KAMICA SZCZAWIANOWA – ZALECENIA DIETETYCZNE
Data publikacji: June 6, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

KAMICA SZCZAWIANOWA - ZALECENIA DIETETYCZNE

Kamica szczawianowa (kamica szczawianowo-wapniowa), występuje w przypadku nadmiernej ilości kwasu szczawiowego w moczu, w chorobach zapalnych jelit i po resekcji jelit oraz przy zaburzonym wydalaniu jonów wodorowych przez nerki, sprzyja również nadmierne przyjmowanie witaminy C, niedobór witaminy B6. Kamicy szczawianowo - wapniowej sprzyja także nadmiar sodu w diecie (znajdującej się w produktach spożywczych np. słonych przekąskach, wędlinach, konserwach oraz w dodawanej soli), który zwiększa wydalanie moczanu sodu i wapnia. W diecie tej należy ograniczyć produkty z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli kamica spowodowana została nadmiernym wydalaniem wapnia przez nerki, np. w nadczynności tarczycy lub w osteoporozie, to podaży wapnia się nie ogranicza (zobacz: Dieta przy nadczynności tarczycy). Wskazana jest natomiast większa ilość tzw. inhibitorów krystalizacji złogów, czyli magnezu, cytrynianów, fosforanów oraz płynów w ilości co najmniej 2 l/dobę. Powinno ograniczać się spożycie białka zwierzęcego.  

PRODUKTY, NA KTÓRE POWINNO SIĘ UWAŻAĆ I JEŚĆ RZADKO

Na wzrost wydalanie szczawianów wraz z moczem wpływ ma spożywanie:

Szpinaku, boćwiny

Szczawiu

Czekolady, kakao

Boćwina

Kawy, mocnej czarnej herbaty

Figi suszone

Rabarbaru

Truskawek

Kiszonek

Koncentratów zup i sosów

Ostrych przypraw oraz glutaminianu sodu

Pieprz, szpinak, szczaw, rabarbar należy z diety usunąć niemal całkowicie. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do tworzenia się kwasu szczawiowego nawet u zdrowych ludzi; z tych względów zrozumiałe jest, że samo wyłączenie pokarmów zawierających szczawiany nie wystarcza. Kwas szczawiowy wydziela się w moczu pod postacią soli wapniowych, stąd też należy unikać nadmiaru wapnia w pokarmach; co w pewnym stopniu pozwoli nam na uniknięcie powstawania źle rozpuszczalnych związków.  

KAMICA SZCZAWIANOWA - PRODUKTY ZALECANE W UMIARZE

Produkty dozwolone w ograniczonych ilościach:

Mleko i przetwory mleczne

Ziemniaki, marchew, buraki, groch, pomidory, nasiona roślin strączkowych

Śliwki, agrest, cukier

Mięso i przetwory mięsne, ryby, jaja, konserwy

Zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata

Orzechy

KAMICA SZCZAWIANOWA - PRODUKTY ZALECANE W DIECIE

Produkty zalecane – przykłady:

Duża ilość płynów

Soki owocowe, owoce cytrusowe

Produkty zbożowe z pełnego ziarna

Warzywa: ogórki, cebula, kukurydza

Kamica szczawianowa wymaga od chorego picia dużej ilości płynów - nawet do 4–5 litrów na dobę. Ma to zapobiec krystalizacji szczawianów. Po posiłkach, przed pójściem spać i po wstaniu z łóżka należy wypić 2 szklanki płynu. Zioła: ziele nawłoci, ziele rdestu ptasiego i ziele skrzypu (przyprawiać wg przepisu). Dieta w przypadkach kamicy szczawianowej powinna zawierać odpowiednie ilości wapnia, magnezu, fosforu. Podczas leczenia należy pamiętać, aby nie dostarczać organizmowi nadmiernych ilości węglowodanów; korzystnie działają ćwiczenia gimnastyczne, które przyspieszają spalanie węglowodanów oraz podawanie ryboflawiny i tiaminy biorących udział w przemianie cukrów w ustroju. Zachęcam do zapoznania się z zaleceniami żywieniowymi jakie proponuje Instytut  Żywności i Żywienia w Polsce.  

Piśmiennictwo:

Czynniki rozwoju kamicy nerkowej, Jan Duława Klinika Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 3, 184–188

http://www.izz.waw.pl/pl/?option=com_content&view=article&id=175:ywienie-w-chorobach-ukadu-moczowego&catid=5:aktualnoci2&lang=pl

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Aleksandra Sobczak-Piotrowska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!