Aleksandra Łuczak
Łyżwy, to kolejny zimowy sport, który ilością zwolenników zajmuje miejsce tuż koło nart. Łyżwiarz wydatkuje mniej energii niż biegacz w lekkoatletyce, ponieważ lód powoduje poślizg i zawodnik wykonuje zdecydowanie mniej kroków. Ze względu na niskie temperatury zaleca się tak samo jak podczas diety narciarskiej stosunek białek do tłuszczy w proporcjach 1:1. Jak w każdym sporcie zimowym organizm narażony jest na wzmożoną pracę przede wszystkim ze względu na utratę ciepła ogólnoustrojowego. Należy więc dostarczać ciepłych płynów, aby wspomóc zawodnika.
Czasem sama wiedza nie wystarczy.
Osiągnij swój cel z profesjonalnym wsparciem i spersonalizowaną dietą. Pomoże Ci w tym jeden ze 168 zweryfikowanych dietetyków na Kcalmar.com
Dieta w zależności od rodzaju łyżwiarstwa będzie się nieco różnić. Łyżwiarstwo szybkie jest to wysiłek o wysokiej intensywności. W tej dyscyplinie zasady odżywiania bardzo przypominają te podczas narciarstwa (przeczytaj artykuł ŻYWIENIE W SPORCIE - NARCIARSTWO) Jak wspomniano wcześniej stosunek białek do tłuszczy powinien wynosić 1:1. Sportowcy powinni być wspomagani odżywkami węglowodanowymi z elektrolitami. Sporty zimowe powodują dużą utratę wody, a co za tym idzie spadek elektrolitów. Jeśli nie mamy dostępu do specjalistycznych mieszanek, wystarczy, że swoją dietę uzupełnimy preparatami typu orsalit.
Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka
Nieco inaczej wygląda dieta w łyżwiarstwie figurowym czy synchronicznym, gdzie intensywność treningu jest niska. Sport ten wymaga precyzji, wytrzymałości i zręczności. W dużym stopniu obciążony jest układ nerwowy łyżwiarza. W przypadku tych zawodników należy zwracać uwagę na duże ilości białek (tu stosunek może wynosić 1,2 : 1) oraz witamin z grupy B i A
Łyżwiarstwo rekreacyjne to najpopularniejsza forma tej dyscypliny. W okresie zimowym jest jedną z najtańszych form uprawiania sportu. Nie wymaga dużego nakładu finansowego, a i sprzęt można wypożyczyć na każdym lodowisku. Jest to wysiłek tlenowy oparty na interwałach. Zmiennym tempie, które na dzień dzisiejszy uznawane jest za najszybszą metodę spalania tkanki tłuszczowej. O ile nie jesteśmy zawodowymi sportowcami, a więc nie musimy wyposażać się w odpowiednie mieszanki, tak kwestia nawodnienia nas dotyczy. Musimy pamiętać o uzupełnieniu płynów nawet wzbogaconych elektrolitami.
Zobacz również: Poranny trening - co zjeść na śniadanie?
Hokej na lodzie, to gra zespołowa o wysokiej intensywności. Duży wysiłek powoduje, że często wymagana jest zmiana zawodników. Ciężkie stroje oraz błyskawiczne tempo powodują duże straty energetyczne, a więc podczas treningów czy zawodów zawodnicy muszą mieć stale dostarczane pożywienie odbudowujące glikogen. Z tego powodu w tej dyscyplinie duże znaczenie mają preparaty odżywcze oraz suplementy. W tego typu dyscyplinach często zalecenia są indywidualne, stąd tak mało ciągle wiemy o diecie w tychże dyscyplinach.
Narciarstwo, łyżwy, hokej, do tego dochodzą sanki z dziećmi i zima przynosi nam wiele możliwości uprawiania czynnego sportu. Potrzebujemy tylko chęci i małej motywacji. O ile kwestia mobilizacji, to sprawa indywidualna, tak gwarantujemy, że nagroda w postaci lepszego samopoczucia będzie bezcenna.
Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?
Opublikuj ten post