PORZECZKI I ICH CENNE WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Data publikacji: July 11, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

PORZECZKI I ICH CENNE WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Porzeczka to krzew należący do rodziny agrestowatych. Niestety , w ostatnich latach owoce porzeczki nie cieszą się dużą popularnością, coraz rzadziej goszczą na naszych stołach, ustępując miejsca bardziej egzotycznym owocowym przekąskom. Dlaczego warto włączyć je do swojego jadłospisu? Jakie korzyści przynosi nam spożywanie porzeczek? Jako dietetyk zalecam włączać do diety produkty świeże i sezonowe. Lato to idealna pora roku, pod względem dostępności na rynku różnych warzyw  i owoców (w tym także porzeczek), o czym warto pamiętać planując zakupy i menu na dany dzień. Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów  

CZY WIESZ, ŻE…

W Polsce, na rynkach lub w sklepach, najczęściej pojawiającymi się owocami porzeczki są m.in.:

Porzeczka agrest - zwyczajowo nazywana agrestem,

Porzeczka czarna

Porzeczka czerwona

Zawarte w nich pektyny sprawiają, że ww. owoce idealnie nadają się do wykorzystania w przetwórstwie (jako dżemy, galaretki, wina, soki).  Zimą możemy delektować się nimi w postaci suszonej lub kandyzowanej. Jednak najlepiej smakują i najcenniejsze są w formie świeżej, na surowo. Można dodawać je do pierwszego śniadania, jako urozmaicenie owsianki. Po szklankę porzeczek możemy także sięgnąć np. do drugiego śniadania.  

PORZECZKI I ICH KORZYSTNE DLA ZDROWIA WŁAŚCIWOŚCI

AGREST  - owoce są bogate w żelazo, witaminę C, B1, PP i A. Ich korzystny wpływ na przemianę materii sprawia, że są cenione przez wielu dietetyków i stanowią nieodzownym składnik diet odchudzających (100 g owocu to zaledwie  40 kcal). Zaleca się ich stosowanie także osobom cierpiącym na zaparcia.

PORZECZKA CZARNA – przypisuje się im właściwości przeciwzapalne, moczopędne oraz napotne. W medycynie ludowej wykorzystuje się je w leczeniu schorzeń dróg moczowych i pęcherza, nieżytu żołądka i jelit. Owoce uznaje się za bogactwo  takich witamin jak: C i PP.  Znajdziemy w niej także witaminy z grupy B, prowitaminę A, biotynę oraz kwas foliowy i składniki mineralne (magnez, wapń, potas i żelazo) oraz luteinę, garbniki. Natomiast w formie przetworzonej korzystnie wpływają na procesy przemiany materii i zwiększają odporność organizmu.

PORZECZKA CZERWONA – to idealne owocowe źródło takich witamin, jak: C, A, B1, B2, B6, E. Są zalecane osobom cierpiącym na zaparcia dzięki błonnikowi jaki się w nich znajduje. Dodatkowo zawierają: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź. 100g porzeczek to jedyne 30 kcal, są zalecane osobom stosującym dietę redukcyjną. Co ciekawe zawarte w nich pektyny, sprawiają, że są pomocne w redukcji  poziomu LDL, tzw. złego cholesterolu.

Zobacz również: Owoce egzotyczne - czyli jakie właściwości ma tropikalna słodycz?  

Piśmiennictwo:

Składniki dietetyczne i substancje bioaktywne w owocach aronii, borówki czernicy i porzeczki czarnej, Borowska E. J.,Szajdek A. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Joanna Skwarek
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!