POZNAJ SPOSOBY NA PORANNY BRAK APETYTU
Data publikacji: March 19, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

POZNAJ SPOSOBY NA PORANNY BRAK APETYTU

Poranny brak apetytu  dla większości osób może być czymś tak częstym, że aż naturalnym. W gabinecie dietetycznym, podczas przeprowadzania wywiadu żywieniowego, wiele osób wspomina, że nie zjada pierwszego posiłku i wcale nie jest to związane z brakiem czasu na jego przygotowanie, lecz wynika z braku apetytu. Jednak w tej sytuacji należy zachować czujność. Warto obserwować swój organizm i kiedy zauważymy, że pomijanie pierwszego śniadania jest związane z niechęcią do jego spożycia oraz staje się nagminne, lepiej wybrać się do lekarza i skonsultować z nim swój obecny stan zdrowia. Poranny brak apetytu w niektórych przypadkach wiąże się z rozwojem różnych jednostek chorobowych bądź jest objawem już występujących.

Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia   

PRZYCZYNY PORANNEGO BRAKU APETYTU

Kiedy śpimy nasz metabolizm spowalnia, dlatego jeżeli wstajemy bardzo wcześnie nasz organizm nie wytwarza jeszcze wystarczającej ilości kwasu żołądkowego. Dietetycy i onkolodzy przekonują, że warto spożyć pierwszy posiłek zaraz po przebudzeniu, najlepiej w pierwszej godzinie od otwarcia oczu na nowy dzień. Patrząc na pracę naszego organizmu z punktu fizjologicznego, najlepszym czasem na spożycie pierwszego śniadania jest przedział między godziną ósmą, a dziewiątą rano. Niestety wiele osób o tej godzinie już pracuje. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Jeżeli i ty rozpoczynasz tak wcześnie pracę, każdego dnia wieczorem staraj się przygotować pierwsze śniadanie (przez noc przechowuj je w lodówce), tak by rano nie musieć spędzać zbyt wiele czasu w kuchni i stresować się, że nie zdążysz do pracy. Kiedy już dotrzesz na miejsce, przed rozpoczęciem pracy zjedz swój posiłek. Jeżeli masz  trudność z przełknięciem czegokolwiek rano to postaraj się by pierwsze śniadanie było małą porcją dobrej jakości i zdrowej przekąski. Natomiast drugie śniadanie niech dostarcza Tobie znacznie więcej energii.

Stres to kolejny czynnik mogący zmniejszać Twój apetyt. Wiele osób wspomina, że „w okresie nasilonego stresu traci ochotę na jedzenie, dodatkowo towarzyszą temu nudności i/lub biegunka”. Jeżeli odczuwasz podobne objawy, zastanów się nad wprowadzeniem w życie kilku zmian – skorzystaj z rozmowy z terapeutą, staraj się rozwiązywać problemy, a nie przed nimi uciekać, korzystaj z metod relaksacyjnych lub takich ćwiczeń jak joga, Tai Chi (zobacz: Joga a Zespół Jelita Drażliwego).

Złe nawyki żywieniowe, m.in. nocne podjadanie, spożywanie posiłków w stresującej atmosferze i  w pośpiechu lub „zapychając” się jedzeniem o małej wartości odżywczej sprzyjają pojawieniu się braku apetytu. Jest to szczególnie widoczne u osób, które cały dzień spożywają małe przekąski (często, tzw. „śmieciowe jedzenie”), wracają po całym dniu pracy do domu i zjadają wszystko co znajdzie się pod ręką. Następnie pojawia się uczucie senności i ociężałości, kładą się spać, a organizm musi poradzić sobie z „przeciążonym” przewodem pokarmowym. Brakuje czasu na regenerację organizmu, oprócz nieprzespanej nocy pojawia się poranny brak apetytu, a w dalszej perspektywie czasu problemy z masą ciała (nadwaga/otyłość), zgaga, zmęczenie.

PORANNY BRAK APETYTU A WYSTĘPOWANIE CHORÓB

Brak apetytu, szczególnie pojawiający się rano może być objawem takich jednostek chorobowych jak:

- choroby żołądka
- zaparcia
- nadużywanie alkoholu
- zaburzenia odżywiania
- niedokrwistość
- niedobory witamin
- zaburzenia emocjonalne, depresja

Stosowanie niektórych leków może przyczyniać się do pojawienia niechęci do jedzenia – zawsze czytaj ulotki dołączone do leku jaki stosujesz, jeżeli brak apetytu jest objawem niepożądanym, zgłoś to lekarzowi prowadzącemu.  

KIEDY POWINNIŚMY BYĆ SZCZEGÓLNIE ZANIEPOKOJENI?

Jeżeli oprócz spadku apetytu zaobserwujesz takie objawy jak dolegliwości bólowe, nagła i niespodziewana utrata masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje wykonanie odpowiednich badań i wdroży właściwe leczenie.

Zobacz również: Problemy gastryczne u sportowców  

NADAL NIE WIESZ DLACZEGO CIERPISZ NA PORANNY BRAK APETYTU? BYĆ MOŻE NIE JEST ON ZWIĄZANY Z CHOROBĄ, STRESEM LUB NIEODPOWIEDNIĄ PORĄ SPOŻYWANIA POSIŁKU – POZNAJ KILKA PRZYDATNYCH WSKAZÓWEK !  

Jeżeli masz pewność, że z Twoim zdrowiem wszystko dobrze, a mimo to nadal nie masz ochoty na spożywanie pierwszego posiłku – to całkiem możliwe, że znudziły się Tobie dotychczasowe propozycje. Zadbaj o to by Twój jadłospis był urozmaicony i prawidłowo zbilansowany, a przy tym kolorowy i zachęcający widokiem, smakiem oraz zapachem !  

JAK POBUDZIĆ APETYT ?

- Jedz mniej, a częściej. Nie objadaj się przed snem.
- Do dań dodawaj zioła i przyprawy (zobacz: Szczypta smaku i zdrowia w przyprawach! - Na co warto postawić w kuchni).
- Staraj się by przy każdym posiłku znalazło się warzywo.
- Nie unikaj kolorowych i cieszących oko owoców.
- Zadbaj o to by posiłki były kolorowe, pachnące i smaczne.

Co jakiś czas staraj się poznawać nowe smaki, szukaj ciekawych przepisów i włączaj najciekawsze do swojego jadłospisu. Zamiast spożywać pieczywo z wędliną, skorzystaj z przepisów na pasty do pieczywa, które możesz przygotować szybko sam w domu (np. z fasoli, z awokado, z kaszy jaglanej i pomidorów, z ciecierzycy i jaja, pasy rybne, domowej roboty dżemy z nasionami chia). Dobrą opcją są także płatki owsiane, kaszka orkiszowa, kasza jaglana z dodatkami i mlekiem krowim lub roślinnym lub pożywne koktajle.

Zobacz również: Brak apetytu - jak temu zaradzić?

Jeżeli nie masz czasu na szukanie przepisów, skorzystaj z porady dietetyka, który nie tylko podpowie co nowego możesz wprowadzić do porannych posiłków, ale także odpowiednio zbilansuje Twoją dietę. W doborze specjalisty pomoże Ci wyszukiwarka dietetyków.  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Ewa Kozłowska
Specjalizacje:
Ciąża
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!