CO DIETA MA WSPÓLNEGO Z OPALANIEM?
CO TO WŁAŚCIWIE JEST OPALANIE ?
Opalanie kojarzy nam się z piaszczystą plażą i dużą ilością ciepłych promieni słonecznych. Mamy już piękną wiosnę, na horyzoncie lato, a wraz z nimi coraz więcej słonecznej pogody. Zaczną się wypady nad morze, jezioro, czy do parków, gdzie osób na kolorowych kocach zobaczymy coraz więcej. Nasze blade i pragnące ciepła ciała będą chłonąć słoneczne promienie - rozpocznie się sezon opalania. A jak złocenie się naszej skóry tłumaczy biologia? Pod wpływem działania promieni UV, komórki naszej skóry wydzielają barwnik – melaninię. To właśnie ona odpowiada za złocisto – brązowy, a czasami czerwony odcień naszej skóry. Im więcej promieni UV, tym więcej barwnika.
CZY OPALANIE JEST ZDROWE?
Na pewno jego efekt – zmiana zabarwienia skóry, jest pożądany. Najzdrowiej dla nas byłby opalać się krótko, a mieć szybkie efekty. Najzdrowiej dlatego, że promienie UV nie są najlepszym przyjacielem człowieka. Oczywiście, ponieważ przyspieszają starzenie się skóry i narażają na zmiany, które w przyszłości mogą skutkować nowotworem. Wniosek jest taki - możemy się opalać, ale z umiarem.
A, WIĘC JAK ZJEŚĆ MARCHEWKĘ I MIEĆ MARCHEWKĘ?
Tak, odpowiedź kryje się w marchewce! Chodzi o beta – karoten, antyoksydant, który jednocześnie jest barwnikiem - prowitaminą A. Organizm wykorzystuje jej tyle ile potrzebuje, a nadmiar gromadzi w skórze. Zgromadzony antyoksydant absorbuje promienie słoneczne i tym samym przyspiesza opalanie. W związku tym nasza ekspozycja na promienie UV jest krótsza, a efekty szybsze. Dodatkowo opalenizna nabiera pożądanego złocisto – brązowego odcienia. Oprócz tego, że wpływa na opalanie, to jeszcze korzystne oddziałuje na nasze zdrowie. Jak dobrze wiecie antyoksydanty redukują wolne rodniki, które tworzą się także podczas opalania i wpływają na proces starzenia się skóry (zobacz: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC). W związku z tym mamy przyspieszacz opalania, który jest jednocześnie eliksirem młodości (czytaj: Jak opóźnić proces starzenia? - zatrzymać czas dietą) !
GDZIE ZNAJDĘ BETA – KAROTEN?
Kiedy pada słowo beta – karoten, większości z nas przychodzi do głowy marchewka. To prawda, marchewka jest jego bogatym źródłem. Ale, ile można jeść marchewkę? Na szczęście nie tylko ona jest skarbnicą tego składnika. Znajdziemy go jeszcze w morelach, papryce, pomidorach, ale także brokułach, szpinaku i sałacie. Żeby dobrze się wchłaniał, potrzebuje towarzystwa tłuszczu, dlatego sałatkę warzywną warto skropić olejem. Znacie już jego źródła, więc warto wzbogacić swoją dietę o ten składnik i łapać słoneczne promienie. Uważajcie tylko z ilością! - Litr soku z marchwi dziennie może się zakończyć żółtym zabarwieniem skóry, a tego chyba nie chcemy. Aby ułatwić Wam zadanie przygotowaliśmy propozycję jednodniowego jadłospisu będącego zastrzykiem beta – karotenu.
Śniadanie: Owsianka na mleku z morelą
II śniadanie: Szklanka soku z marchwi i garstka orzechów nerkowca
Obiad: Makaron pełnoziarnisty z brokułami, mozzarellą i kiełkami lucerny
Podwieczorek: Koktajl z banana, brzoskwini, truskawek i jogurtu naturalnego
Kolacja: Sałatka na szpinaku, z brokułem, szparagami, papryką i prażonymi pestkami słonecznika, skropiona oliwą podana z pełnoziarnistą grzanką.
Maszerujcie do sklepów, przygotujcie zdrowe i apetyczne potrawy, a później cieszcie się zdrową opalenizną. Zaczął się sezon wesel i wakacyjnych imprez, więc piękny wygląd karnacji jest pożądany :)
Zobacz również: Pole namiotowe a dieta - co jeść na biwaku?