NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Jeśli jeszcze nie macie celów na Nowy Rok albo ciągle nie jesteście w stanie zrealizować tych, dotyczących zmiany stylu życia, to Instytut Żywności i Żywienia daje Wam możliwość rozpoczęcia w tej kwestii wszystkiego od nowa. Aktualnie na stronie Instytutu pojawiła się nowa Piramida Żywienia. Różni się od tej znanej nam od 7 lat. Na pierwszy rzut oka zauważalna jest nowa nazwa, w której hasło “sport” zagościło na stałe. Przeanalizujmy nowe zalecenia zaczynając od początku.
SPORT FUNDAMENTEM ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
Na piedestale piramidy po raz pierwszy pojawiły się zalecenia dotyczące czynnego uprawiania sportu. Niestety rosnący wskaźnik otyłości jest niepokojący, stąd pomysł, by aktywność zamieścić w aktualnych zaleceniach. Poza dietą tylko sport jest w stanie uchronić nas od otyłości i chorób dietozależnych, dlatego oba te elementy są fundamentem zdrowego stylu życia. Zaleca się 30-45 min intensywnej aktywności codziennie w ramach profilaktyki.
WARZYWA ŹRÓDŁEM CENNEGO BŁONNIKA
Kolejno od dołu miejsce zajęły warzywa. Wyprzedziły tym węglowodany, które stanowiły podstawę starej piramidy. Według zaleceń WHO należy zwiększyć spożycie błonnika. Warzywa to jego dobre źródło. Poza tym dostarczają organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Warto jednak powtarzać, że stosunek owoców do warzyw powinien wynosić 1: 4, co oznacza, ze ¼ ich dziennego spożycia stanowią owoce, a reszta to warzywa w postaci surówek, sałatek lub soków świeżo wyciskanych.
Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki
CHLEB I KASZE DEGRADUJĄ LECZ NIE ZNIKAJĄ W NOWEJ PIRAMIDZIE
Śniadania i kolacje statystycznego Polaka stanowią kanapki. Jest to nawyk, z którym trudno walczyć specjalistom, dlatego mają oni świadomość, że tę grupę produktów będzie najtrudniej ograniczyć. Nie zapominajmy jednak, że w grupie węglowodanów znajdują się również cenne kasze oraz zboża, które dostarczają witamin z grupy B. Te pilnują, aby wszystkie procesy w naszym układzie pokarmowym przebiegały prawidłowo. Pomagają również w walce ze stresem wpływając kojąco na układ nerwowy.
NABIAŁ NADAL ŹRÓDŁEM WAPNIA W NOWEJ PIRAMIDZIE
Mimo pojawienia się wielu przeciwników spożywania nabiału, specjaliści nadal zachęcają do spożywania go ze względu na wapń, którego nam dostarcza. Kefiry są cennym źródłem bakterii jelitowych. Regulują ich pracę. Wzmacniając jelita – wzmacniamy cały układ odpornościowy. Jesteśmy mniej podatni na różnego rodzaju choroby oraz dyskomfort pochodzący z nieprawidłowej pracy jelit.
JAJA, RYBY ORAZ MIĘSO
Jaja, ryby oraz mięso to przedostatnia już z grup w nowej Piramidzie Żywienia. O ile „mit cholesterolu”, czyli związku podniesionego poziomu frakcji LDL we krwi przekładającego się na dużą ilość jaj w diecie już dawno został obalony, to nadal zaleca się pozostanie przy 2-3 jajach tygodniowo. Tyle samo zaleca się spożywania ryb z naciskiem na ryby tłuste typu łosoś. Nadal specjaliści rekomendują również ograniczenie spożycia mięsa czerwonego.
Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe? - Zalecenia od dietetyka
NACISK NA TŁUSZCZE ROŚLINNE W NOWEJ PIRAMIDZIE
Szczyt piramidy stanowią tłuszcze. Zaleca się spożywanie ich w umiarkowanych ilością pamiętając o tym, że warto zrezygnować z tłuszczy zwierzęcych na korzyść roślinnych. Warto też podkreślić, że 1g tłuszczu dostarcza najwięcej, bo aż 9 kcal. Często o tym zapominamy polewając surówki dużymi ilościami sosów czy modnych oliw smakowych. Tłuszcze roślinne są cennym źródłem tzw. Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. To do tej grupy należy jakże cenne omega – 3. Zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A, D, E, K.
ZIOŁA KOSZTEM SOLI
Na koniec jako nowość w piramidzie pojawiły się zioła. Regulują i wspomagają one pracę organizmu. Dużo cennych ziół zawiera właściwości zdrowotne, dlatego warto się nimi zainteresować, jeśli cierpimy na jakąś jednostkę chorobową. Nie traktujmy ich jako lekarstwo, ale jako możliwość wsparcia organizmu w chorobie. Chęć urozmaicenia diety ziołami ma też na celu ograniczenie spożycia soli, ponieważ ilość osób chorych na nadciśnienie nadal znacząco przybywa.
WODA
Do piramidy dołączono również obowiązkowe spożywanie 1,5 l wody dziennie. Warto pilnować tej minimalnej ilości, szczególnie w takim okresie jak zima. Choć mrozy sprawiają, że nie odczuwamy tak bardzo pragnienia, nie zwalnia nas to z uzupełniania płynów. Prawidłowe nawodnienie reguluje przebieg procesów w organizmie i gwarantuje nam dobre samopoczucie oraz prawidłową pracę jelit. Nowy Rok dopiero się zaczął. Jeśli mamy już za sobą nieudane próby zmiany stylu życia na zdrowszy, nie zniechęcajmy się. Prawidłowe nawyki przekładają się na zdrowie, dłuższe życie i lepsze samopoczucie, ale jak wiadomo, nawyków nie zmienia się łatwo.