DLACZEGO POJAWIA SIĘ LĘK PANICZNY?
Data publikacji: 17 lutego 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

DLACZEGO POJAWIA SIĘ LĘK PANICZNY?

JAKIE SĄ OBJAWY PANIKI? CZY DIETA MA ZNACZENIE W ZAPOBIEGANIU PANIKI? JAK ZAPOBIEGAĆ NAPADOM LĘKU?

Atak paniki najczęściej dopada nas nagle, w najmniej spodziewanym momencie. Nie można się przed nim zabezpieczyć i uniknąć nieprzyjemnych objawów jakie jemu towarzyszą. Napad może trwać od kilku minut, a nawet do godziny. Osoba dotknięta atakiem paniki odczuwa strach, prosi o natychmiastową pomoc, często płacze, poci się („zimne poty”), odczuwa duszność, ból w klatce piersiowej, miewa dreszcze i nagłe uderzenia gorąca oraz nieprzyjemne wrażenia płynące z jamy brzusznej, dużo osób mdleje. Chorzy obawiają się kolejnych napadów, utraty panowania nad swoim ciałem, dla wielu jest to wstydliwy temat, boją się zdiagnozowania u nich choroby psychicznej.  

PRZYCZYNY ATAKU PANIKI

Do tej pory nie odkryto głównej przyczyny ataku paniki. Wyróżnia się wiele czynników etiologicznych, m.in. skłonności genetyczne, stres, traumatyczne przeżycie (np. po wypadku), może być objawem niedoborów pokarmowych wynikających ze stosowania mało urozmaiconej i nieprawidłowo zbilansowanej diety. Ataki paniki często towarzyszą takim jednostkom chorobowym, jak: depresja, alkoholizm.  

ZAPOBIEGANIE PANICE

Uczucie lęku i/lub atak paniki z hiperwentylacją, to częsty objaw niedoboru witaminy B6 i żelaza. Grupa naukowców z Japonii udowodniła, że wyżej wymieniony składnik mineralny i witaminy z grupy B (szczególnie pirydoksyna), są istotne w naszym organizmie dla przemiany aminokwasu jakim jest tryptofan w serotoninę (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nasz nastrój), zaobserwowano ich niskie stężenia wśród osób doznających ataki paniki i lęku. Co ciekawe w grupie kontrolnej, nie doznającej takich dolegliwości, poziom tych składników znajdował się w normie. Jak się okazuje narażenie na długotrwały stres, stosowanie mało zróżnicowanej i nieprawidłowo zbilansowanej diety (przede wszystkim ubogiej w produkty będące źródłem witamin i składników mineralnych), przyczynia się do wyczerpania ich zapasów w ludzkim organizmie. By wykluczyć zaburzenia lękowe spowodowane niedoborami żywieniowymi należy zmodyfikować dotychczasowy sposób odżywiania.  

ATAKI PANIKI A DIETA

Jeżeli odczuwasz zaburzenia lekowe, masz już dosyć ataków paniki, uczucia lęku powinieneś skontaktować się ze specjalistą przede wszystkim psychologiem, lekarzem rodzinnym i dietetykiem. Dietetyk pomoże sprawdzić czy twoje dolegliwości nie pochodzą czasami ze złych nawyków żywieniowych, błędów narażających twój organizm na niedobory żelaza i witaminy B6. Warto zmodyfikować swoją dotychczasową dietę i zwiększyć w niej udział produktów bogatych w:

- Witaminę B6 (otręby pszenne, zarodki pszenne, mięso z piersi indyka, wątroba wieprzowa i wołowa, makrela, łososie, fasola biała, kasza gryczana, soja),
- Żelazo (chuda wołowina, mięso indyka, wątróbka, sardynki z puszki, płatki śniadaniowe, gotowana fasola, suszone figi, ziarno sezamu, świeże zielone warzywa – wchłanianie żelaza ułatwia obecność witaminy C),
- Tryptofan (rośliny strączkowe, biały ser, szparagi, ananas, pestki słonecznika, szpinak, banany –pamiętaj, że ilość tryptofanu we krwi rośnie pod wpływem węglowodanów).

JAK RADZIĆ SOBIE Z ATAKAMI PANIKI?

Warto skorzystać z pomocy specjalistów i tego co daje nam medycyna alternatywna:

- Środki farmakologiczne (leki antydepresyjne),
- Modyfikacja stylu życia,
- Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych pod kontrolą dietetyka.( znajdż specjalistę dla siebie korzystając z wyszukiwarki dietetyków)
- Współpraca z terapeutą (wsparcie, redukcja napięć).
- Ćwiczenia (Tai Chi, joga), wykorzystanie technik relaksacyjnych, medytacji i kontroli oddechu.
- Aromaterapia (olejki eteryczne z lawendy).

Zobacz również: Joga a Zespół Jelita Drażliwego

Piśmiennictwo:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Low+Serum+Concentrations+of+Vitamin+B6+and+Iron+Are+Related+to+Panic+Attack+and+Hyperventilation+Attack.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26850787  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Białas
Specjalizacje:
Odchudzanie
Hashimoto
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!