JOGA A ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO
Data publikacji: May 5, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JOGA A ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO

Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego (cierpi na nią 15-20% populacji). Jednym z kluczowych czynników prowadzących do powstania objawów jest stres. Dlatego dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, tak ważne jest, by „wyciszyć nasze znerwicowane jelita”. Można zrobić to na wiele sposobów, a jednym z nich jest coraz bardziej popularna joga.

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO

Przyczyny rozwoju zespołu jelita drażliwego wciąż nie zostały do końca poznane. Prawdopodobnie w powstawaniu zespołu jelita nadwrażliwego bierze udział wiele czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, przebyte zakażenia przewodu pokarmowego, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, dieta uboga w błonnik pokarmowy, a także czynniki emocjonalne, które prawdopodobnie odgrywają tu kluczową rolę. Za faktem, że w rozwoju i nasileniu objawów istotną rolę odgrywają czynniki emocjonalne przemawiają dane mówiące o tym, że aż 70-90% osób z zespołem jelita nadwrażliwego cierpi równocześnie na depresję, niepokój, czy zaburzenia osobowości. Dodatkowym argumentem jest fakt, że zespół jelita drażliwego występuje najczęściej u osób przed 45. rokiem życia, czyli osób, które prowadzą najbardziej intensywny, przepełniony stresem tryb życia (zobacz: Kontroluj stres - dieta dla zabieganych). Stresujący, szybki tryb życia, nie sprzyjający wsłuchiwaniu się w swój organizm nie ułatwia diagnozy zespołu jelita drażliwego. Jego rozpoznanie opiera się przede wszystkim na szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i subiektywnej ocenie objawów przez pacjenta. Objawy są niespecyficzne i obejmują, m.in. zmianę konsystencji stolca, zaburzenia wypróżniania (biegunki i zaparcia), wzdęcia brzucha, uczucie pełności, czy zespół przewlekłego zmęczenia. Dlatego tak ważne jest, aby pomimo szybkiego trybu życia nie lekceważyć sygnałów, które wysyła nasz organizm. Jeśli obserwujemy pewną regularność w występowaniu tego typu objawów nie powinniśmy machać na nie ręką twierdząc, że „pewnie coś zjadłam/-em” łykając kolejną tabletkę.

Zobacz również: Problemy gastryczne u sportowców

JOGA JAKO LEKARSTWO NA ZNERWICOWANE JELITA

Podstawą terapii zespołu jelita drażliwego jest zmiana stylu życia. Kluczową rolę w terapii IBS odgrywa nie tylko odpowiedni sposób żywienia. Bardzo ważnym elementem jest również unikanie stresu i odnalezienie skutecznych sposobów na radzenie sobie z nim. Stres w znacznym stopniu przyczynia się do nasilenia objawów zespołu jelita nadwrażliwego dlatego jego eliminacja jest tak ważna. Każdy z nas ma swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem. Może być to, np. czytanie książki, aromatyczna kąpiel, czy spotkanie z przyjaciółmi. Bardzo dobrą metodą może okazać się również joga, która może być sposobem na zwolnienie tempa, chwilę relaksu, wyciszenia w świecie przeładowanym bodźcami i wsłuchania się w swój organizm. Joga wywodzi się z Indii i dlatego na początku, gdy dopiero pojawiła się w naszym kraju kojarzona była z czymś mistycznym, orientalnym, z czymś o kontekście religijnym. Na przestrzeni lat podejście to uległo zmianie i dziś oddziela się jogę, która faktycznie ma zabarwienie religijne (m.in. wadżrajana) od jogi traktowanej po prostu jako ćwiczenia fizyczne, która na stałe zagościła w grafikach klubów fitness.

Przeczytaj o diecie łagodzącej objawy IBS - Dieta low FODMAP

Dlaczego joga może być traktowana jako lekarstwo na „znerwicowane jelita”?

- Działa relaksująco, może stanowić doskonałą formę na walkę ze stresem i innymi negatywnymi emocjami, które nasilają objawy zespołu jelita drażliwego.

- Uczy wsłuchiwania się w nasz organizm, dzięki czemu stajemy się bardziej wrażliwi na sygnały, jakie nam wysyła i jesteśmy w stanie lepiej zidentyfikować jakie czynniki przyczyniają się do nasilenia objawów.

- Może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych towarzyszących zespołowi jelita nadwrażliwego, a także korzystnie wpływa na metabolizm

- Poprawia samopoczucie!

- Joga to bardzo dobra propozycja dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego, ponieważ ma wpływ nie tylko na ciało, ale także na umysł, który odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu i nasilaniu się objawów.

JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH - ĆWICZENIA WYCISZAJĄCE JELITO DRAŻLIWE

Poszczególne pozycje jogi nazywane są „asanami”. Wykonywanie ich ma na celu wzmocnienie ciała oraz przywrócenie harmonii. W zapobieganiu i łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, ważne jest, by odpowiednio dobrać asany i by wykonywać je regularnie. Poniżej zostało przedstawionych kilka przykładów asan, które mogą mieć szczególne znaczenie w zapobieganiu wystąpienia objawów.

- „Parighasana” (Pozycja bramy) - rozluźnia i stymuluje organy wewnętrzne,

- „Ardha matsyendrasana”(Pół pozycja skrętu mędrca Matsyendra) - pomaga pozbyć się zmęczenia, korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego

”Ananda Balasana” (Szczęśliwe dziecko) - usuwa stres i zmęczenie.

Istotną kwestią jest odpowiedni dobór ćwiczeń tak, by działały one na nasz organizm wyciszająco. Ważne jest również stworzenie odpowiedniej atmosfery do ćwiczeń, tak by ich wykonywanie nie było dla nas źródłem dodatkowego stresu.

Może Cię zainteresować: Kuchnia pięciu przemian

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!