DLACZEGO CIĄGLE MI ZIMNO?
Data publikacji: Jan. 3, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

DLACZEGO CIĄGLE MI ZIMNO?

DLACZEGO CIĄGLE MI ZIMNO, CZYLI JAK PRZETRWAĆ ZIMĘ?

Zima, to czas niskich temperatur.  Naturalne więc jest, że zakładamy na siebie kilka warstw, by przetrwać sezon i nie zamarznąć. Co jednak, gdy zima mija, a my nadal pozostawiamy na sobie ubrania, mimo, że inni już dawno je zdjęli? Przyczyną ciągłego odczucia zimna może być chwilowe przemęczenie lub pogorszenie stanu zdrowia. Przedłużający się ten stan może oznaczać początki nieprawidłowej pracy organizmu i poważnych chorób. Co może być przyczyną ciągłego odczucia zimna?

NISKIE CIŚNIENIE KRWI

Niskie ciśnienie krwi, to najczęstsza z przyczyn ciągłego odczucia zimna. Ogólne zalecenia dotyczące ograniczania soli w diecie nie są dla każdego. Chlorek sodu podnosi ciśnienie, co jest istotną informacją dla osób z hipotonią. Przyczyną niskiego ciśnienia może być również odwodnienie, a więc zaleca się takim osobom picie co najmniej 3 litrów wody dziennie. Hipotonicy ze względu na niski poziom dotlenienia tkanek mają wręcz obowiązek czynnego uprawiania sportu. To jedna z możliwości, aby zminimalizować odczuwalne zimno i pobudzić krążenie krwi!

NIEDOBORY ŻYWIENIOWE

Niedobory żywieniowe wiążą się w dużej mierze z punktem pierwszym, co świadczy tylko o tym, jak bardzo nasz organizm przypomina domino. Gdy runie jeden klocek, przewraca się cała wieża. Zimno może być skutkiem niedostarczania w odpowiedniej ilości chlorku sodu, czyli popularnej soli. Może to też być efekt niskiego poziomu żelaza we krwi. W efekcie końcowym może być to skutek diety niskokalorycznej, co powoduje niedostarczanie energii do tkanek. Ważne więc jest, aby zachować odstęp pomiędzy posiłkami i regularnie dostarczać energię. W okresie zimowym mogą nam pomóc w tym potrawy i składniki o działaniu rozgrzewającym takie jak: imbir, cynamon.

ZMĘCZENIE

Osłabienie spowodowane zmęczeniem organizmu może w efekcie skutkować ciągłym odczuwaniem zimna. Wyczerpany organizm kieruje swoją krew do najważniejszych organów, czyli serca. To oznacza  zimne stopy czy dłonie. Ten sam efekt osiągamy, gdy narażamy się na stres. Jest to jedna z wielu chorób cywilizacyjnych, z którymi musimy podjąć walkę, dlatego ważne, by dać sobie czas w ciągu doby na relaks i odpoczynek.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Ciągłe odczuwanie zimna może również świadczyć o chorobach tarczycy. Jeśli mamy wątpliwości, warto zrobić profilaktyczne badania w tym kierunku. Należy oznaczyć poziom TSH i podjąć ewentualne leczenie. Choroba ta jest efektem między innymi niskiego spożycia jodu w diecie. Warto uzupełnić ten pierwiastek zanim podejmiemy farmakoterapię oraz kontynuować jego dostarczanie wraz z lekami.

Zobacz również: Dieta przy niedoczynności tarczycy  

NISKA MASA TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Warto dbać o prawidłową masę ciała i nikt nie zachęca do tego, aby w zimę tyć. Jest to jednak automatyczna obrona organizmu. Wiele osób w tym okresie przybiera na wadze 2 – 3 kilogramy i nie brońmy się przed tym. Zaobserwujmy swój organizm. Jeśli w naszym stylu życia nic się nie zmieniło, to mamy dużą pewność, że na wiosnę zbędne kilogramy znikną. Często w parze z niskim poziomem tkanki tłuszczowej idzie niska masa mięśniowa. Warto o nią dbać, ponieważ m.in. mięśnie dostarczają nam ciepła. Jak widać przyczyn naszej „zmory” może być wiele. Warto zaobserwować swój organizm i znaleźć przyczynę, ponieważ czasami może ona być bardziej poważna nim nam się wydaje. Niedobory żywieniowe czy niskie ciśnienie w konsekwencji może mieć drastycznie skutki. Warto temu zapobiegać i dbać o to.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Katarzyna Zych
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!