DIETA OWSIANKOWA
Dieta owsiankowa lub nazywana inaczej - owsianą, swoją nazwę zawdzięcza niczemu innemu jak produktom z owsa, które występują tu w roli głównej. Ta propozycja odchudzania występuje w dwóch wariantach: jednodniowy, długoterminowy (dwa miesiące), mniej lub bardziej restrykcyjna. Warto podkreślić na samym początku, że dieta ta może być stosowana tylko przez osoby zdrowe.
NA CZYM POLEGA DIETA OWSIANKOWA?
O ile jednodniowa kuracja polega na jedzeniu przez cały dzień owsianki (5 porcji) na mleku i jogurcie, to długoterminowa dieta restrykcyjna jest bardziej skomplikowana. Jest podzielona na trzy fazy. Trwa dwa miesiące i pierwszy tydzień polega tylko na jedzeniu płatków owsianych na chudym mleku krowim, sojowym czy jogurcie. Dzienne zapotrzebowanie nie powinno wtedy przekraczać 1000kcal. Druga faza jest już nieco dłuższa, ponieważ trwa miesiąc i jest to urozmaicenie pierwszego etapu warzywami i owocami. Płatki owsiane jemy tutaj 3-4 razy dziennie, dodatkowo na obiad można zjeść duszoną rybę, grillowaną pierś z kurczaka czy inny lekki posiłek. Ten etap to dostarczanie organizmowi zapotrzebowania w granicy 1300kcal. Ostatnia faza – faza wyjścia, trwa całe dwa tygodnie i polega na jedzeniu owsianki na śniadanie. Reszta posiłków w ciągu dnia musi być lekkostrawna. Po zakończonej diecie nie należy wracać do starych nawyków, a w szczególności należy unikać jedzenia typu fast food, słodkich przekąsek czy chociażby jasnego pieczywa. Jest to nie tylko dieta oczyszczająca, ale również redukcyjna, ponieważ podaż kaloryczna w niej jest niewielka. Szacuje się utratę ok. 6-8 kg podczas całej diety.
Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia
ZALETY DIETY OWSIANKOWEJ
- Duże ilości błonnika, dają nam uczucie sytości i regulują przemianę materii.
- Atutem otrębów owsianych jest zdolność oczyszczania naczyń krwionośnych ze złogów tłuszczu, a co za tym idzie w konsekwencji regulowanie poziomu cholesterolu we krwi.
- Łatwa
- Tania
WADY DIETY OWSIANEJ
- Monotonna dieta stanowi ryzyko pojawienia się niedoborów witamin i minerałów w organizmie.
- Mimo, że ziarno owsa jest źródłem aminokwasów, NNKT, białka, witaminy B6, PP, E, składników mineralnych takich jak potas, selen, magnez, wapń czy jod, to mogą one być niewystarczające, by zapewnić dzienne zapotrzebowanie.
- Płatki owsiane są kwasotwórcze, co oznacza, że ich nadmierne spożycie może być przyczyną bólu brzucha oraz wzdęć.
- Niska podaż kaloryczna może być przyczyną złego samopoczucia.
Mimo że efekty mogą być szybko zauważalne, dieta owsiankowa jest dość monotonna, dlatego szybko można stracić motywację. Tuż po powrocie do nawyków sprzed diety może być zauważalny efekt jo-jo. Warto również podkreślić, że wszelkie monodiety powinny być skonsultowane z lekarzem.