PORANNY TRENING – ZALETY WCZESNEJ AKTYWNOŚCI
Data publikacji: April 20, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PORANNY TRENING - ZALETY WCZESNEJ AKTYWNOŚCI

Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z istotnej roli aktywności fizycznej, nie zawsze udaje nam się wkomponować ją w nasz codzienny grafik. Być może kluczem do sukcesu okaże się rozpoczynanie dnia od aktywności fizycznej. Przyjrzyjmy się jakie zalety niesie ze sobą poranny trening.

Zobacz również: Poranny trening - co zjeść na śniadanie?

ZALECANA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA KONTRA RZECZYWISTOŚĆ

Z pewnością większość z nas bez problemu potrafiłaby wymienić zalety płynące z podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Z pewnością też większość osób przytaknęłaby na pytanie o to, czy w naszym planie dnia powinno znaleźć się miejsce dla aktywności fizycznej. Pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z zalet jakie niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna, to problemem okazuje się znalezienie na nią czasu. Wymówką nie powinno być to, że wymaga ona od nas dużej ilości czasu. Zalecana ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia to 30 minut z czego czas ten możemy rozdzielić na partie trwające minimum 10 minut. Jak zatem widzimy, aktywność fizyczna pochłania zaledwie niewielki odsetek naszego codziennego grafiku. Kluczem do rozwiązania problemu z zaplanowaniem aktywności fizycznej nie są, więc wyrzeczenia, rezygnacja z innych aktywności kosztem treningu. Kluczem może być dostosowanie aktywności fizycznej do naszych preferencji, dopasowanie jej do naszego trybu pracy i odpoczynku. Być może w naszym przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się rozpoczynanie dnia od aktywności fizycznej.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania

JAKIE KORZYŚCI NIOSĄ ZA SOBĄ PORANNE TRENINGI?

U części osób słowa poranny trening mogą wzbudzać lekkie przerażenie szczególnie jeśli należą do grona osób, które lubią długo pospać. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna powinna być dla nas przyjemnością dlatego jeśli wcześniejsze wstawanie celem rozpoczęcia treningu ma być dla nas źródłem udręki, to lepiej rozważyć inną porę dnia na trening. Jednocześnie warto pamiętać, że biorąc pod uwagę zalecaną dzienną ilość aktywności fizycznej (30 minut) poranne treningi nie będą wymagały od nas podnoszenia się z łóżka o kilka godzin wcześniej. Warto także przyjrzeć się korzyściom jakie niosą za sobą poranne treningi i nie skreślać takiej możliwości tylko ze względu na słowo „poranne”. Jakie korzyści niesie za sobą poranny trening?

Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?

CISZA I BRAK "ROZPRASZACZY"

Decydując się na poranny trening fundujemy sobie dawkę ciszy i spokoju, którego tak bardzo brakuje nam w zgiełku dnia codziennego. Jeśli decydujemy się na trening na świeżym powietrzu i mamy możliwość udania się w tym celu do parku, czy lasu, to będzie to świetna okazja żeby nie tylko zaczerpnąć świeżego powietrza, ale także zaznać błogiej ciszy, śpiewu ptaków, szumu drzew. Jeśli natomiast nie mamy możliwości przeprowadzenia treningu w takim miejscu i ćwiczymy w mieście to również mamy okazję do zaznania większego spokoju niż w późniejszych godzinach. Wczesna pora dnia oznacza mniej ludzi i mniejszy ruch na drogach. Z kolei w przypadku osób trenujących na siłowni dużą zaletą może okazać się mniejsza ilość osób ćwiczących o tej porze i łatwiejszy dostęp do sprzętów. Poranny trening to również mniejsza szansa na to, że coś nas rozproszy. Na pewno nasi znajomi o tej godzinie nie będą dzwonili tak chętnie jak wieczorem, istnieje też mniejsze ryzyko, że od treningu odciągną nas telefony, czy maile służbowe.

Zobacz również: Trening siłowy dla każdego!

NA DOBRY POCZĄTEK DNIA - SPORT TO ZDROWIE

Poranny trening to po prostu dobry początek dnia. Endorfiny, które uwalniają się w wyniku wysiłku fizycznego, poczucie, że już na początku dnia zrobiliśmy coś ważnego dla swojego zdrowia da nam „zastrzyk pozytywnej energii” na resztę dnia. Co więcej jeśli zaczniemy dzień od treningu istnieje mniejsza szansa, że w w późniejszych godzinach będziemy sięgać po niezdrową żywność. Zaczynając tak zdrowo dzień nie będziemy chcieli zaprzepaścić porannego wysiłku niezdrowymi przekąskami. Poranny trening może okazać się również świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z jedzeniem śniadań (czytaj: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia). Wstając wcześniej z pewnością łatwiej będzie nam wygospodarować czas na zjedzenie śniadania, co więcej aktywność fizyczna zwiększy nasz apetyt (poznaj sposoby na poranny brak apetytu).

Czytaj: Zdrowe kalorie - czy tylko banan po treningu?

MNIEJSZA SZANSA NA REZYGNACJĘ Z TRENINGU KOSZTEM INNYCH ZAJĘĆ

Jeśli trening przekładamy na późniejsze godziny, wychodząc z założenia, że na pewno uda nam się poćwiczyć po pracy to istnieje duża szansa na to, że zrezygnujemy z treningu kosztem innych planów. Może okazać się, że np. w czasie, kiedy zaplanowaliśmy aktywność fizyczną wypadnie nam odpisywanie na maile służbowe, sprzątanie mieszkania, odbiór dziecka z przedszkola, ulubiony serial, czy wspólne wyjście ze znajomymi na kawę, którego nie będziemy w stanie odmówić. Jeśli natomiast trening zaplanujemy w godzinach porannych to istnieje dużo mniejsze ryzyko, że w tym czasie pojawią się inne plany. Nasza rodzina, znajomi i współpracownicy będą jeszcze spali lub będą już pochłonięci pracą, a my będziemy mogli skupić się na treningu.

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

LEPSZA ORGANIZACJA DNIA

Poranny trening może okazać się nie tylko dawką zdrowia, ale także kluczem do lepszej organizacji dnia. Wstając wcześniej sprawiamy, że nasz dzień automatycznie stanie się dłuższy, a my zaczniemy nadążać za obowiązkami, które na nas spoczywają. Wydłużając dzień będziemy zaskoczeni ile spraw jesteśmy w stanie załatwić w ciągu jednej doby!

Czytaj również:

Wieczorny plan treningowy, czyli 5 powodów, by ćwiczyć wieczorem

Fryzury treningowe - jak uczesać się by było wygodnie

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!