ODNAJDŹ ENERGIĘ I ZACZNIJ AKTYWNOŚĆ ORAZ DIETĘ!
Data publikacji: June 30, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

ODNAJDŹ ENERGIĘ I ZACZNIJ AKTYWNOŚĆ ORAZ DIETĘ!

W prymitywnych czasach człowiek był zmuszony do wysiłku o dużej intensywności. W celu zdobycia pożywienia musiał wykazać się sprawnością fizyczną. Dziś łatwo dostępny pokarm sprawił, że pewne atawistyczne odruchy już dawno zaniknęły. Nasza aktywność ogranicza się do pójścia do sklepu, wybrania produktów oraz wyjęcia karty płatniczej. Dodatkowo siedzący tryb życia sprawia, że nasze mięśnie są stale napięte, co jest niefizjologiczne dla naszego organizmu. Brak czasu wpływa również na wybór produktów typu instant i jakość naszej diety, która w wielu przypadkach jest niezadowalająca.

maraton

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z UPRAWIANIA SPORTU

Regularna aktywność fizyczna nie tylko pozwala utrzymać nienaganną sylwetkę i walczyć z nadmiernymi kilogramami, ale również poprawia samopoczucie psychiczne. Ponadto badania przeprowadzone przez Erasmus Medical Center w Rotterdamie potwierdziły, że podejmowanie aktywności 5 dni w tygodniu przez 30 min może wydłużyć życie nawet o 3,5 roku. W grupie badanych, u której systematyczna aktywność fizyczna występowała 3-4 razy w tygodniu odnotowano wydłużenie długości życia o półtora roku. Dla osób pełnych chęci życia takie liczby, powinny być wielką motywacją. Kolejną anegdotą jest eksperyment, który miał miejsce w latach 1996-2008. Na grupie 200 tysięcy mężczyzn i 216 tysięcy kobiet przeprowadzono badania, z których wysnuto wnioski, że „15 minutowa aktywność fizyczna dziennie o umiarkowanej intensywności zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 17 procent.” Ponadto badania Rachel Cooper z Medical Research Council w Wielkiej Brytanii udowodniły, że aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia nie tylko w aktualnym wieku, ale również w wieku starczym. Tacy ludzie są zdrowsi, lepiej znoszą leczenie farmakologiczne i cieszą się dłuższym życiem. Jeśli to nie przekonuje, to może fakt, iż sport podnosi libido, będzie wystarczającą zachętą do wyjścia dziś na rower?  

KRÓTKO O KORZYŚCIACH ZBILANSOWANEJ DIETY

Dobrze zbilansowana dieta bez wątpienia poprawi nasze samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Udowodniono, bowiem, że stan naszych jelit oraz stopień odżywienia organizmu ma wpływ m.in. na zapadalność na choroby depresyjne oraz układ immunologiczny. Dobrze zbilansowana dieta nie tylko redukuje poziom tkanki tłuszczowej, ale również wpływa na parametry naszej morfologii oraz zmniejsza ryzyko wielu chorób. Prawidłowy poziom cukru i kwasów tłuszczowych we krwi może mieć wpływ na nasz metabolizm oraz działanie narządów wewnętrznych. Warto, więc zadbać o to, by znajdowały się w normie. Zdrowe nawyki żywieniowe zwiększają również wydolność organizmu, koncentrację, zapamiętywanie, co może przełożyć się na efekty pracy zawodowej. To powinna być motywacja, dla tych, którzy ciągle są rozkojarzeni i „nie mogą się wyrobić”

. maraton

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej  

ALE JAK ZNALEŹĆ MOTYWACJĘ? KILKA PORAD

Większość ludzi po całym dniu gonitwy, gdy wraca do domu marzy tylko o ciepłym posiłku i kanapie. Jest to całkowicie naturalne. Warto jednak wspomnieć o badaniach Iwana Sieczenowa, który udowodnił, że bierny wypoczynek nie pozwala na pełną regenerację. „Efekt Sieczenowa” mówi o tym, że jeżeli pewna grupa mięśni zmęczona wysiłkiem wypoczywa (np. mięśnie nóg po biegu), a inna dotychczas nie pracująca grupa poddana jest ćwiczeniom (np. mięśni rąk), to taki wypoczynek jest bardziej skuteczny i przyspiesza proces odnowy. Na tej podstawie powstała teoria o aktywnym wypoczynku. Psychologowie dodatkowo sugerują nam, że nasze zmęczenie nie wynika ze zmęczenia fizycznego. Do spadku energii przyczynia się stres, który towarzyszy nam przez cały dzień. Warto, więc odnaleźć mobilizację, która pozwoli nam zrelaksować nasze mięśnie i umysł oraz zyskać więcej sił. Przede wszystkim warto przeanalizować nasz plan dnia. Znaleźć dogodny czas, który będzie umożliwiał nam podjęcie sportu. Dla niektórych lepiej będzie wstać godzinę wcześniej i wykupić karnet na siłownię, inni natomiast odnajdą pasję w jeździe na rowerze po całym dniu pracy przy biurku. Warto przetestować różne dyscypliny, by wreszcie połknąć tzw. bakcyla. Jeśli nie jesteśmy w stanie odnaleźć wewnętrznej samodyscypliny i mimo założeń nasz trening nie dochodzi do skutku, to warto stworzyć ścisły plan treningowy. Takie rozpiski zobowiązują i stają się motywacją do realizowania założonego planu.

Zobacz również: Plan treningowy podczas odchudzania

Na koniec w przypadku dużej demobilizacji warto spróbować rozpoczynać jakąkolwiek aktywność małymi krokami. Intensywny trening na siłowni, po którym będziemy odczuwać popularne zakwasy przez najbliższy tydzień mogą być przyczyną świadomego zagubienia karnetu i wyszukania kolejnych coraz bardziej kreatywnych wymówek. Jeśli nie lubimy samotnie spędzać czasu, wykorzystajmy sport, jako formę spotkań ze znajomymi. Znajdźmy osobę z podobnymi celami i zacznijmy realizować je wspólnie.

Intermittent Fasting

Podsumowując, nie odnajdziemy mobilizacji, jeśli nie będziemy tego chcieć. Zmiana naszego stylu życia powinna zacząć się od głowy, zmiany myślenia. Możemy wiele zyskać zmieniając swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Musimy uświadomić sobie przede wszystkim, ile zyskamy, jeśli tylko podejmiemy wyzwanie.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Marita matak.marita@gmail.com
Specjalizacje:
Vege
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!