KAMICA SZCZAWIANOWA - ZALECENIA DIETETYCZNE
Kamica szczawianowa (kamica szczawianowo-wapniowa), występuje w przypadku nadmiernej ilości kwasu szczawiowego w moczu, w chorobach zapalnych jelit i po resekcji jelit oraz przy zaburzonym wydalaniu jonów wodorowych przez nerki, sprzyja również nadmierne przyjmowanie witaminy C, niedobór witaminy B6. Kamicy szczawianowo - wapniowej sprzyja także nadmiar sodu w diecie (znajdującej się w produktach spożywczych np. słonych przekąskach, wędlinach, konserwach oraz w dodawanej soli), który zwiększa wydalanie moczanu sodu i wapnia. W diecie tej należy ograniczyć produkty z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli kamica spowodowana została nadmiernym wydalaniem wapnia przez nerki, np. w nadczynności tarczycy lub w osteoporozie, to podaży wapnia się nie ogranicza (zobacz: Dieta przy nadczynności tarczycy). Wskazana jest natomiast większa ilość tzw. inhibitorów krystalizacji złogów, czyli magnezu, cytrynianów, fosforanów oraz płynów w ilości co najmniej 2 l/dobę. Powinno ograniczać się spożycie białka zwierzęcego.
PRODUKTY, NA KTÓRE POWINNO SIĘ UWAŻAĆ I JEŚĆ RZADKO
Na wzrost wydalanie szczawianów wraz z moczem wpływ ma spożywanie:
Szpinaku, boćwiny
Szczawiu
Czekolady, kakao
Boćwina
Kawy, mocnej czarnej herbaty
Figi suszone
Rabarbaru
Truskawek
Kiszonek
Koncentratów zup i sosów
Ostrych przypraw oraz glutaminianu sodu
Pieprz, szpinak, szczaw, rabarbar należy z diety usunąć niemal całkowicie. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do tworzenia się kwasu szczawiowego nawet u zdrowych ludzi; z tych względów zrozumiałe jest, że samo wyłączenie pokarmów zawierających szczawiany nie wystarcza. Kwas szczawiowy wydziela się w moczu pod postacią soli wapniowych, stąd też należy unikać nadmiaru wapnia w pokarmach; co w pewnym stopniu pozwoli nam na uniknięcie powstawania źle rozpuszczalnych związków.
KAMICA SZCZAWIANOWA - PRODUKTY ZALECANE W UMIARZE
Produkty dozwolone w ograniczonych ilościach:
Mleko i przetwory mleczne
Ziemniaki, marchew, buraki, groch, pomidory, nasiona roślin strączkowych
Śliwki, agrest, cukier
Mięso i przetwory mięsne, ryby, jaja, konserwy
Zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata
Orzechy
KAMICA SZCZAWIANOWA - PRODUKTY ZALECANE W DIECIE
Produkty zalecane – przykłady:
Duża ilość płynów
Soki owocowe, owoce cytrusowe
Produkty zbożowe z pełnego ziarna
Warzywa: ogórki, cebula, kukurydza
Kamica szczawianowa wymaga od chorego picia dużej ilości płynów - nawet do 4–5 litrów na dobę. Ma to zapobiec krystalizacji szczawianów. Po posiłkach, przed pójściem spać i po wstaniu z łóżka należy wypić 2 szklanki płynu. Zioła: ziele nawłoci, ziele rdestu ptasiego i ziele skrzypu (przyprawiać wg przepisu). Dieta w przypadkach kamicy szczawianowej powinna zawierać odpowiednie ilości wapnia, magnezu, fosforu. Podczas leczenia należy pamiętać, aby nie dostarczać organizmowi nadmiernych ilości węglowodanów; korzystnie działają ćwiczenia gimnastyczne, które przyspieszają spalanie węglowodanów oraz podawanie ryboflawiny i tiaminy biorących udział w przemianie cukrów w ustroju. Zachęcam do zapoznania się z zaleceniami żywieniowymi jakie proponuje Instytut Żywności i Żywienia w Polsce.
Piśmiennictwo:
Czynniki rozwoju kamicy nerkowej, Jan Duława Klinika Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 3, 184–188
http://www.izz.waw.pl/pl/?option=com_content&view=article&id=175:ywienie-w-chorobach-ukadu-moczowego&catid=5:aktualnoci2&lang=pl