięśniowa maleje o 15%, a po 80. roku życia nawet o 30%, co sprawia, że nawet wykonywanie prostych, codziennych czynności staje się uciążliwe. Regularny trening siłowy, powodujący zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, sprawia, że samopoczucie i sprawność osób w podeszłym wieku znacznie wzrasta.

Zobacz również: Jak opóźnić proces starzenia dietą?

LEPSZE SAMOPOCZUCIE

Trening oporowy wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także na umysł. Tak jak po każdym wysiłku fizycznym, tak i po wykonaniu ćwiczeń oporowych wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia (zobacz: śmiech to zdrowie, czyli o wpływie radości na organizm). Ponadto jeśli ćwiczymy regularnie, widok coraz piękniej zarysowanej sylwetki napawa nas optymizmem i pozytywną energią! Wykonywanie ćwiczeń siłowych może także wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie jeśli wykonujemy go w grupie, która wzajemnie się wspiera i „zaraża pozytywną energią”. Poprawa samopoczucia, dzięki ćwiczeniom fizycznym jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ negatywne emocje i stres źle odbijają się na naszym zdrowiu.

Zobacz również: Bigoreksja - zaburzone postrzeganie muskulatury

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!